Międzynarodowe śledztwo w sprawie wirusa z Wuhan

0
186


Dzisiaj, czyli w poniedziałek 18 maja w Genewie, ma zebrać się Światowe Forum Zdrowia. Najważniejszym punktem obrad jest żądanie ponad 100 krajów świata, domagających się przeprowadzenia niezależnego dochodzenia dotyczącego pandemii wirusa z Wuhan. Najpierw Australia zgłosiła ten postulat, który przez Pekin został uznany za skrajnie nieodpowiedzialny. Jednak żądanie poparła Unia Europejska, a ostatnio Rosja. Stany Zjednoczone od wielu tygodni krytykują Chiny za politykę wobec wirusa i zrzucają na Pekin odpowiedzialność za to co stało się na świecie. Chiny odrzucają wszelkie oskarżenia, twierdząc, iż nie mają nic do ukrycia, zgadzają się na międzynarodowe dochodzenie, pod warunkiem, że będzie ono prowadzone przez WHO, czyli przez Światową Organizację Zdrowia, z której jednak w wyniku nie przemyślanej decyzji prezydenta Donalda Trumpa USA się wycofały. Co prawda USA mówiły o wstrzymaniu finansowania WHO, organizacji jednak nie opuściły, co teraz może okazać się kluczowe. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której USA mogły pozbawić się wpływu, na takie międzynarodowe dochodzenie.  Waszyngton będzie więc musiał podkulić ogon i przeprosić się z WHO.

Oczywiście Chiny obawiają się, iz każdy krytyczny raport będzie dewastujący dla globalnej pozycji Chin.

Dochodzenie pewnie zostanie wszczęte i będzie to wielki problem dla Pekinu. Jednak, prędzej, czy później Chiny będą musiały się z nim zmierzyć, bez względu na to, czy WHO rozpocznie dochodzenie, czy nie.  Odmowa współpracy przez Chiny z takim międzynarodowym gremium byłaby dla Chin dewastująca.

Nie wykluczone, że wiele krajów domagać będzie się odszkodowania od Chin. Z dostępnych obecnie informacji jednoznacznie wynika, iż Chiny przez wiele tygodni ukrywały informacje dotyczące pandemii.

Chiny nie przyznają się do tego, aby ukrywały informacje, fakty jednak wskazują, że nie jest prawda.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: