Manifestacje w obronie wolnych sądów, ale politycy także potrzebni

0
336

Wczoraj w ponad 100 polskich miastach, w miastach dużych, jak Warszawa, Wrocław, Szczecin, Poznań, Kraków, i w dziesiątkach mniejszych, odbyły się manifestacje w obronie wolnych sądów. Manifestacje organizowała koalicja różnych instytucji poza rządowych. Pisowska policja oceniła  liczbę uczestników na 11 tysięcy, co jest oczywiście śmieszne. Szkoda czasu na polemiki z twierdzeniami tak absurdalnymi. W samej Warszawie uczestników było więcej.

Także w Chicago odbyła się pikieta pod Konsulatem RP przy ulicy Lake Shore Drive, organizowana przez KOD-Polonia USA.Kilkudziesięciu reprezentantów chicagowskiej Polonii znalazło czas, aby w świąteczny weekend przyjechać pod Konsulat RP i wyrazić swój sprzeciw wobec likwidacji trójpodziału władzy, podporządkowaniu sądów politykom. Ludzie protestowali przeciw likwidacji ograniczeń nakładanych na władzę, przez system polityczny. Wymiar sprawiedliwości powinien stanowić barierę dla nadużywania władzy, dawać możliwość dochodzenia sprawiedliwości i ochrony przed opresją, ze strony władzy. Czy obecnie sędzia, którego kariera zależy od polityka PiS, będzie ryzykował heroiczną postawę, dla obrony praw Kowalskiego?

Oczywiście, że nie. Może, jak w czasach komuny znajdzie się kilku odważnych, szybko jednak zostaną zwolnieniu z urzędu.  Zwolnieni zostaną tak szybko, jak szybko Zbigniew Ziobr,o obecnie zmienia prezesów sadów, mianując ludzi dających gwarancję posłuszeństwa, realizacji politycznych wytycznych. Wracamy do czasów komuny, gdy sąd w Gdańsku, mógł w stanie wojennym, dzielną kobietę skazać na 10 lat więzienia, za udział w proteście na terenie Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.

Tak więc wykrzyczeliśmy swój sprzeciw i co dalej? Może rację ma Robert Biedroń, który proponował, aby posłom, którzy głosować będą za likwidacją niezależności sądów, w przyszłości, odebrać emerytury? PiS nie będzie rządził wiecznie, niech będzie to jasno określone, że posłowie Brudziński i inni w przyszłości nie dostaną poselskiej emerytury! – Dobry pomysł! Jesteście za?

Oczywiście ustawa dezubekizacyjna jest niesprawiedliwa, również dlatego, że jak patrzę na swoje rodzinne miasto, czyli Gdańsk, widzę, że dawno temu wielu ubeków, zachowywało się o wiele przyzwoiciej, niż dzisiaj działacze PiS. Ponadto oni nie mieli możliwości wyboru,  który istnieje dzisiaj. Może pomysł Biedronia należałoby rozszerzyć? Może należałoby powiedzieć, iż ci wyróżniający się gorliwością, także dostaną po kieszeni?

 

To decyzja polityczna, polityczne jest wszystko co dzieje się wokół sądów. Moim zdaniem organizatorzy manifestacji niepotrzebnie prosili o nie przynoszenie emblematów partyjnych.  Nasze partie polityczne można lubić lub nie. Niestety nie da się robić polityki, bez partii politycznych. Niech politycy z lewa, z prawa, z centrum powiedzą, co mają do powiedzenia, niech powiedzą, jak chcą zatrzymać ten pisowski walec?Niestety, bez polityków, bez nich nic nie osiągniemy.

Za płomiennym odczytaniem preambuły Konstytucji, przez wspaniałych aktorów, których kocham za ich zaangażowanie, muszą iść działania polityczne. Przecież nie chodzi o to, aby skończyło się na krzykach i wspaniałych deklamacjach.

Andrzej Jarmakowski

Wideo: AWMedia

Foto: Dziennik Wschodni

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: