Manaforte uznany winnym , 8 zarzutów, Cohen przyznaje się do winy

0
377

Fatalny dzień dla prezydenta Donalda Trumpa.  Po ponad trzech dniach obrad ława przysięgłych uznała byłego szefa kampanii wyborczej, prezydenta Donalda Trumpa, Paula Manaforte, za winnego, w procesie dotyczącym oszustw podatkowych i bankowych.  Winę uznano w przypadku 8 postawionych zarzutów, inne zarzuty odrzucono. Maksymalnie Manaforte może zostać maksymalnie skazany, na 80 lat więzienia.

W Waszyngtonie mówiono, że prezydent liczył, iż w procesie byłego szefa swojej kampanii wyborczej zapadnie uniewinniający wyrok. Pozwoliłoby to zaatakować specjalnego prokuratora Roberta Mullera. Sytuacja jednak w ciągu dnia, uległa zmianie. Manaforte uznany został za winnego.

Na Manaforcie ciążyło 18 zarzutów karnych dotyczących defraudacji, prania pieniędzy, oszustw finansowych i ukrywania dochodów na zagranicznych kontach przed amerykańskim systemem podatkowym. Przez wiele lat Manaforte związany był z rosyjskimi oligarchami i dyktatorem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, na rzecz którego miał lobbować w Stanach Zjednoczonych. Bliskie związki prezydenta z osobami, współpracującymi, z bliskimi współpracownikami Putina budzą zdumienie wielu Amerykanów.

 

To jednak nie koniec prawnych kłopotów prezydenta. Jego były adwokat Michael Cohen, przyznał się do winy, dotyczących 8 postawionych mu zarzutów. Zarzuty te dotyczą przestępstw podatkowych, bankowych oraz złamania prawa wyborczego.  Ostatni zarzut dotyczy wypłat za milczenie dla gwizdy porno Stormy Daniels i dla modelki Playboy’a.

Cohen przez wiele lat uchodził za psecjalistę od gaszenia pożarów wybuchających wokół Donalda Trumpa.  Kampania wyborcza prezydenta mogła obawiać się, iż informacje o romansach kandydata zaszkodzą mu w wyborach.

Prezydent statematycznie atakuje specjalnego prokuratura Roberta Mullera. Prezydent pisał na twitterze. “To jest straszna sytuacja i prokurator generalny Jeff Sessions powinien zatrzymać to Kłamliwe Polowanie na Czarownice natychmiast, zanim jeszcze bardziej splami nasz kraj. Bob Mueller (…) i jego 17 Gniewnych Demokratów, którzy robią dla niego brudną robotę, są hańbą dla USA” . Robert Mueller jest republikaninem!

Wyjątkowość dzisiejszego dnia polega na tym, że po raz pierwszy od czasu afery „Watergate”, osoby, którym postawiono kryminalne zarzuty przyznały,  iż czynów dokonały na zlecenie prezydenta. Może to mieć ogromne znaczenie w przypadku postępowania Kongresu o odwołanie prezydenta Donalda Trumpa z urzędu.

Trwa Dochodzenie specjalnego prokuratora Roberta Muellera.  Niedługo rozpocznie się proces byłego doradcy prezydenta d/s bezpieczeństwa gen. Michaela Flynna. Dzisiejsze wydarzenia mogą mieć ogromne znaczenie dla trwającej kamapanii wyborczej do Kongresu.  To także wygrana specjalnego prokuratora Roberta Muellera. W przypadku Muellera, to pierwszy wyrok skazujący.

Manaforte może mieć jeszcze jeden proces.

wideo: CNN

Foto: UPI.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: