Kontrowersje wokół zakupu samolotów F 35

0
31


Minister Błaszczak szczyci się zakupem i podpisaniem umowy na dostarczenie Polsce 35 samolotów piątej generacji F-35. Tymczasem pamiętajmy, że za czasu ministra Macierewicza wstrzymano proces modernizacji polskiego wojska.  Wszyscy zgadzali się, że najważniejsze dla Polski jest zapewnienie obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej. Ważną rolę odgrywał tutaj program “Wisła”. Program ten PiS praktycznie skasował, ograniczono do zakupu dwóch baterii rakiet „patriot”, co oczywiście nie zapewni krajowi należytej obrony.  Stworzy jedynie pozory istnienia obrony przeciwlotniczej, ale w rzeczywistości Polska pozostanie bezbronna.

Mało tego, dochodzą nas informacje o fatalnym stanie polskich sił lotniczych. Wiele maszyn poradzieckich samolotów nie jest zdolnych do latania. Podobnie jest z myśliwcami F-16. Dwie maszyny wojsko utylizowało.

Kolejny problem myśliwców w polskich Siłach Powietrznych to przerzucanie części z maszyn w gorszym stanie do tych, które dają nadzieję na dłuższe latanie. Jak twierdzą fachowcy, obecnie tylko 20-30% F-16 nadaje się do latania. Podczas ostatnich manewrów, odbywanych razem z Amerykanami, polskie siły powietrzne nie było stanie wystawić, nawet jednej eskadry i ograniczono się do czterech maszyn. Wojsko często nie ma funduszy na zakup drogich części do F-16. Ponadto koncern, producent części, w pierwszym rzędzie dostarcza je do sił amerykańskich w Europie, dopiero potem do sił sojuszniczych.

Skoro Polska nie potrafi w pełni wykorzystać posiadanych F-16, utrzymać ich w bojowej gotowości, czy w stanie nadającym się do prowadzenie operacji, tym bardziej nie da sobie rady z supernowoczesnymi maszynami F-35.

Decyzję o zakupie F-35 podjęto nagle po serii katastrof MiG-29, bez dochowania odpowiednich procedur. Koszt zakupu maszyn to 3.5 miliarda dolarów, do tego dojdą jeszcze koszty zakupu uzbrojenia, mowa więc o około 30 miliardach złotych, których oczywiście nie ma w budżecie.

Od siebie dodajmy, iż z powodu braku obrony przeciwlotniczej przez Wojsko Polskie, w momencie zagrożenia polskie myśliwce natychmiast zostaną przebazowane na lotniska niemieckie. Tyle jest warta polska armia pod rządami PiS.

W parlamencie zorganizowana konferencję prasową na ten temat.

Wideo: @Platforma News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: