Krzywoprzysiężca

1
42
Zaprzysiężenie... Fot. internet

W czasie przysięgi wybranego prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym, doszło do różnych demonstracji, także na sali sejmowej. Jedni nie przyszli, drudzy ubrani kolorowo, w maseczkach w kolorach tęczy, z biało-czerwonymi tomikami Konstytucji w rękach. Szczególnego wyczynu dokonała posłanka niezależna z Koalicji Obywatelskiej – Klaudia Jachira. Otóż rozwinęła ona transparent z napisem KRZYWOPRZYSIĘŻCA!, który poprzednio pokazywała przed sejmem. Żeby odwrócić uwagę od meritum, była atakowana za użytą formę z literą „ż”. Pouczenia ze strony tajnych krytykantów, w sprawach, w których jestem fachowcem mam i ja stale… O meritum zwykle dyskusji nie ma. Tacy ludzie interesują się ostatnim zdaniem.

Komentujący stwierdzili m. in.: jeszcze tak pusto i tęczowo nie było na zaprzysiężeniu prezydenta w ostatnich 30 latach w Polsce. Oczywiście było to spowodowane zachowaniami prezydenta RP w poprzedniej kadencji, kiedy to łamał Konstytucję dowolnie. W czasie kampanii dopiero, w ramach odwracania ogonem działań opozycji przypomniał sobie, że jest Konstytucji strażnikiem. Mówił o tym jakby nie łamał, a autorytety o tym mówiące – nic nie mówiły. Także jakby przeciętnie rozgarnięci ludzie tego nie widzieli. Wtedy też składał oświadczenia o tym, że chce być prezydentem wszystkich Polaków. Przedtem wszyscy słyszeli wykrzyczane, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków, choć twierdził też, że buduje wspólnotę.

Dodatkowo stwierdził teraz, że jego mandat wynika tak w ogóle z konstytucji 3 maja, bo naród go wybrał. Uznał wybory za wzorowe i zgodne ze standardami demokratycznymi pomijając te 2 miliardy ofiarowane TVP na propagandę jego osoby. Owszem, generalna wymowa orędzia nie była konfrontacyjna, lecz czy nie tak samo było z orędziem Dudy pięć lat temu? Ukoronowaniem tych działań było wystąpienie w sprawie łamania praw człowieka, ale na Białorusi. Z prezydentami państw bałtyckich protestuje przeciwko działaniom Łukaszenki kopiując eskapadę gruzińską Lecha Kaczyńskiego. Na takie chachmęcenie jedynym lekarstwem są protesty – także ten Klaudii Jachiry!

Zwycięstwo Andrzeja Dudy to wspaniała wiktoria, powiedział premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że Duda “wygrał wbrew wszystkiemu i wszystkim”, a także “mimo wielkiej dysproporcji sił w sferze medialnej”. Zapomniał o udziale własnym i całego rządu w kampanii wyborczej. Z wykazu czasu antenowego telewizji „narodowej” wynika także, że podczas czerwcowej kampanii wyborczej komitet Andrzeja Dudy pokazywano przez ok. 44 godziny, a Rafała Trzaskowskiego – niecałe pięć. Czyż nie po to TVP dostała od Kandydata 2 miliardy zł – tuż przed kampanią. Rząd uważa, że ma prawo tak używać TVP. TVN np. pokazywała uczciwie nawet długie i trudne do słuchania przez ludzi na poziomie, wystąpienia Dudy jako działacza PIS, w tonie premiera. Ubliżanie jej przez stronników PIS i próbom kolejnych utrudnień dla mediów niezależnych, nic nie zmienia.

Komentatorzy piszą: Nie ma Duda wstydu to cóż… a teraz czeka go pewnie olewka na arenie międzynarodowej. Zapracował w pocie czoła. Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Jarosława Kaczyńskiego !!! Mogło to być pudełko tegoż przywódcy, ze zdjęciami lekceważącego Dudę, jedynie z klapką z napisem Konstytucja.

Oto naczelny demokrata cyniczny – Bielan wyraził w radiu oburzenie wyczynem Klaudii Jachiry. Przecież to święto demokracji i przysięgający ma silny mandat perorował, ignorując warunki wyborów opisane wyżej! Gdyby tak było Posłanka, w naszym imieniu nigdy by tego nie zrobiła jako osoba państwowotwórcza. Silny mandat od Kurskiego za ofiarowane w tym celu pieniądze to nie mandat od wyborców. Mimo tych zabiegów Trzaskowski przegrał tylko o włos, czyli moralnie wygrał i to mocno, bo przecież z przemocą rządowo-medialną. Twierdzenia Premiera, że było odwrotnie są po prostu nieprawdą.

Prezydent Duda za szczególnie ważne uważa dobrostan rodziny, bezpieczeństwo, pracę, inwestycje, godność. Przypomina to hasła rządu Vichy, który zastąpił dewizę republiki francuskiej wolność-równość-braterstwo zestawem: praca-rodzina-ojczyzna, żeby nie drażnić Niemców! Pod tym hasłem pracował on dla Niemiec, niszczył rodziny, zarządzał skrawkiem niby-ojczyzny, nie przynosząc jej chwały. Tym sprawom Duda poświęcił w orędziu główną uwagę, z determinacją szefa rządu, choć jest głową państwa, a nie premierem (cała kampania tak wyglądała). Przemilczał prawa człowieka oraz status samorządów.

Dudzie, pozującemu na wyjątkowego chrześcijanina (Premier nawet Europę chce rechrystianizować), przypomniano też ewangelię św. Mateusza:

Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.

Przypomina się fragment wiersza Juliana Tuwima Modlitwa (wg witryny tischner.info.pl): Lecz nade wszystko – słowom naszym, Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedyność przywróć i prawdziwość: Niech prawo zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość – sprawiedliwość…

Dla porządku sprawdziłem w słowniku ten „straszny błąd” Posłanki: powinno być przez „z”, ale spora część Polaków mówi przez „ż” (od litery „g” w „przysięga”, jak uważać od uwaga). Ja też bym tak powiedział, bo forma przez „z” jest niewygodna, a nawet sepleniąca. Przy okazji wertowania słownika znalazłem cytat, który mówi wszystko o sytuacji: Krzywoprzysięzca swoim czynem wyrzekał się pomocy i opieki boskiego gwaranta, do którego uprzednio się zwrócił i zamieniał je w prześladujące go przekleństwo, zapowiedź surowej kary. Takie było powszechne rozumienie relacji między połączonymi przysięgą ludźmi i Bogiem. (NKJP: Dariusz Piwowarczyk, Słynni rycerze Europy, 2009). Tak i opozycji się wydaje. I to by było na tyle.

RAFAŁ WODZICKI

1 Komentarz

  1. Ciekawe, że na zaprzysiężyć zamiast zaprzysiąc, powtarzane w mediach nikt nie reagował! Podobnie jak na zjawisko krzywoprzysięgania.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: