Kto wygrał wybory samorządowe?

1
304

wuwsejmikPaństwowa Komisja Wyborcza, która wcześniej podała się do dymisji, w końcu podała wyniki wyborów samorządowych. Kto wygrał? To zależy jak się popatrzy. W wyborach do Sejmików Wojewódzkich najwięcej mandatów zdobyła Platforma Obywatelska, 179, PiS, 171, PSL 157. PiS minimalnie zdobył więcej głosów. PiS to jednak facet, który choć zdobył w wyborach do sejmików wojewódzkich najwięcej głosów, rządzić będzie na szczeblu wojewódzkim tylko w jednym regionie, maksymalnie w dwóch. W reszcie województw większość posiada koalicja PO-PSL. Widać wyborcy przyzwyczaili się do tej koalicji i nie zamierzają jej zmieniać. Jakoś nie przemawiają do nich argumenty, że wszystko się wali i następuje jakaś katastrofa.

PiS może opowiadać o wielu nieprawidłowościach, ale wybory przegrał, wygrał je jako wielki opozycjonista, mający niewielki wpływ na realną rzeczywistość. Trzeba pamiętać, iż przed nami jeszcze II tura, w której w wielkich miastach jak Warszawa , czy Gdańsk zdecydowanymi faworytami będą politycy Platformy Obywatelskiej. Zobaczymy jakie będą ostateczne wyniki. Wówczas także możliwe będzie generalne podsumowanie.

Oczywiście problemem jest wysoki problem głosów nieważnych. Z opublikowanych danych wynika, iż największy procent idiotów, którzy nie potrafią sobie poradzić z głosowaniem mieszka w Wielkopolsce. Broszurowe kraty pojawiły się we wszystkich poprzednich wyborach, więc to trudne do wytłumaczenia, dlaczego tak wielu ludzi nie potrafi sobie z tym poradzić? Ostateczne wyniki różnią się nieco od wyników sondażu IPSOS. IPSOS dobrze obliczył głosy PO i SLD, ale PiS ma ostatecznie o pięć procent mniej, a PSL o sześć procent więcej. Wybory samorządowe mają swoją specyfikę, PSL silny jest w strukturach gminnych. Ludzie znają tych działaczy i jak widać nie podpadli jakoś strasznie, dostali głosy.  PSL rzecz jasna nie powtórzy tego wyniku w wyborach parlamentarnych, gdyż to  zupełnie inna gra.

Głosów nieważnych jest znacznie mniej w wyborach na prezydentów miast oraz do rad gmin . IPSOS mógł się pomylić, gdyż nie był w stanie uwzględnić głosów nieważnych. Temu z pewnością trzeba się przyjrzeć. To osobny temat. PKW i tak pomyliła się podając wyniki, a ponadto sędziowie nie byli w stanie podać, na przykład ilości głosów, zdobytych przez poszczególne komitety.

W imieniu PiS po ogłoszeniu wyborów wypowiadał się dla TVN 24 Joachim Brudziński. Ogłosił on zwycięstwo PiS. Podziwiam jego dobry humor. Brudziński przede wszystkim pokazał, że ma trudności z matematyką. Ponadto domagając się powtórzenia wyborów, pokazał się jako polityk nieodpowiedzialny. Jego komentarze do sytuacji pokazały jedynie, że Brudziński jest facetem mało kumatym. Zresztą wyniki wyborów pokazują, że PiS ma na szczęście dla Polski znikome szanse na przejęcie władzy w Polsce. W tej chwili, poczekajmy na II turę, wówczas poznamy pełny obraz.

Z pewnością media w Chicago będą opowiadać rozmaite brednie, gdyż wiele tak zwanych mediów polonijnych jest skrajnie upolityczniona, działa jak kiedyś komunistyczna propaganda, niczym się od niej nie różni. W wielu mediach obowiązuje jeden pogląd, nie jest możliwa jakakolwiek dyskusja. Prezentuje się wyłącznie polityków jednej opcji. Świetnym przykładem tego jest Radio Maryja, przykład katolickiej bolszewii, albo jak mawia mój przyjaciel Piotr Dąbrowski, “komuny z krzyżami”. Zresztą na stacji 1080 AM , czy 1490 AM jest podobnie. W poniedziałek dowiemy się jak to koszmarnie wybory przez krwawą dyktaturę zostały sfałszowane. Dowiemy się, że w Polsce trwa okupacja, zaś prawdziwi patrioci, których wyprowadzono z PKW są strasznie szykanowani.

Andrzej Jarmkowski

umwm.pl

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: