Lori Lightfoot przeciw Toni Preckwinkle w II turze wyborów na burmistrza Chicago

1
376


Wyborcy zgotowali w Chicago w wyborach na stanowisko burmistrza sporą niespodzianką. Okazało się, iż mieszkańcy Wietrznego Miasta nie dali nabrać się  na przygotowaną dla nich układankę. Burmistrz Rahm Emanuel nie kandydował na kolejną kadencję, wiadomo, iż ma większe ambicje polityczne. Wróble ćwierkają, iż Emanuel może być kandydatem na urząd wiceprezydenta u boku Joe Bidena lub kandydować na urząd senatora  z Illinois. Wyglądało na to, iż Emanuel, postanowił wymienić się stanowiskami, wsadzając na swoje miejsce Williama Daley’a.

Wskazywano także, iż wyborcy latynoskiego pochodzenia  mogą poprzeć Susanę Mendozę. Decyzja wyborców była inna. Wyborcy wyrazili swoje wotum nieufności wobec skorumpowanej maszyny partyjnej.  Wyborom nadali ton kandydaci nie związani z maszyną Partii Demokratycznej. Dokonano niezwykle ciekawego wyboru. Aktualnie prowadzi była prokurator federalna Lori Lighrfoot, która ma już pewne miejsce w II turze. W swoim wystąpieniu, ogłaszając wygraną, podkreśliła, iż jest spoza partyjnego układu . Tak to prawda. W Chicago po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat wyborcy stawiając na Demokratów, poparli tych, którzy nie są związani z maszyną partyjną. Prowadząca Lori Lightfoot, zapowiedziała dokonanie reformy policji w Chicago, kandydatka jeśli zostanie burmistrzem wprowadzi zapewne wiele zmian.  Chicago pod jej kierownictwem będzie miastem otwartym, tolerancyjnym, uważnie wsłuchując ym się w nowe prądy, otwartym na nowe idee. Kandydatka, postuluje, aby Rady Szkolne w całości pochodziły z wyboru, pragnie, aby firmy należące do mniejszości etnicznych miały lepszy dostęp do kontraktów miejskich.  Do jej programu oczywiście  jeszcze wrócimy.

W dogrywce zmierzy się z Toni Preckwinkle, przewodniczącą Rady Powiatu Cook, znaną nam wszystkim z podniesienia podatku od sody, z którego się wycofano. Ta absurdurdalna decyzja po raz kolejny  potwierdziła słuszność krzywej Laffera. Tak więc w II turze była prokurator zmierzy się z reprezentantem maszyny partyjnej Toni Preckwinkle. Jaki będzie wynik? Powodzenie kandydatów spoza układu partyjnego, dobre wyniki osiągnęli także Amara Enyia, córka imigrantów Nigerii i Willie Wilsonem? W chicagowskiej polityce wybory te zapowiadają spore zmiany.  Co łączy Lori Lightfoot, z Amarą Enyią, czy Wille Wsonem? Wszyscy ci kandydaci to ludzie starannie wykształceni, inteligentni, nie obiecujący gruszek na wierzbie. Wszyscy oni twardo stąpają po ziemi, mają za sobą ciekawe doświadczenia życiowe i sukcesy zawodowe.

1 Komentarz

  1. Znacznie wzrosła nadzieja na ewolucję Chicago w kierunku sowieckiego kołchozu. Ew. zwycięstwo Lori Lightfoot w kwietniowych wyborach jest tego prawie 100% gwarancją. Niektórzy panowie z PfP na pewno będą z tego zadowoleni.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: