Marka Isobloc: 75 lat autobusów samonośnych w Europie.

0
404
Marka Isobloc: 75 lat autobusów samonośnych w Europie.

Nie tak dawno natrafiłem na stowarzyszenie Autocars Anciens de France (stowarzyszenie mające na celu zachowanie kolekcji francuskich autobusów). W ich biuletynie znalazłem wezwanie do pomocy w sprowadzeniu do Alzacji dwóch autobusów nieznanej mi marki Isobloc. Z tekstu wyjaśniającego wynika, że była to konstrukcja jeszcze bardziej pionierska niż chausson, o którym już pisałem. Otóż był to naprawdę pierwszy w Europie autobus o konstrukcji samonośnej. Konstrukcja była także pochodzenia amerykańskiego.

Licencję od firmy Gar Wood rzemieślnik z Annonay w departamencie Ardeche Joseph Besset, zakupił w 1937 r. Już w 1938 roku pokazano te autobusy na targach w Paryżu. Miały m.in. oryginalną sylwetkę i silni z tyłu. Niestety wojna tu nie posłużyła firmie i produkcja została zaprzestana na jej czas. Pod okupacją niemiecką za to, w 1942 r. zaczęto produkcję autobusów Chausson, które odniosły niezwykły sukces wyprzedzając marki konkurencyjne….

Wznowiono produkcję autobusów Isobloc po wojnie, jednak nie osiągnęły one już takiego sukcesu. Firma została wykupiona przez markę Saviem (jak zresztą potem także trafił tam Chausson). Saviem znów stał się częścią Renault Vehicules Industrielles.

Ciekawa jest historia podjęcia produkcji autobusów Isobloc. Podobnie jak Chausson źródłem tej konstrukcji były Stany Zjednoczone. Bardzo innowacyjna firma Gar Wood należąca do mistrza motorowodnego podjęła produkcję najpierw samochodów osobowych i ciężarowych (w tym specjalistycznych), a następnie autobusów wg niezwykłego projektu Williama B. Stouta.

Warto podkreślić jeszcze raz znaczenie nadwozi samonośnych autobusów dla gospodarki światowej. Taka konstrukcja prowadziła wprost do obniżania podłogi oraz zmniejszania masy, a więc kosztów eksploatacji. Początkowo były spotykane tylko w autobusach lotniskowych. Niskopodłogowe nadwozia pojawiają się dziś w tramwajach i innych pojazdach szynowych, a także w wozach bojowych straży pożarnej, gdzie niewątpliwe ułatwiają szybkie i bezpieczne opuszczenie wozu przez ekipę gaśniczą.

Pamiętajmy o początkach tych nadwozi. Minęło już 75 lat…

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji

Fot. Internet: Amerykański autobus Gar Wood (linia Detroit-Toronto-Montreal), którego licencja została rozwinięta we Francji jako Isobloc (nie mylić z dzisiejszymi bloczkami izolacyjnymi z Kanady). Widoczny rewolucyjny silnik z tyłu…

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: