List senatorów USA do Beaty Szydło

38
664

U.S. Senator John McCain (R-AZ) speaks to reporters after attending a "Conversation On Immigration" during a town hall event in Mesa, Arizona August 27, 2013. McCain, also joined by U.S. Senator Jeff Flake (R-AZ), spoke about drugs entering the country illegally and businesses using E-Verify for employment eligibility when hiring workers. REUTERS/Joshua Lott (UNITED STATES - Tags: SOCIETY IMMIGRATION POLITICS HEADSHOT) - RTX12Y6D

Grupa amerykańskich senatorów napisała list do Beaty Szydło, w którym domaga się przestrzegania prawa i respektowania wartości wspólnych dla Wolnych Narodów Zachodu. W liście czytamy między innymi między innymi:

PismoReprezentujemy ponadpartyjną grupę senatorów, którzy są przyjaciółmi Polski i którzy mają bliskie relacje z amerykańską Polonią. Piszemy do Pani, by wyrazić nasze zaniepokojenie ostatnimi działaniami podjętymi przez polski rząd, które zagrażają niezależności mediów publicznych a także Trybunału Konstytucyjnego. Podważają też rolę Polski jako wzoru demokracji dla innych krajów w regionie, które wciąż przechodzą proces trudnej transformacji.”

W amerykańskiej prasie ukazało się kilkaset artykułów krytycznie oceniających rządy PiS. W amerykańskiej demokracji pozycja Sądu Konstytucyjnego jest niezwykle wysoka. Żaden Amerykanin nie zrozumie ataków na sędziów i instytucję Sądu Konstytucyjnego. Potwierdza to list amerykańskich senatorów. Polska niszcząc demokrację, nigdy nie będzie traktowana poważnie jako sojusznik USA.
Wzywamy Pani rząd do respektowania podstawowych zasad Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Unii Europejskiej, w tym szacunku dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa, które uczyniły Polskę silnym członkiem demokratycznej wspólnoty i mocnym sojusznikiem USA w samym sercu Europy Środkowej”.

Wśród sygnatariuszy list jest między innymi demokrata z Illinois D. Durbin oraz senator republikanin z Arizony były kandydat na prezydenta USA senator John McCain. John MCcain posiada szczególny moralny mandat do występowania w obronie wolności. Brał udział jako pilot w wojnie z komunistycznym totalitaryzmem w Wietnamie. Znalazł się w słynnym „Hanoi Hilton”, który przetrwał, zaś w cywilu został politykiem Partii Republikańskiej. Jako człowiek, który na własnej skórze doświadczył czym jest komunistyczny totalitaryzm często występował z obronie zagrożonych wolności obywatelskich i demokracji. Wystąpienia John McCaina zawsze posiadały ogromny wymiar moralny. O czym z pewnością PiS nie będzie chciał pamiętać.

sPismo 2Dodajmy jeszcze, że w Polsce przebywała z misją rozpoznawczą Victoria Nuland, z Departamentu Stanu, która miała sprawdzić jak wygląda przestrzeganie demokratycznych standardów w Polsce.

Prezydent Duda bardzo ostro wypowiadał się w Monachium na temat polityki Rosji. Gospodarze, czyli Niemcy, łagodzili wypowiedzi zarówno premiera Miedwiediewa jak i prezydenta Dudy. Wystąpieniom prezydenta Dudy nie należy przywiązywać zbyt wielkiej wagi. W polityce europejskiej, nie liczy się on zupełnie. Polska więc pręży musiały, ale stałych baz NATO w Polsce nie będzie. Koniec tego tematu. Przypominamy piękne wystąpienie senatora McCaina z okazji przyznania nagrody ukraińskim bohaterom walki o wolność ich kraju.

AJ

Foto: www.salon.com

Wideo: You Tube

38 Komentarze

 1. “Polska, niszcząc demokrację, nigdy nie będzie uważana za sojusznika Stanów Zjednoczonych”. Słusznie. Polska nie jest na przykład Arabią Saudyjską … Przypomnijmy sobie, z iloma to dyktatorskimi krajami miłujące demokrację Stany Zjednoczone utrzymywały poprawne stosunki.
  A czy ten wspólny obóz wypoczynkowy, stworzony w Polsce, gdzie przetrzymywano wojowniczych, awanturniczych islamczyków miał coś wspólnego z demokracją? Kiedy Polacy alarmowali kraje zachodnie w sprawie eksterminacji Żydów przez Niemcy hitlerowskie w czasie II wojny światowej nie było słychać głosu protestu z USA. Pani Victoria Nuland przebywała w Polsce aby sprawdzać polską demokrację? Nie ośmieszajmy się! Johna McCaina też różnie postrzegają sami Amerykanie, prezydentem nie został, mimo swojej rzeczywiście bohaterskiej postawie żołnierskiej. Tej jego niekwestionowanej postawie patriotycznej nie dorównują jednak zdolności polityczne, bo tak sami zadecydowali Amerykanie, kiedy przepadł w wyborach.

 2. John Mc Cain przegrał w wyborach, to prawda, to jednak biorąc pod uwagę jezy zyciorys jego głos w obronie podstawowych wartościoa swoja wage moralna, to, ąe przegrał wybory nie ma znaczenia. Porówanie do dyktatur tez nie ma sensu. Arabia Saudyjska to inny krąg cywilizachyjny. Mozna zniszczyc tam władze, po czym sunnici, szyici skoczą sobie do gardeł, resztą zajmą sie wahabici. Argumenty Rodaka są ty,leż naiwne, co pobzawione sensu i w niczym nie umniejszają wagi tego protestu, a wręcz przeciwnie, zwiekszają ją.

  • Ale Trzeba wiedziec wczesniej o czym sie mowi jak sie podpisuje takie listy.A tu senator widocznie nie odrobil zadania domowego

 3. Uderz w stół! Może rzeczywiście dla cześć polskiego społeczeństwa pani Nuland może być autorytetem w sprawach demokracji. Jakoś dziwnie inaczej wypowiadali się ostatnio na ten sam temat wyżsi od niej rangą przedstawicie amerykańskiego świata polityki. Rzeczywistych, pozytywnych głosów na temat obecnej administracji polskiej na tym blogu nie uświadczysz. A tak na marginesie, czy to nie tutaj czytałem coś niecoś o o roli policjanta światowego? O kogo chodziło, może ktoś pamięta? Amerykańscy demokraci mają też nieco inne niż Pani Teresa zdanie o McCainie. Czy im też ta pani każe czyścić republikańskie buty?
  W innym kręgu cywilizacyjnym – pisze Zawistowski – panują inne zasady demokracji. Czym wytłumaczyć zatem walkę o demokrację w Iraku czy innych krajach muzułmańskich, gdzie na siłę usiłowano instalować zachodni model tejże demokracji, oczywiście z opłakanym skutkiem.
  Zauważyłem, że każda inna niż obowiązująca na tym portalu uwaga uważana jest za objaw kretynizmu. Smutne.

 4. Nuland ma oceniać polska demokrację. A przecież ta pani, już zaznaczyła się bardzo wyraźnie w historii Europy Srodkowo-Wschodniej. Urodzona w latach 60-tych ub. stulecia w Stanach Zjednoczonych w rodzinie żydowskiej (wg danych Wikipedii), znana jest w Europie ze swego chamstwa i ogromnej arogancji. Proszę przeczytać poniższy cytat omawiający jej dokonania. Zaznaczam, że jest to opinia autora noty o Nuland z Wikipedii:
  Leaked phone conversation

  On February 4, 2014, a recording of a phone call between Nuland and U.S. ambassador to Ukraine, Geoffrey Pyatt, on January 28, 2014 was published on YouTube.[8][9] The State Department and the White House suggested that an assistant to the deputy prime minister of Russia Dmitry Rogozin was the source of the leak, which he denied.[10][11][12]

  In the recording, Nuland makes an obscene reference to the European Union.[13] After discussing Ukrainian opposition figures Nuland states that she prefers the United Nations as mediator, instead of the European Union, adding “Fuck the EU,” and Pyatt responds, “Oh, exactly ….”[9][14]

  According to the Washington Post,

  [Nuland] was dismissively referring to slow-moving European efforts to address political paralysis and a looming fiscal crisis in Ukraine. But it was the blunt nature of her remarks, rather than U.S. diplomatic calculations, that seemed exceptional.
  Nuland also assessed the political skills of Ukrainian opposition figures with unusual candor and, along with the U.S. ambassador to Ukraine, Geoffrey Pyatt, debated strategy for their cause, laying bare a deep degree of U.S. involvement in affairs that Washington officially says are Ukraine’s to resolve.[15]

  “She has been in contact with her EU counterparts, and of course has apologized,” said State Department spokeswoman Jen Psaki, who also acknowledged the authenticity of the recording.[15][16]

  Initially, a spokeswoman for EU foreign-policy chief Catherine Ashton stated on the same day that the EU would not comment on a “leaked alleged” conversation.[13] The next day, however, Christiane Wirtz, Deputy Government Spokesperson and Deputy Head of the Press and Information Office of the German Federal Government, stated that German Chancellor Angela Merkel termed Nuland’s remark “absolutely unacceptable.”[17] The president of the European Council, Herman Van Rompuy, condemned the remark as “unacceptable.”[18]

  In their phone conversation, Nuland and Pyatt discussed who should be in the government after Viktor Yanukovych’s ouster, with the name of Arseniy Yatsenyuk (whom Nuland refers to as “Yats”) coming up several times.[9][10] Yatsenyuk became prime minister of Ukraine on February 27, 2014.[19]

  Nic dodać, nic ująć. Autorytet dla Polaków jak ulał.

 5. Możecie sobie pyskowac i na znak protestu odmrozić sobie ucho, ale to Pani Nuland była w Polsce, z mcCainem list podpisali także i inni, na przykład demokrata Durbin, który kilka dni wcześniej rozmawiał z niejakim Dziedziczakiem, ale ten widac nikogo nie przekoonał. A NcCainowi, to możecie buty czyścic. Typowa taktyka pisowskich trolli polega na próbie oczernienia osoby niewygodnej, przypisania jej różnych niewgodnych czynów.Tak jest też w tym przypadku. Szkoda gadać

  • Pani Tereso, jezeli Pani urodzila sie tylko po to zeby wszystkim buty czyscic to prosze to robic.
   Normalni ludzie walcza o swoj honor i honor swojej Ojczyzny.

 6. Szydło wysłała odpowiedź, twierdząc, że to wina PO. Moim zdaniem odpowidedź Szydło obraża inteligencję senatorow i w ogóle gatunku ludzkiego, czy ta marionetka sądzi, że ktoś uwierzy w jej brednie? Kolejna kompromitacja PiS.

 7. Odpowiedź Szydło jest pokazaniem srodkowego palca. Świat kiedyś Polsce pokaże srodkowego palc, jak będzie groźnie.. Dziekujemy Pani Szydło, że osmieszaoPolskę i osłabia jej pozycję. Duda skompromitował się w Monachium, w ogóle nie rozumiał gdzie przyjechał. Kolejna kompromitacja. Jak dojdzie na przykład do rozbioru Polski. to podziekujemy Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz głupiej Polonii w USA

  • Jak zauważyłem, Panie Wiktorze, Andrew nie napisał nic na temat uznania Jałty przez Kongres USA… Czy się panu dwoi w oczach? Nigdy też nie słyszałem, aby miłujący demokrację bohater z Wietnamu potępił czy nawet lekko skrytykował porozumienia jałtańskie. Jeżeli coś Pan na ten temat wie, proszę się podzielić tymi na pewno cennymi wiadomościami.

 8. Tłumaczenie listu senatorów amerykańskich do premier RP, p. Beaty Szydło.

  Szanowna Pani Premier Szydło,

  Reprezentujemy ponadpartyjną grupę senatorów, którzy są przyjaciółmi Polski i którzy mają bliskie relacje z amerykańską Polonią. Piszemy do Pani, by wyrazić nasze zaniepokojenie ostatnimi działaniami podjętymi przez polski rząd, które zagrażają niezależności mediów publicznych a także Trybunału Konstytucyjnego. Podważają też rolę Polski jako wzoru demokracji dla innych krajów w regionie, które wciąż przechodzą proces trudnej transformacji.

  Wzywamy Pani rząd do respektowania podstawowych zasad Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Unii Europejskiej, w tym szacunku dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa, które uczyniły Polskę silnym członkiem demokratycznej wspólnoty i mocnym sojusznikiem USA w samym sercu Europy Środkowej.

  W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska pierwszy raz użyła swojej władzy, by – zgodnie z prawem – rozpocząć wstępną ocenę dwóch polskich ustaw i sprawdzić, czy nie łamią one „fundamentalnych wartości” UE. Według naszej wiedzy pierwsza ustawa naruszy nadzór Trybunału Konstytucyjnego nad zgodnością ustaw z ustawą zasadniczą.

  Rozumiemy też, że druga ustawa stanowi zagrożenie dla niezależności publicznej telewizji i radia, a także wolności prasy w Polsce. Te zmiany mogą przyczynić się do osłabienia norm demokratycznych w Polsce, w tym zasad prawa i niezależności sądownictwa.

  Erozja demokracji w Polsce podważy rolę liberalnych instytucji, które umożliwiły ekspansję pokoju, stabilności i tolerancji w Europie w czasach, gdy instytucje te są bardzo potrzebne.

  Od upadku komunizmu Polska z sukcesem zintegrowała się z Zachodem. Stała się tym samym silnym przykładem – ekonomicznym, dobrze prosperującym, militarnym – dla innych państw postkomunistycznych w regionie. Przystąpienie Polski do NATO 16 lat temu wzmocniło wschodnią flankę Sojuszu, a także wzmocniło granicę przed dalszą rosyjską napaścią na Europę Wschodnią. Stosunki polsko-amerykańskie kwitną dzięki członkostwu w tych samych instytucjach, przywiązaniu do liberalnych zasad, a także silnym związkom diaspory pomiędzy naszymi krajami.

  Jesteśmy rzecznikami silnych wzajemnych stosunków. W tym duchu apelujemy do Pani premier – wzywamy do respektowania wartości demokratycznych zawartych w Porozumieniach Helsińskich oraz prawie Unii Europejskiej. Wartości, które oznaczają stabilizację, dobrobyt i pokój w Europie.

  Podpisani:
  Benjamin L. Cardin,
  Richard J. Durbin
  John McCain

 9. I po co tak szczekacie na Polskę. Nie widzicie, że jesteście osamotnieni i śmieszni. Ci co przegrali, czyli PO, PSL, SLD teraz występują jako obrońcy demokracji. A przecież SLD to PZPR no i razem z UB ustanawiali demokrację, a PSL kolaborowała z komunistami. Obrońcy demokracji -śmiechu warte. Jednak milknie jazgot przeciwko PiS-owi. Jarmakowski przestań być śmieszny z tą swoją nienawiścią do wszystkiego co narodowe, polskie.

 10. Co za kompromitacja tych 3 senatorow!
  Ddemokrata D. Durbin (Ilinois), demokrata Benjamin Cardin,(Maryland) oraz senator John McCain, Cala troika wplatana w roznego rodzaju afery, wystarczy pogooglowac, zeby zorientowac sie z kim mamy do czynienia.
  To tak jakby polscy senatorowie wyslali list do rzadu USA zaniepokojeni sposobem w jakim wybierani sa sedziowie do Supreme Court! Nonsense kompletny. Cieszy mnie, ze Radek Sikorsky wraz ze swoja malzonka zdolal zmanipulowac jedynie 3 z posrod 100 senatorow. I to tacy, ktorzy nie ciesza sie dobra reputacja choc skorumpowani dziennikarze osmielaja sie twierdzic… Piekna odpowiedz Premiera Rzady Polski: http://wpolityce.pl/polityka/281662-tylko-u-nas-premier-beata-szydlo-blyskawicznie-odpowiada-amerykanskim-senatorom-na-ich-list-chcemy-by-szanowano-nasze-suwerenne-wybory-i-decyzje

 11. Tak tylko na marginesie, światowym organizacjom żydowskim wymyka się z rak sprawa wielomilionowych odszkodowań (spadków) po ofiarach holokaustu, które miała pokryć sprzedaż polskich lasów. Nie przypuszczam, aby PiS zgodziło się na te wielomilionowe wypłaty. Wiadomo z oficjalnych danych na Wikipedii, że Sen. Durbin siedzi w kieszeni żydowskich grup w USA i co za tym idzie, ma na pewno wielkie wobec nich zobowiązania, nikt forsy w nikogo za darmo nie pompuje, swoje pochodzenie etniczne akcentują pani Nuland, Benjamin L. Cardin (właściwe nazwisko Kardinsky), z pochodzenia rosyjski Żyd, z czego jest dumny i co mu się chwali. Czyżby udział tych ludzi w akcji “ochrony demokracji ” w Polsce jest rzeczywiście tak istotną dla polityki USA sprawą? Może chodzi o coś innego? Zobaczymy, kto jeszcze zajmie stanowisko w sprawie naszej demokracji.

 12. Artykuł o “grupie amerykańskich senatorów” jest niespójny i mylący. Autor pisze: “grupa senatorów”. Sądziłem, że było z pół tuzina osób. Czemu nie podaje konkretnej liczby – trzech senatorów? “Wśród sygnatariuszy jest”….. pisze dalej autor podając nazwisko senatora z Ilinois. Czytelnik może mieć złudzenie, że jest tych senatorów jeszcze kilku. A pozostaje tylko jeden – B. Cardin.
  Ciekawe, czy reszta amerykańskich senatorów podziela zdanie tych swoich trzech kolegów i czy ten temat trafił pod obrady? Bo jeżeli nie, to panowie ci wyrażają jedynie swoje prywatne zaniepokojenie.

 13. Jakis nalot opisowczyków na Progress. No dobrze. Wiadomo w pisowskiej propagandzie, jak ktos krytykuje PiS to musi być aferzysta. No i senatorowie też aferzyści. pOTEM TEŻ ICH PRYWATNE ZDANIE,. uśmiałam się z tego linku do portalu karnowskich. Ha, ha, Ha. Powiem tak. Na całym świecie się z PiS smieją i krytykuja. Obraz Polski ratuje KOD, pokazując, że wszyscy Polacy są kopnięci. PiS może sobie gadać, pierdolić, ale nie zakrzyczycie rzeczywistości. Smiech na sali

  • Dane te podaje oficjalnie amerykańska wersja Wikipedii oraz prasa amerykańska. Proszę te ostatnia czytać, pani Tereso, chociaż nie zawsze krytykuje ona PiS.
   A nalot na ten blog to zrobiła Pani. Jest Pani zawsze “na czas”, aby bronić jak lwica opinii pana Jarmakowskiego. Trudno się od Pani nieomylnych opinii opędzić.

 14. A i jeszcze ejdno. zaden z tych pisowskich komentatorów nie odnióśł się do treści. Wszyscy koncentruja sie na autorach, szukaując dziury w całym.

 15. Jeszcze raz do Pani Teresy: Może Pani wyjaśni, czy Progress for Poland przeznaczony jest wyłącznie dla krytyków PiSu, czy ma służyć jako forum dla wszystkich Polaków bez względu na ich zapatrywania polityczne? Czy na przykład nie można na Progresie wyrazić pozytywnej opinii na temat PiSu, aby nie narazić się na natychmiastowy atak żelaznych bywalców takich jak Pani, p. Grzegorz czy Wiktora? Jeden ze swoich wpisów zaczyna Pani zdaniem: “Nalot opisowszczyków na Progres”. Czy nie zdaje sobie Pani sprawy z faktu, że Pani akcja może zostać nazwana mianem “Krucjaty na rzecz PO”? A jakiegokolwiek szacunku dla cudzych opinii nie ma Pani zupełnie.

 16. Niech się Pan zapyta Progressu. ja powiem tak. Polska zalewana jest mediami prawicowymi. na rizmaitych pottalach idiotów i kłamców jak ‘wpolityce”. niezalezna.pl wycinane są natychmiast wszystkie krytyczne opinie na temat PiS. Zadna merytoryczna dyskusja nie jest mozliwa w Radiu Maryja. Tam nie zaprasza sie ludzi normalnie myslących. To wy PiS wprowadzacie komunistyczne, faszystowskie standardy. Ja ciesoę się, że Proogres ma swoje zdanie i nie ulega tej fasytowskiej, pisowskiej propagandzie. A te ko komentarze o senatorach, mają wyłacznie personalnych charakter, nie potraficie zdania wykrztusić na temat. To wy PiS jesteście cenzoramui i kneblarzami.

 17. No tak. Wszystkiemu jest winne Radio Maryja. Od lat to słyszę. Komentarze na temat senatorów, przekupstwie i cynizmu poniektórych senatorów pochodzą akurat z prasy amerykańskiej. A tak do końca nie jestem pewny, czy kierownictwo Progressu zgadza się do końca z opiniami ludzi takich jak Pani. Oczywiście, mogę się mylić. Wiem natomiast na pewno, że rola opiniotwórcy akurat do Pani nie pasuje. Niczego oprócz fanatyzmu do dyskusji Pani nie wnosi. A czy ci wszyscy Polacy w Chicago, którzy w wyborach poparli PiS i są tej partii zwolennikami to w Pani pojęciu faszyści i idioci? Przecież są wśród nich, jak przypuszczam, liczni Pani znajomi.

 18. Panie Rodak, nie z powodu PO powstał zamet z wokół Trybunału Konstytucyjnego. Tak PO popełniła bład, naprawiła go, a PIS napsuł 10 razy tyke. Błąd Po był tylko pretekstem dla PiS. Nie byłoby tego pretekstu znalazłby się inny. W dodatku nie potrafi Pan dyskutowac, przekręca wypowiedzi. Jaki był sens wyowiedzi o radiu Maryja, a no taki, że tam nie ma żądnej merytorycznej dyskusji. Pan odwracając kota ogonem mówi, No tak wszystkiemu winne Radio Maryja, a przecież pisała prasa amerykańska. No i co z tego? Czy to znaczy, że taka postac jak McCain nie może napisać w sprawie łąmania prawa w Polsce? Może i dobrze. Ja wysłałam do niego list z podziekowaniem za jego stanowisko. Cała Wasza pisowska propaganda oparta jest na kłamstwie i bezczelności i chamstwie. I to by było na tyle.
  Radio Maryja nie jest żądnym radiem rekligijnym tylko politycznym. Obywatel Rydzyk Tadeusz niszczy polskie zycie publiczne, pogląd polityczny zamienia w religijną prawdę objawioną. Niczym w tym nie rózni sie od islamskich talibów.

  • Panu pisała do pana McCaina? A w jakim jezyku? Bo jeżeli zna Pani język polski w takim samym stopniu jak angielski, to radze Pani prosić o pomoc tłumacza. I o czym Pani będzie pisać? Ze eis Pani przypaliły placki ziemniaczane i to wina kota pana Kaczyńskiego?

 19. Piszecie Panstwo o sobie – “Odwołujemy się więc do reaganowskiej, republikańskiej tradycji.”

  Czy to jest zart?

  Czy Panstwo czytacie komentarze ? Np. ten, Pani Teresy -“To wy PiS wprowadzacie komunistyczne, faszystowskie standardy. Ja ciesoę się, że Proogres ma swoje zdanie i nie ulega tej fasytowskiej, pisowskiej propagandzie. “

 20. Teresa ma rację. PiS wprowadza faszystowskie standardy. Świadczy o tym kretyńska odpowiedź Szydło. McCain wielokrotnie wspierał Polskę w w wielu sprawach. takim ludziom nie odpowiada się w ten sposób, chamski i bezczelny, pokazując srodkowy palec. Obawiam się, że Polska zapłaci za te głupoty PiS znaczną cenę.

  • Pani Bożeno C-k, proszę o łaskawe podanie choćby kilku konkretnych przykładów, kiedy to sen. MCain wypowiada się pozytywnie na temat Polski czy podejmuje jakieś akcje dla wsparcia narodu polskiego. Bez konkretnych przykładów jest Pani po prostu gołosłowna i uprawia zwykłą agitkę.

 21. Dyskusja z Teresą czy Bożeną (to ta sama osoba) nie ma sensu. Brak argumentu – no to trzeba wyzwać. Bezmyślna, tępa nienawiść i ograniczone myślenie. Nie lubię bo nienawidzę i tak od lat powtarzają kmiotki z Chicago.

  • Święta prawda. Ordynarne, prostackie fanatyczki usiłujące udawać politologów. Niezmiernie żałosne indywidua!

 22. To Republikanim też napisze jak wygra. Dlatego, że wy stara Polonia nic nie znaczycie. Prawdziwa Polonia uciekła od waszych poronionych organizacji.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: