KOD w Waszyngtonie

58
3372
KijowskiDzisiaj kolejny dzień w Waszyngtonie. Zaczęliśmy od spotkania z doradcami oraz członkami gabinetu senatorów – między innymi McCaina, Cardina, Durbina oraz Shaheen z Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA. To spotkanie było efektem wcześniejszego spotkania w Warszawie z najbliższymi współpracownikami senatora Durbina.
Po krótkiej przerwie na lunch Departament Stanu. Doskonałe spotkanie z Poland Desk Officer – Amandą Carlson – oraz Dyrektorem Biura ds. Europy Środkowej – Aubrey’em Carlsonem. Zaskoczyła nas doskonała orientacja w sprawach polskich. Ponieważ od kilku dni nie mam wielu możliwości śledzenia polskich mediów, miałem wrażenie, że jestem nieco w tyle. Ale w rozmowie omówiliśmy różne nieoczywiste aspekty spraw polskich, możliwe kierunki rozwoju, potencjalne szanse i zagrożenia.
Kolejne spotkanie – tym razem w Biurze Demokracji, Praw Człowieka i Pracy. Zastępca Podsekretarza Stanu – Robert Berschinski, oraz współpracujący z nim dr Jeffery Zavadil – wyrazili szczególne zainteresowanie tym, jak świeżo uchwalone ustawy (na przykład te dotyczące prokuratury, policji, czy też propozycje dotyczące obrotu ziemią) wpłyną na sytuację obywateli i społeczeństwa.
Po tym spotkaniu okazało się, że czekał już na nas Bartek Szewczyk – członek Zespołu Analiz Strategicznych w Biurze Sekretarza Stanu Johna Kerry’ego. Spotkanie, chociaż nie było wcześniej planowane, pozwoliło omówić różne możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w Polsce i na arenie międzynarodowej w związku z zagrożeniami dla demokracji i wolności, które w ostatnich miesiącach szczególnie mocno poruszają zarówno polskich obywateli jak i społeczność międzynarodową.
Dzisiaj jeszcze jedno spotkanie, całkowicie prywatne. Ale wiążę z nim spore nadzieje, bo będziemy rozmawiać z osobami dobrze zorientowanymi w sprawach polskich, które swoim doświadczeniem mogą wesprzeć nasze analizy i pomóc dopracować plany oraz strategie.
A jutro wcześnie rano samolot do Bostonu. Spotkanie w Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Harvarda. Na wieczór musimy dotrzeć do Chicago, ale o tym napiszę, jak już tam będziemy.
Mateusz Kijowski
Foto: Facebook

58 Komentarze

 1. Jak zwykle pierdolenie . Pytanie co to za strategie omawial Kijowski z Amerykanskimi politykami , bardzo to ciekawe ! W Polsce jest wybrany legalny rzad od omawianoa strategi z sojusznikami . Smierdzaca ta wizyta i to bardzo !

  • Może masz takie wykształcenie jak p. Kijowski i jego ojciec? Ile Ci płaci p. Sliwa za wypisywanie bzdur?

   • Sliwa lol . Palancie , ja nie z PISu . Nie trzeba Sliwy zeby dostrzec ze macie w leb n…. . I ch…. Z wykrztalciuchem Kijowskim !

 2. Tak na marginesie. Panie Kijowski ! Nikt na pana tu w Chicago nie czeka po za grupka desperatow i nieudacznikow zyciowych z KOD Chicago i kilku palantow z Progressu !

 3. Czarny przeżywa frustrację, dzisiaj Kijowski z wykładem na Harvardzie. Chicagowski Klub Gazety Polskiej może co najwyżej wykłąd zrobić w sobotniej szkole polonijnych analfabetów

  • Gwałowność wypowiedzi cechuje znerwicowane osoby. Jakkolwiek inteligentne pod wpływem wzburzenia rozkojarzają adwersarzy nie mniej niż sami, w takich momentach, siebie i tym samym zubożają swą wypowiedź.
   Zatem unikajmy wzburzenia i zreasumujmy.
   Część osób podąża ścieżką myślową redaktora Jermakowskiego i jego obawami nad losem demokracji w Rzeczpospolitej AD 2015 itd.
   Duże nadzieje wiążą z … hmmm… charyzmą (?) lidera Kod-u pana Kijowskiego – ich
   prawo.
   Ale zauważam tutaj i drugą grupę mniej fascynującą się liderem i Kodem. Gdzie więc leży problem, dumam. Toż to właśmie demokracja. Dzielą nas sympatie, ale łączy demokracja.
   Kiedy PO rozniosło w wyborach PiS w 2007, L. Kaczyńskiego pod Smoleńskiem, J. Kaczyńskiego w marszu po prezydenturę w 2011 r. wtedy był ich czas.
   Osiem lat triumfu demokracji w wersji postępowej (progressforpoland).
   Wyborcy 2015 r. ocenili dorobek owych 8-miu lat i uznali wersje postępową za za mało odczuwalną w Polsce. Za mało, jakby tu powiedzieć ,,forpoland”. Mieli dość takiego progress’u, a mało środków do egzystencji i korzystania z demokracji w kulturze, życiu i mediach.
   Nie można im odmówić prawa do wykazania się czy program przedstawiony i zaakceptowany przez wyborców (np. 500 +) są gotowi i zdolni zrealizować.
   Rząd robi swoje, opozycja swoje. W kolejnych wyborach, wyborcy zdecydują komu zaufać i zapewne to realizowalność programów ścierających się partii będą decydować o tym komu ufają wyborcy.
   Żyję i mieszkam w Warszawie, sporo jeżdżę, władam jednym z urzędowych języków UE
   i osobiście nie zetknąłem się ze wzrostem ograniczenia wolności obywatelskich, raczej odczułiem miejszą opresyjność medialną obecnej władzy wobec niezależnych inicjatyw o0bywatelskich
   Szacun wszystkim.
   .

   • Może i jestem znerwicowana, ale bez przesady. Republikanuin pisze nie na temat. Wygrana w wyborach nie oznacza zgody na łamanie prawa. Przestrzeganie prawa to fundament demokracji. pomijam już idiotyzmy PiS-u na temat katastrofu smoleńskiej.

 4. Bynajmniej Wiktorku . Czarny jest realista i swietnie wie jakie poparcie i w kim ma KOD w Chicago .

    • JohnAA , a co cie to … interesuje kolego ? to nie pierwszy raz jak to pytanie zadajesz . zignoowalem twoje pytania tego typu juz kilka razy .wiec nie widze powodu abym musial sie tlumaczyc gdzie mieszkam . jestem Polakiem . wystarczy Ci to ?

     • Masz dosyć ciekawe ale też kontrowersyjne komentarze Czarny. Na jakiś temat całkiem odmienne zdanie będą mieć więźniowie, a inne strażnicy w więzieniu. O Pańszczyźnie inaczej myśleli chłopi pańszczyźniani, a inaczej szlachta, włąściciele tych chłopów. Twoje wypowiedzi Czarny, łatwiej by było zrozumieć, gdy wiadomo było jaki jest twój punkt widzenia. Czy patrzysz z USA, z Polski, czy np. z Norwegi.

     • John AA . dlaczego kontrowersyjne ? myslisz ze jak jade po PO i bulej komunie to juz nie moge przyp …. w kosciol Katolicki jako instytutcje ? dla mnie wiara jest moja sprawa , a jezeli codzi o sprawy kraju to juz nie koniecznie t0 ze Polsce zyje wiekszosc katolikow to nie znaczy ze nie bediemy szanowac innych wyznan , dlatego Panstwo ma byc swieckie ! mamy rozdzial panstwa od kosciola i tak powinno zostac .ni mam pogladow PIS. ma poglody Narodowe i nie jestem Faszysta ! Polska jest dla wszystkich Polakow . natomiast co do ostatnich wyd w Polsce . PIS wygral wybory i ma wiekrzosc wiec rzadzi , i nigdy nie popre elementu mniejszosciowego bo mu sie niepodoba PIS , nikt nie jest zamykany w wiezieniu , nikt nie jest przesladowany i demokracja nie jest lamana ,jest opcja ze jest lamane prawo zgadzam sie , ale jeszcze raz wyborcy PIs nie protestuja a sa w wiekrzosci demokratycznej ! nikt nie jest opresjonowany w Polsce ! jezeli kogos wylali z roboty to niech sobie innej poszuka a nie wszczyna zamieszki w kraju !

 5. Dlaczego nie zabral z soba schetynki i petru? Bylaby cala Targowica.kijowski rozmawia z takimi samymi analfabetami jak on sam jest !!

  • ~ania, p. Kijowski ma wyższe wykształcenie programisty,włada perfekt angielskim i niemieckim, a czym Ty się zajmujesz? masz zadanie hejtować na amerykańskich portalach, za ile? Popatrz ile na takim popieraniu zarobił p. Krzysztof Łapiński, mało, że zarobił to jeszcze jako mieszkaniec Warszawy startując z PiS w Pile ( inaczej daleko od swojego miasta trochę powyżej 8000 głosami dostał posadę posła, a Ty robisz za 2,65 zł szkoda. Gdybyś chciała sprawdzić to polecam oświadczenie majątkowe i wyniki wyborów w Pile.

  • Najpierw upierdolimy raczki poskomunie i resortowym dzieciom , na biskupow i reszte zlodzieji my czas

   • Pan Kaczyński nie jest resortowym dziecięciem???? Widać, że mało wiesz, on z polskimi dziećmi na podwórku się nie kolegował.

 6. Julito bezdennie glupia chajo.O Polsce powinni decydować polacy,a nie jacyś absolwenci.Tak w przeszłości postępowali jak ty ZDRAJCY.

  • Z szacunkiem my Polacy piszemy z wielkiej litery, a sprawdź czy rządzą Polacy???? Sprawdź korzenie i przyjrzyj się kto brał udział 14 grudnia 2014 r w wyjazdowym KNESECIE, potem śpiewaj. Czy to byli tylko Żydzi?

 7. Jarmakowski -dlaczego usuwasz moje wpisy ? Nie będę popierał zdrajców, którzy na domiar szkalują mój kraj !

  • Nie tylko twoje . Cenzura panuje w progressie , cisnienie im wzrasta jak tylko resortowe dzieci albo socjsldojracje ruszysz

  • Wiecej szacunku radiomaRYJny oszolomie jeżeli PAN Jarmakowski uznał za stosowne usunać twojego pawia ktorego wydaliłeś nie baczac na okoliczności to tylko ze wzgledow higienicznych.
   Kibel ścierwa znajdywa sie pod zupełnie innem adresem i tam możesz zostawiać swoje katolskie odchody.

 8. Pani Tereso- Magdziu, ani ja, ani biskupi nie bylismy na skarge w Brukseli, a kijowski byl- targowiczan jeden !!

  • Nie byliście w Brukseli, szkoda, widać, że masz bardzo krótką pamięć . możesz sprawdzić, gdy byliście z Kaczyńską, innym razem z o. Rydzykiem, p .Wassermann, widać, że masz krótką pamięć

 9. Bruksela, Unia Europejska, Parlament Europejski to nie żaden obcy, tylko, to nasz parlament i nasza Unia, której jesteśmy częścią. Rząd polski zobowiązany jest do przestrzegania standardow demokratycznych, do czego zobowiązał się wstepując do Unii i NATO. Jeżeli rząd będzie gwałcił prawo, to w instytucjach międzynarodowych będziemy się na ten rząd skarzyć. Nie ma to nic wspólnego z stworzoną przez Kościół katolicki Konfederacją Targowicką.

 10. Nasz parlament, (Teresa całkowity odlot) a Niemcy to nasi przyjaciele zwłaszcza SS i Gestapo. Komu ty pindo takie głupoty chcesz pociskać?

  • Jeżeli UE to taka zła, to czego Kaczyńscy się do niego pchali i dlaczego ich przedstawiciele nie honorowo nie rezygnuje.

   • To błąd, zwłaszcza Lecha Kaczyńskiego, że podpisał w Lizbonie. Co innego Schengen.

 11. Ameryka “żyje KOD-em” a nie wyborami. Co tam TRUMP czy Klintonowa, najważniejszy jest Kijowski 🙂 🙂 płatny rozrabiacz.

 12. Stenna24-ja tez wladam dobrze po polsku, angielsku i hiszpansku. Skonczylam studia w USA i pracuje. Natomiast p. Kijowski po studiach i bum niepracujacy zalegly w alimentach i tylko podburza gluptasow, ale to do czasu.

  • Ładnie, uważasz, że Polacy to głuptasy? jasne głuptasy to tacy co za 2,50 piszą posty na rzecz PiS, a ich przywódcy zarabiają krocie, co łatwo można sprawdzić na ich oświadczeniach (zarobione sumy na kampanii wyborczej). W/g Ciebie to patriotyzm???
   Dobrze byłoby, gdybyś sama się zainteresowała czy p. Kijowski pracuje, a jeżeli jest inaczej to dlaczego?

 13. Aniu nie tak bardzo podburza Kijowski. Jest grupa osób ze starego układu, nomenklatury, dzieci partyjniaków, komunistów i ubeków, resortowe dzieci – którzy nie cierpią żadnej władzy, która odpycha ich od koryta. Jarun podesłał mi fotografię z protestu KOD-u ze Szczecina. Na 400 tys. żyjących tam mieszkańców było ok.10 osób. (słownie: dziesięć osób). Na proteście przeciwko hodowli zwierząt futerkowych jest tyle samo uczestników.

   • Nie ośmieszaj się, bo dziś u steru są komunistyczne w/g Ciebie resortowe bękarty, prokuratorzy, które oskarżały Solidarnościowców, córki prokuratorów z PZPR, synowie lekarzy sekretarzy PZPR itd, najpierw poczytaj kim są, byli obecni, a potem wyrzucaj tez swoje brednie. Czasem warto prze napisaniem komentarza zastanowić się czy to co się pisze jest zgodne z prawdą.

    • Stenna . wiem ze sluch i wzrok sie z wiekiem pogarsza , ale to chyba Ty masz problem z tymi zmyslami . Ja natomiast wiem ze sady , media , buisness w Polsce ,przepelniony jest takimi post komunistycznymi smierdzielami albi ich potomstwem . i mam nadzieje ze PIS im zycia ulatwial nie bedzie !

   • Prawda jest taka, że wizyta Pana Kijowskiego w USA była jego i KOD-u sukcesem. Lider KOD miał możliwość poinformowania władz USA o sytuacji w Polsce miał wykłady na Harvardzie oraz na jednym z chicagowskich uniwersytetów, odbył wiele innych spotkań. Oczywiście taki Matthew Tyrmand kłamał w sprawie Freedom House, gdzie Kijowski także odbył bardzo udane spotkanie. Sukcesu Kijowskiego nie zmienią pełne kłamstw relacje w wielu prawicowych portalach sfrustrowanych tym sukcesem. Dla wielu osób, wizyta Kijowskiego będzie inspiracją do pracy na rzecz obrony polskiej demokracji, tak brutalnie zagrożonej przez obecną większość parlamentarną.

    • dziekuje nie skorzystam . moze to zboczenie ale nie pije :)albo inacej .juz nie pije 🙂

  • Sukcesem PO-PSL-u było też przegranie wyborów 🙂 i teraz skomlenie Kodziarzy w Brukseli, Berlinie i w Ameryce.

 14. Oj panie Jarmakowski, smiechu warte co piszesz. Z checia bym poszla na spotkanie z p. Kijowskim, ale niestety spotkanie bylo tylko z kodziarzami. Czego sie obawiacie? Jezeli w Polsce nikt Mu nie urwal glowy tym bardziej tu mu nic nie grozilo. Bog dal mu zycie i tylko Bog mu odbierze. Rozni politycy przyjezdzaja z Polski i mozemy Im zadawac pytania.

  • a Kijowski to taki czlowiek ze sie na niego Ania wsciekac nie powinna LOL . Julita ty jak cos pier………… ! nie pij na noc bo potem masz leki i sa efekty .

 15. Pani Julitko, wyrobilam czek na 30 tys. dol. i chcialam mu wreczyc. Trochu by mu pomoglo w splacie alimentow,ale wyszlo jak wyszlo. Na chama nie chcialam isc, bo podobno jacys potezni ”goryle” pilnowali, a ja taka chudzinka i by mnie rozgnietli.

 16. Pani Aniu rozczulające. Nie wpuszczą Pani w wielu innych miejsc. Nie wpuszczą Pani do CIA, ani do wielu innych domów i spotkań, gdzie trzeba mieć zaproszenia. Nie wpuszczą do kina bez biletu i do samolotu.

 17. Panie Jarmakowski no i gdzie ten sukces Kijowskiego z KOD-u, bo jakoś wszyscy milczą, nawet kodziarze. Pisze pan bzdury w które sam nie wierzy. Kijowski nie wygłosił na Harvardzie wykładu tylko słuchał wykładu 🙂 . Freedom House nie zaprosił Kijowskiego !!!

 18. Kijowski wygłosił wykład na Harvardzie, po drugie miał spotkanie we Fredem House. Matthew Tyrmand pisze brednie, ojciec wstydziłby się za niego.

 19. Jak do tej pory widzialam tylko zdjecia p. kijowskiego w metrze ,na lotnisku , z p. spula, a gdzie z waznymi osobistosciami z rzadu usa? doczekam sie?

Comments are closed.