List otwarty do członków klubu Gazety Polskiej w Chicago i innych organizacji narodowo-katolickich. Kilka pytań.

37
2499

1Mieszkam w Chicago ponad 30 lat. Popieram KOD, gdyż podzielam troskę tysięcy Polaków o stan polskiej demokracji. Będę obecny na pikiecie. Chcę w ten sposób poprzeć KODziarzy, którzy będą manifestować w sobotę w polskich miastach. Jestem w KOD, gdyż nie mogę być obojętny wobec jawnego demontażu państwa prawa w Polsce. Kocham swój kraj i byłem dumny ze skoku do przodu, jaki zrobiło nasze społeczeństwo przez ostatnie 25 lat. Ale wraz z wyborem nowego rządu dawna duma ustąpiła miejsce smutkowi i ogromnemu rozczarowaniu. Uważam, że posunięcia PIS niszczą liberalne zdobycze narodu polskiego. Młoda, polska demokracja oraz Konstytucja RP zostały podeptane. Trybunał Konstytucyjny sparaliżowany. Profesor Jan Zimmermann, promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy, wydał rezolucję podpisaną przez wykładowców Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czytamy w niej, że prezydent Duda złamał polską Konstytucję co najmniej trzy razy. Podobnego zdania są środowiska prawnicze w Polsce i w innych krajach. Czy macie jakąś inną ekspertyzę? Czy nie jest dla was ważna Konstytucja RP?

Świat nas obserwuje i dziwi się nieliberalnym zmianom, które wprowadza PISowski rząd. Naruszenie równowagi trójpodziału władzy jest gwałtem na demokratycznym państwie prawa i najgorsze, że wskazuje na autorytarne skłonności rządu. Podobnie postąpił Victor Orban na Węgrzech, Vladimir Putin w Rosji czy Erdogan w Turcji. Nie są to już liberalne demokracje, a raczej państwa narodowe, gdzie media są pod ścisłą kontrolą rządu, a opozycja polityczna rozbita. Czy chcecie, aby Polska stała się państwem wrogim wobec innych ludzi i zewnętrznego świata?

Krytyka polskiego rządu dochodzi z całego świata, łącznie z USA – kraju, w którym żyjecie. Niemal cała prasa światowa, już nie tylko europejska, ale i amerykańska, Komisja Europejska, Amnesty International, Fundacja Helsińska alarmują, że Polska łamie zasady państwa prawa. Czy według was ta krytyka jest nieuzasadniona? Do premier Beaty Szydło nadszedł list od amerykańskich senatorów, wyrażający zaniepokojenie. Czy sądzicie, że wszystkie te krytyczne głosy zostały zainspirowane donosami? Zatrzymajcie swoje zdanie. Ale pytam was, jak Polak Polaka: nie macie żadnych wątpliwości? Nie zadajecie sobie po cichu pytania, czy może faktycznie rząd zmierza w stronę Wschodu, w stronę kultury, z której niedawno uciekliśmy? Nic was nie niepokoi? Czy dziesiątki tysięcy Polaków, maszerujących w sobotę z KODem w polskich miastach, to dla was zdrajcy? Naprawdę?

My i Wy, Polacy, chcemy przecież demokracji. Czy nie? Chcę, aby każdy w naszym kraju mógł wyrażać swoją opinię bez żadnego ryzyka. Chcę, aby każdy mógł spokojnie chodzić po ulicach, niezależnie, jak wygląda i w co wierzy. Aby zachować wolność wypowiedzi bez rządowej kontroli. Czy nie chcecie tego samego? Chcę wolnej, nieskrępowanej rządowymi zakazami, kultury. Pragnę, aby o sztuce decydowali artyści, a nie politycy. To jest wolność, o którą walczyli Polacy. Wielu z was pamięta jeszcze komunizm. Ja również. Tam właśnie nie było wolności wypowiedzi, Trybunał Konstytucyjny nie istniał, media – wszystkie były pod kontrolą rządu i trzeba było uważać, co się mówi. Pamiętacie te czasy? Chyba nikt nie chce, aby one wróciły, pod płaszczykiem “dobrej zmiany”?

KOD organizuje pikietę w mieście. Wiem, że w Chicago jesteśmy w mniejszości. Wiem też, że wy – członkowie klubu Gazety Polskiej organizują kontrpikietę, skierowaną właściwie przeciw nam. Przybywajcie w jak największej liczbie. Nasza agenda będzie tym sposobem bardziej nagłośniona. Przybywajcie. Zobaczycie nas, niemal takich samych Polaków, jak wy, tylko mających odmienną opinię. KOD nie walczy z wami. Nie zamierzamy pikietować waszych starań. Nie jesteście naszymi wrogami. Przybywajcie więc, ale zadajcie sobie proszę pytanie, z kim właściwie chcecie walczyć? Z opinią drugiego Polaka?

Przez wszystkie chicagowskie lata słyszałem, że jedność Polonii jest bardzo ważna. Najważniejsza. Co więcej, bez przerwy ostrzegano nas tutaj, że ta jedność była zawsze zagrożona. Przez kogo? Przez innych Polaków, oczywiście. Jak myślicie, dlaczego zawsze była nam potrzebna jedność, nawet wtedy, gdy już w Polsce nie było komuny? Żyjemy na emigracji. To nie nasz kraj, nie nasza kultura i język. Wielu z nas, nawet po wielu latach, czuje się tutaj obco. Stąd – poczucie zagrożenia. Tak zresztą zachowują się chyba wszystkie grupy etniczne. Trzymają się razem. Dla bezpieczeństwa. Ale wymuszona jedność nakłada na wszystkich członków społeczności zobowiązanie, mianowicie konieczność wyrażania jednej opinii. Nawet jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości, to musi je tłumić. To warunek przynależności. Inaczej będzie okrzyknięty zdrajcą. Jedność więc wyklucza wątpliwości albo inne zdanie, gdyż inna opinia jest odbierana jako próba rozbicia jedności. Jak pamiętam, tak było tutaj przez ostatnie 30 lat. Zgodzicie się? Ale tak pojmowana jedność wyklucza również wolność człowieka, który ma inne zdanie, prawda?

Utrzymywanie sztucznej jedności jest wyczerpujące i ma swoje konsekwencje. Wzajemna podejrzliwość jest jedną z nich. Podejrzliwość wobec własnych członków i wobec “wrogiego” świata zewnętrznego. Ile razy słyszeliśmy ostrzeżenia mediów: Uwaga na rozbijaczy Polonii! Trzeba być czujnym! Podejrzliwość rodzi wroga, nawet, jeżeli on nie istnieje. Tę polską wzajemną podejrzliwość opisał Witold Gombrowicz w książce Trans-Atlantyk. Polonia argentyńska bez przerwy ze sobą o coś walczyła, kłóciła się i pojedynkowała. Środowisko może samo się zniszczyć, swój potencjał i twórczą moc, poprzez wzajemną podejrzliwość i kłótliwość. Czy dostrzegacie jakieś podobieństwo do naszej polonijnej społeczności?

Ale jest jeszcze jedno następstwo wymuszonej jedności. To brak wyboru. Zgodzicie się? Jeżeli jest jedna wersja, jedna opinia czy stuprocentowa zgodność, to nie ma po co wybierać, prawda? Nie ma żadnej innej alternatywy. Nie można się niczemu innemu przyjrzeć, ani niczego debatować. Jest tylko jeden kandydat! Czy takiego świata pragniecie?

Wasza kontrpikieta jest wycelowana w nas, ale tak naprawdę jest skierowana na inne zdanie, które – na to wygląda – burzy wasze poczucie jedności. Czy boicie się innego zdania? Czy inne zdanie jest dla was zagrożeniem? Chciałbym, abyście zadali sobie pytanie: czy według was wolność to jedna opinia?

zdjęcie: Peter Serocki

Dariusz Wiśniewski

37 Komentarze

 1. Kim pan jest panie Wiśniewski,skoro popiera pan alimenciarzy,złodzieji,esbeków,agentów i tych wszystkich przez naród odsuniętych od żłobu w wyniku demokratycznych wyborów.Demokracja to są rządy większości i należy to uszanować.Pan nawołuje do anarchii,zresztą cały pański pobyt w Chicago sprowadza się do tego.Pytam się za ile i od kogo?Nie macie żadnych szans z klubem Gazety Polskiej,li tylko ze względów wizerunkowych.Niech pan porówna piękną i elegancką panią Agatę Mikołajczyk z obrzydliwym Jarmakowskim z wymową i urodą podobnym Michnikowi,nie wspomnę o podłym charakterze.Kocham panią pani Agato.Tak trzymać.Jak mawiał wielki polak Józef Piłsudski “bić kurwy agentów i złodzieji”.

  • Artykuł zamieszczony w “Huffington Post” ostrzega przed robieniem interesów politycznych z Polską. Zdaniem autorki tekstu z naszego kraju docierają niepokojące wiadomości. Jej zdaniem rząd PiS w zamian za wzmocnienie wschodniej ściany NATO nie oferuje niczego godnego uwagi.

   Tekst napisała Melissa Hooper, szefująca amerykańskiej organizacji Human Rights First, zajmującej się obroną praw człowieka. Nie dziwi więc, że skupiała się głównie na demokratycznych wartościach, które jej zdaniem łamane są przez Prawo i Sprawiedliwość. “Prawo i Sprawiedliwość systematycznie zagraża tym wartościom, odkąd doszło do władzy w październiku 2015 roku – pisze Hooper.

   Jej zdaniem Polska idzie drogą Węgier Viktora Orbana, a w naszym kraju “cofana jest instytucjonalna ochrona dla rządów prawa i przeciwko korupcji”, przez co dochodzi do “imitowania wrogiej i groźniej Rosji, przed którą [Polska] szuka ochrony”. W tekście pada szereg przykładów: od ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, przez sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego, po ustawę inwigilacyjną.
   Autorka dowodzi, że Polska pod rządami PiS osłabia Europę. Tak więc Panie Pomian, to Wy jesteście partia Putina, KOD pewnie waszą kootrdemonstrację powita jako reprezentantów interesów Rosji w Polsce.

   • A kto to Panu przetłumaczył, bo nie podaje pan źródła? A ja już to gdzieś czytałem, i to po polsku. Proszę podawać dokładniejsze źródła. Zwykła uczciwość tego wymaga.

   • Brak argumentów, jak zwykle w Gazzecie Polskiej. To jak szympansy w ZOO, których nauczono pewnych odruchów..

 2. Jaki koń jest każdy widzi. Co mają do powiedzenia zwolennicy faszyzmu z Gazety Polskiej? Zero argumentów, zero merytoryki, tylko personalne argumenty. Wugrane wybory nie dają mandatu do łamania prawa. Nie macie nic do powiedzenia, dlatego boicie się każdego kto mysli inaczej, gdyż merytorycznie nie macie szans.

  • zero argumentow ,zero merytoryki… Pytanie mam a kiedy merytoryka i argumenty dotarly do kompletnych durni???? Dowody np w sprawie Bolka Walesy sa tak oczywiste a te durnie z KOD-u sa takimi twardymi ,,rycerzami ,, ze przez ich zakuty leb ta prawda sie nie przebije.

  • Ja czytam “Gazet Polską”. Jakich to zwolenników faszyzmu pani tam widzi. Czy potrafi Pani wypowiedzieć jakąkolwiek opinie, która nie obraża pani ludzi? I nie wie pani też o tym, że był faszyzm i faszyzm, jak był socjalizm i socjalizm, szwedzki na przykład, czy polski. Ale o czym tu z fanatykiem o kolorach!

  • Ja czytam “Gazet Polską”, pani Tereso.. Jakich to zwolenników faszyzmu pani tam widzi? Czy potrafi Pani wypowiedzieć jakąkolwiek opinię, którą nie obraża pani ludzi? I nie wie pani też o tym, że był faszyzm i faszyzm, jak był socjalizm i socjalizm, szwedzki na przykład, czy polski. Ale o czym tu z fanatykiem o kolorach!

   • Ja tych faszystów widziałam dzisiaj z bliska. Gazeta Polska, co jest faszystowskie? Chociażby przywiązanie do kultu Kaczora, Stawianie przed ludźmi całkowicie falszywej wizji i paranoi jak rzekomy zamach smoleński. Oparcie rządu na kłastwie. Rządy małej grupy ludzi, to także typowe dla faszyzmu.

    • Ci ludzie sprawują władzę z woli narodu – w wyniku wolnych wyborów. O tym, że jest demokracja w Polsce, świadczy liczba demonstrujących tam KODowców. Nikt nie został pobity, nikt nie trafił do ciupy. A Schetyna i Petru już krytykowani są w Internecie za swoje wyskoki na demonstracjach! Pani Tereso, to pani się zachowuje jak autentyczna reprezentantka fanatycznego faszyzmu.

 3. Po owocach ich poznacie ich. Proszę zobaczyć, p. D.W., co Pan wywołał swoim listem, który dla mnie jest pełen demagogicznych dywagacji i pokrętnych pseudo analiz, z pominięciem prezentacji rzeczywistych faktów. Czy do głowy Panu nie przyszło, że coś się kryje za tą nagonka na Polskę, pełną nienawiści zwłaszcza, gdy chodzi o Niemcy? Przecież obrazy, które Pan kreśli, są sprzeczne z prawdą. Choćby Chicago. Wiadomo, że jest za obecnym rządem. A wy, mała grupa nieznanych zupełnie Polonii ludzi, za wyjątkiem może jednego, właściciela ośrodka medycznego, stwarzacie gombrowiczowska aurę fikcji. Wielokrotnie czytałem Pańskie wpisy na blogach – zawsze były wymierzone przeciwko jedności Polonii. Oferuje Pan inny model tożsamości obywatelskiej i inny model patriotyzmu. Wolno Panu. Ale nam wolno go odrzucić i podchodzić do niego krytycznie.
  Jeszcze niedawno słyszałem opinie o Panu jako o żałosnym przykładzie nawiedzonego lewaka. Opinie tę wypowiedział znany i autentyczny działacz “Solidarności”, który zna Pana od lat. Czytając Pańskie zapisy nie dziwię się wcale, że takie wypowiedzi padają. Ludzie nie chcą przyjmować gotowych recept na patriotyzm i postawę społeczną. I co Pan wywołał: pełne fanatyzmu wypowiedzi Grażyny, Teresy, Ewy, Grzegorza. To akurat ludzie, którzy Pańskie opinie bezkrytycznie akceptują. Gratuluję.

  • Zgadzam sie, ze D.Wisniewski to lewak i przewaznie sie nie zgadzam z tym co pisze. Jednak w tym przypadku ma racje. Gazeta Polska reprezentowala jakis poziom, gdy redaktorem naczelnym byl P.Wierzbicki. Sakiewicz zrobil z niej zwykly szmatlawiec i niestety wielu czlonkow klubow G.P. reprezentuje poziom zgodny z obecna linia pisma. Apelowanie o rozsadek to takich ludzi jest daremne. Dla nich slowa wodza (J.Kaczynskiego) maja wieksze znaczenie niz prawdy biblijne i to jest najwieksza obecna polska tragedia.

 4. List Otwarty Pana Wisniewskiego wbrew temu co pisze Uwazny opiera sie na faktach. Zresztą zakłamanie PIS pokazuje dzisiejsza Telewizja Publiczna, przekazując za klamany obraz manifestacji KOD ludzie to widzą i wyciagają wnioski. Włąśnie to zakłamanie pokazuje, że racje ma Pan Wisniewski, wam zostało tylko kłamstwo i chamstwo.

  • No i widzi Pan, Panie D., cokolwiek Pan napisze, parafianie pana Jarmakowskiego sprowadzą to na manowce, a odium ich chorej wyobraźni spływa na Pana. Winien jest zawsze jak zwykle PiS. Będzie jutro zaćmienie słońca, pani Grażynka-astronomka, udowodni nam, że to wina Kaczyńskiego. Nawet ciąża pozamaciczna kota pana prezesa Kaczyńskiego to wina któregoś Pisowca, najlepiej prezydenta Dudy. Łzy się kręcą, a koń by się uśmiał. A Teresa to już bije wszelkie rekordy fantazji. Ludzie, proszę o odrobinę rozsądku i dystansu do tematu.

 5. Jak nisko trzeba upaść,by pikietować w obronie łajdactwa,złodziejstwa,donosicielstwa,zdrady.Tak tylko mogą postępować polonijni judasze,polonijna V kolumna,a po pikiecie polecam kąpiel w gnojownicy.

  • Święte słowa, pani Pomian, ktoś w Polsce ruszył kieszenią, tłumek żądny grosza bije brawo. Tłumek bankrutów i ludzi niskich lotów. Jeżeli Putin zacznie szuka etatowych sojuszników, usłyszymy tutaj pieśń łabędzią i kadzidlane dymy na jego cześć. Pieniądz nie śmierdzi, od koryta trudno się oderwać. Obojętnie czy to koryto niemieckie czy rosyjskie. Ważny jest grosz. A prawda? Ta już od dawna została przeliczona na pieniądze.

 6. Malpiarnia OM zwarta i gotowa do pokonania namierzonego wroga.
  Oficer Polityczna osobiscie bedzie serwowac banany, a bojownikom z pierwszej lini, slynna sliwowice z pulpa bananowa.

 7. Uwielbiam merytoryke Darka Wisniewskiego! Dziekuje Panu za roztropnosc, a przede wszystkim odwage w czasach fanatyzmu, ktory jak zwykle tylko pluje…Ma Pan jaja stawac przeciwko calej reszcie ale boje sie, ze o nie bedzie owocne…Tego towarzystwa nie da sie edukowac. Rzuca Pan “perly miedzy wieprze”, zarowno w tekstach jak i dyskusjch radiowych z niedowartosciowanym agresorem Jackiem Zielinskim. Zycze powodzenia i dziekuje, ze Pan sie stara dla Polski!

  • Jaj to on nie ma. Dawno mu je obcięli przeciwnicy ideologiczni w wyniku goracej dyskusji w alejce poza barem.

 8. Odpowiedzi dla Wisniewskiego:
  1)Konstytucja stworzona przez najwiekszych zbrodniarzy , komunistow ktora nie tylko nalezy lamac ale zmienic totalnie ( na 15 sedziow w Trbunale K. mialo byc 14 z postkomunistycznej PO i jeden z postkomunistycznego ZSL-u).
  1) Lewacko -liberalno- lichwiarski swiat razem z toba Wisniewski sie oburza bo rzady w Polsce przejali Polacy, naprawde mlodzi i wyksztalceni, nie postkomunistyczni cinkciarze ktorzy skopulowani z tzw zachodem rypali nasz kraj, Dotacje jakie agentura otrzymywala ,rowniez w Ameryce sie konczy i dlatego taki rejwach, to musi bolec. Jest bardzo duzo by ci Wisnieski odpowiedziec ale czy warto sie toplac z gnojem.

 9. Najbardziej zastanawiajace jest to, ze na forum wypowiadaja sie osoby, ktore Polske widzialy przed polwiekiem i nie maja podstawowych informacji o stanie kraju. Jedynym srodkiem wiedzy jest Gazeta Polska lub Radio Maryja a informatorem sa wnuki czesto bylych komunistow. Nasze nowe wladze juz zdazaja do gospodarki zarzadzania podobnego jak w PRL-u.
  Szkoda, bo szkodniki rozmontowuja nasz kraj, zamiast prowadzic rozsadna gospodarke, uznali, ze gdy dadza co niektorym ( o ile beda mieli z czego, bo juz wycofuja sie inwestorzy) po 500 zl na drugie i kolejne dziecko ( czasem juz po miesiacu to drugie maloletnie staje sie pierwszym , juz bez prawa do tych 500zl) to beda rzadzili nawet do smierci Kaczynskiego.
  Oby czasem Polska nie wyladowala jak Grecja, bo sama na dzien dzisiejszy jest pozbawiona firm, ktorych produkcja bylaby chetnie rozchwytywana prze kraje zachodnie. Z krajami wschodnimi niestety nie ma powaznych wynikow handlowych. My Polacy mieszkajacy tu w kraju nie jestesmy slepi i widzimy, ze nasz rzad i prezydent to osoby podporzadkowane Kaczynskiemu i wszystko wykonuja tak jak wykonywal sp. brat- zolnierzyk Pan Lech Kaczynski. Szkoda zmarnowanych lat.
  ciekawe czy Stadnina koni w Janowie Podlaskim zostanie tak samo zawlaszczona jak owczesnie RSW Prasa, Ksiazka, Ruch bo z powiedzenia nowego prezesa – ekonomisty do p. Reporterki pytajacej o wiedzy nowego prezesa na temat koni otrzymala odpowiedz, ze ma sie wynosic bo to teren prywatny. To nie jedyna sprawa niszczenia.

 10. To wszystko bardzo pięknie brzmi, tylko PiS jest przy władzy 100 dni, a PO była osiem. W wieku XXI zaś i swobodnym przepływie informacji trudno się licytować, kto wie więcej. Internauci, blogi, gazety internetowe, wszystko działo. Pańskie zarzuty uderzają zarówno w KOD w Chicago, jak i w chicagowskich pisowców. To, że Pan mieszka w Polsce wcale nie znaczy, że doskonale orientuje się Pan w zawikłanej polityce polskiej. Najgorsze jest stosowanie języka nienawiści i brak obiektywizmu. To akurat powinien pan napiętnować.

  • Poprawka. miało być “a PO była osiem lat”. Przepraszam za nieuwagę. A swoja droga może i szkoda, że PO nie była rzeczywiście tylko osiem dni przy władzy.

   • Nikt tak mało ludzi nie zepsuło tyle co PiS w 100 dni. Gratulacje. Platforma jednak sporo zrobiła w tym kraju. teraz Polska będzie się cofać w rozwoju.

    • O cóż takiego zrobiła, moja poczciwa pani Tereniu? Teraz Polska musi się wyrwać z tego platformowego szamba.

 11. Pani ania odkryła nastepnego agenta. Żebująca jest ta polska prawica. Zero argumentow, tylko kłamstwo, za kłamstwem

 12. Rzeczywiście, wielokrotnie słyszałem, że Wiśniewski to komuch i agent. Ale czego to ludzie nie mówią, na przykład ta nieznośna i ordynarna Teresa!

 13. Po pierwsze polskim obywatelom nie dzieje się krzywda, że PiS majstruje przy Trybunale K. (naprawia). Oczywiście najlepiej byłoby gdyby PiS niczego nie zmieniało, zwłaszcza układów i zostawili w spokoju tych co Polskę zawłaszczyli i traktują jak własny folwark. PO-PSL przegrało wybory i jedynym ratunkiem jest wyprowadzanie ludzi na ulicę. Nawet haseł nie mają przeciwko czemu demonstrują.

 14. Wiśniewski mówi za mnie, za Polaka mieszkającego w Polsce. Ja nie proszę, żeby walczył o moją wolność, żeby się wtrącał w nie swoje sprawy. Odwal się fagasie.

 15. Wiśniewski ty zakłamana szujo odszczekaj kłamstwo. Nie ponad 100 tys. tylko 14 tys. uczestników. No dalej padalcu !

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: