Memorial Day

0
186


Memorial Day to święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych, w ostatni poniedziałek maja. Upamiętnia ono żołnierzy poległych na służbie. Tego dnia Amerykanie odwiedzają groby żołnierzy, aby wspomnieć tych, którzy zginęli, walcząc o naszą Wolność, Dobro, Piękno i Sprawiedliwość. Początkowo Memorial Day nazywany był Decoration Day, ponieważ tego dnia dekorowano groby żołnierzy kwiatami i wieńcami. Po raz pierwszy ten dzień był obchodzony w 1868 roku na Arlington National Cemetery aby upamiętnić bohaterów wojny secesyjnej. W 1873 roku, Memorial Day stał się oficjalnym świętem w stanie Nowy Jork. Memorial Day to nieoficjalnie początek sezonu letniego w Stanach Zjednoczonych.

Wielu miejscach w USA znajdziemy miejsca upamiętniające tych, którzy polegli na wojnach, w wojnie domowej i w wielu innych. W Północnej Indianie jest cmentarz, na którym znajdziemy ponad 2000 grobów Amerykanów, z polskimi nazwiskami. To imigranci z Polski polegli w wojnie domowej, podczas I wojny światowej, II wojny, wojny koreańskiej, wietnamskiej, w Iraku i w Afganistanie. Także przy wielu parafiach, do których należało wielu Amerykanów, polskiego pochodzenia, znajdziemy miejsca upamiętniające poległych parafian, czy w I wojnie światowej, czy w wojnie wietnamskiej. Wszyscy ci ludzie walczyli w słusznej sprawie, warto o nich pamiętać.

Polonia w USA, w bardzo niewielkim stopniu uczestniczy, w obchodach tego święta.

Nie ma to jednak znaczenia. W Memorial Day pamiętamy, o wielu wspaniałych ludziach, walczących o wolność Waszą i Naszą. Jedną z takich wspaniałych postaci był porucznik Kowalski, jedna z legend armii USA, w wojnie wietnamskiej. Kowalski życie swoje poświęcił walce z sowieckim totalitaryzmem. PO ucieczce z komunistycznej Polski walczył, z lewicową partyzantką wspieraną przez Sowiety, w Afryce, rozmaite plemiona do dzisiaj śpiewają piosenki o dzielnym, dobrym białym żołnierzu. Potem, jako ochotnik Kowalski znalazł się w Wietnamie, gdzie poległ w boju. Szkoda, że tak mało uwagi poświęcamy tym obywatelom świata, rodakom, którzy w wielu miejscach walczyli, w słusznej sprawie. Bez nich świat byłby gorszy. W poniedziałek, w parku, gdziekolwiek, przystańmy na chwilę, wspomając pamięć takich ludzi jak porucznik Kowalski lub kapral Ściński poległy w 1898 roku w wojnie USA z Hiszpanią.

Foto https://studentbulletin.inverhills.com

Wideo: @The Lincoln Project

AJ

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: