KOD organizuje kolejne demonstracje w obronie demokracji

40
1208

wygaszaczeSzanowni Państwo!

16 grudnia 1922 roku na schodach Zachęty zginął Prezydent RP Gabriel Narutowicz. 16 grudnia 2015 roku dokonuje się zamach na Trybunał Konstytucyjny – nie tylko symbol, ale i najważniejsze zabezpieczenie demokratycznego państwa prawnego.

Nie możemy stać bezczynnie z boku. Musimy się sprzeciwić.

W najbliższą sobotę spotkamy się w południe (12-15) w Warszawie pod Sejmem i w miastach polskich w centralnych miejscach (struktury lokalne najlepiej wybiorą lokalizację) żeby wyrazić swój głęboki i jednoznaczny sprzeciw wobec Polski bezprawia, zamkniętej, zawłaszczanej przez jedną stronę i zamykającej się na dialog społeczny.

Zachęcam wszystkich – organizujcie się u siebie, lokalnie, regionalne. Pokażmy, że jesteśmy w całej Polsce i że nie odpuścimy, bo Polska jest dla nas ważna.

Zapraszamy do współpracy polityków wszystkich partii. Niech wspólnie z nami wyrażają swoją obywatelską troskę. Tylko pamiętajmy, że to obywatele, społeczeństwo jest suwerenem. Nie dajmy się podporządkować. I dbajmy o przestrzeganie prawa. Manifestacje Komitetu Obrony Demokracji muszą się odbywać w poszanowaniu dla prawa. A także w atmosferze radości i życzliwości oraz współpracy.

Widzimy się 19 grudnia na ulicach polskich miast. Do zobaczenia!

Mateusz Kijowski

Foto: facebook

 

40 Komentarze

 1. Miejmy nadzieje, że demonstracje będą dwukrotnie liczniejsze niż w ostatnią sobote. Jest to możliwe. Podwajanie liczby osób demonstrujących, nie zadowolonych, ąż będzie osiągnięta masa kytyczna. Manifestacja poparcia bolszewickiego hitleryzmu, jaką zorganizował PiS i Kaczyński 13 grudnia w Warszawie może była liczniejsza od marszu KOD, a może nie, do dzisiaj nie wiadomo, ale oni- bolszewicy z PiSu już osiągneli maksimum mobilizacji i większej, liczniejszej demonstaracji, już mieć nie będą

  • No widzicie, jakich sympatyków ma partia PO?
   Tak trudno pogodzić się PO z utratą koryta. Nie można jej odspawać od stołków.
   A POwcy przegrali, bo naród tak chciał. Kropka.
   Dziwię się, że Progress wpuszcza na swoje łamy takie wypowiedzi.
   Nie sądzę aby animatorzy Progressu robili to za pieniądze tych, którzy nie umieją pogodzić się z przygraną. Zupełnie, jak dzieci, którym zabrano cukierka.

   Od tonu zamieszczanych tu wypowiedzi zależeć będzie czy ludzie nadal będą wchodzić na ten portal.
   Skończyła się WirtualnaPolonia. Tak samo będzie z Progressem.

   Jak się siedziało z śp. Lechem Kaczyńskim w internowaniu i zaakceptowało się wysokie odznaczenie państwowe z jego rąk, to fakt ten do czegoś zobowiązuje.
   Inna opcja: zwrócić odznaczenie (Krzyż Kawalerski). Tak nam nakazuje honor.

   Jolanta

   • Jolanta, jak to PiSowiec, opóźniona umysłowo i nie nadąża za swym Prezesem bolszewikiem. Ciągle o PO i stołkach. Ty Jolanta lepiej sluchaj Prezesa bolszewika i jego propangadzistów. Dzisiaj nie PO jest najgorszym (według Kaczyńskiego) wrogiem w Polsce, a Petru z Nowoczesną. Szukaj jakie stołki ma Petru i ile płaci demonstrantom. I ile płaci Progressowi. I jeszcze jedno Jolanta: Nie każdy jest taki głupi jak zwolennicy PiSu i nie każdy jest takim złodziejem jak funkcjonarjusze PiSu.

    • Jak to? To ten Petru z Nowoczesnej płaci Progressowi? Dlaczego płaci? I za co? Ciekawe! Przecież to stawia Progress w sytuacji, powiedzmy , dwuznacznej…

   • Czyli według Jolanty sa w Chicago Prwdziwi patrioci i nieprawdziwi patrioci. To są pewnie też prawdziwi złodzieje i nieprawdziwi złodzieje . Mamy przykład co się dzieje z mózgiem od słuchania Kaczyńskiego

 2. Panie AA,
  Mateusz Kijowski napisał, że Manifestacje Komitetu Obrony Demokracji “muszą się odbywać w poszanowaniu dla prawa. A także w atmosferze radości i życzliwości oraz współpracy”. Najwyraźniej źle Pan odczytuje wpis. Uważam, że określenia “bolszewicki hitleryzm” czy “bolszewicy z PiSu” najwyraźniej w tym kontekście unaoczniają coś zupełnie innego niż troskę o kraj:: są oznaką słabości i nienawiści. Chyba p. Kijowski nie pragnął, aby jego wypowiedź znalazła tak haniebny oddźwięk.
  Sprawdza się przysłowie, że dobrymi chęciami piekło jest brukowane, choć w Pańskim wypadku w te dobre chęci zupełnie nie wierzę. Historia uczy nas, że podobnych akcji polski naród już doznał: było to w czasach naszej 3-majowej ustawy zasadniczej.
  Określenie “bolszewicki hitleryzm” jest obrazą narodu polskiego, który tej partii powierzył władzę. Jest również hańbą tego portalu.

  • Edward Dusza nie rozumie pewnych rzeczy. Co innego nastrój manifestacji, co innego ocena działań PiS. Dzisiaj w sejmie w dyskusji na temat ustawy w parlamencie padały podobne, mocne argumenty, wszak tryb nowelizacji to tryb Kirowa. Sposób w jaki to się dzieje rodzi uzasadnion e watpliwości o intencje PiS-u. Dla mnie niestety zmiany wprowadzane przez PiS świadcza o bolszewickiej mentalności tej partii. Może się to Panu Duszy nie podobać, ale to jego sprawa. Wpis Pana Duszy dowodzi, że jak spora czść Polonii amerykańskiej nie rozumie polityki, sam też ulega bol,szewickiej mentalności, gdyż do tego sprowadzic mozna jego cheć do uzywania wyłacznie ładnych słowek. Niestety, to polityka PIS i słowa pana PIotrowicza, sprawozdfawcy noweli o Trybunale powodują, że Wersalu tutaj nie będzie.

    • Władysław Bartoszewski mówił: “jak nie wisz jak się zachowac, zachowaj się przywoicie. Czy opmieta Pan co o Bartoszewskim mowili przyboczni Kaczyńskiego? Pana stwierdenie o przyzwoitości w kontekście dyskusji o PiS jest hipokryzją wołającą o pomstę do nieba. Nie wspominam ostatnich wypowiedzi Kaczyńskiego, pisze o tym Bożena.

  • Przepraszam Panie Dusza, ale pomieszało się Panu dokładnie. Znaczy Pan Kaczyński może mówić, że jak się z nim nie zgdzają, to współpracowali z gestapo. Znaczy prezes największego ugrupowania może dzielić Polaków na tych lepszego i gorszego sortu. Prezesowi wolno, ale czytelnikowi nie wolno wyrazić swojej opinii na temat takich działań, bo to hańba dla portalu. Dla mnie prezes Kaczyński z tym swoim prezydencikiem, który wykorzystuje rocznicę Grudnia 70 dla siania swojej propagandy zmierzają w stronę faszyzmu. Jak inaczej ocenić pocecedowanie w Sejmie ustaw wrzucanych nocą, bez zasiegnięcia opinii. Jak ocenić działania marszałka Sejmu, który karze posła opozycji karą 2.5 tysiaca złotych za zbyt wolne opuszczanie mówinicy. Przykładów mozna podawacd dziesiątki
   Drogi Panie! Polacy długo walczyli o wolność i nie dzadzą jej sobie zabrać przez operetkowego dyktatorka jakim jest Kaczyński. Jak trzeba będzie będą walczyć na ulicach. Możecie nazywać nas współpracownikami gestapo, możecie mówić jakie interesy rzekomo reprezentyjemy. Przecież politycy PiS-u masowo, każedego dnia obrażają miliony Polaków. Im wolno możecie usiłować zabraniać mówić, co usiłuje Pan czynić w swoim komentarzu, ale niech Pan wie, że się nie damy i jak trzeba będzie na ulicach będziemy walczyć jak w stanie wojennym. Wprawę mamy i nie damy się. Może się pan oburzac, że napisałam „popierdoliło sie Panu”. Niestety w naszym języku wyraz popierdoliło się określa to najlepiej, więc tak piszę. Na szczęście po 1989 roku po odzyskaniu wolności nie było w Polsce rządu i prezydenta, którzy tracili poparcie w tempie tak szybkim. Rodzi to nadzieję, że faszystowska dykatura PiS będzie tylko krótkim epizodem.

   • Panie Dusza jeszcze kilka uwag, bo wkurzył mnie Pan :Prezes Kaczyński w ostatnich dniach mówił o “Polakach gorszego sortu”, “komunistach i złodziejach” czy “gestapo”. Pozostali politycy PiS nie pozostawali w tyle – posłanka Pawłowicz tradycyjnie szalała na Facebooku. – Trudno jest odpowiedzieć na jad, który bardzo umiejętnie wsącza w społeczeństwo polskie Kaczyński i jego słudzy. To jest trucizna, która płynie w żyłach narodu i niszczy od wewnątrz.kaczyński, PiS postępuje według schematu a jestem dobry, ale tamten nie jest Polakiem, jest zdrajcą, jest niedobry, on ukradł, jest zaprzedany itd. To myślenie w kategoriach małego dyktatora: musimy być razem przeciwko jakiemuś wrogowi. Tak ten mały, zwyczajny kurdupel, usiłujący nasladowac Napoleona, faszysta dzieli ludzi. Naprawdę nie damy się.

    • A wie Pani, ilu ludzi za rządów PO umarło w kolejkach do lekarzy i do szpitali? To dopiero jest bolszewizmu! PiS obiecuje ukrócenie tych praktyk, bo to było ludobójstwo. Kto był przy żłobie, miał wszystko!.

     • Ci umierający to brednia, to raz, dwa zobaczymy co zdziała PiS likwidując prywatne zakłady zdrowotne. A nawet jak było tak koszmarnie, to nie upowaznia to PiS, zeby było gorzej, pomysły PiS cofają nas o 50 lat do czasów komuny.

  • Panie Dusza ! Mocno się Panu w głowie pomieszało. Naród polski nie powierzył PiSowi władzy. Wyraża się Pan , a więc i myśli, jak PiSowiec i jak bolszewik. To tylko “lepsza” część narodu powierzyła PiSowi władze, a dokładniej to tylko ok. 15% Ale Edward Dusza niczym bolszewik wypowiada się w imieniu całego narodu. Prawie 50% w ogóle nie głosowało, nie można ich policzyc za zwolenników Kaczyńskiego, ale też nie liczmy ich za zwolenników PO, czy Petru. A druga sprawa około połowa z tych co głosowali na PiS, już uznała, że zostali zmanipulowani, okłamani i oszukani przez PiS i Kaczyńskiego. A pokazują to obecne sondaże. Umowa która została zawarta w sposób oszukańczy i przestępczy, jest umową nie ważną. A Kaczyński z PiSem z góry zakładali, że żadnych obietnic wyborczych nie mają zamiaru spełniać. Można ubolewać nad naiwnością i brakiem wiedzy głównie młodych wyborców, ale to oszustem był Kaczyński, a modzi wyborcy tylko ofiarami. PiS wygrało głosami swoich twardych starych zwolenników, oraz głosami ludzi miedzy 18 tym, a 28 rokiem życia. Czyli tych co nie pamiętali, nie mieli świadomości co się działo w latach 2005-2007 Ludzie ci, wyborcy, po miesiącu “rządów” PiSu, już masowo zmienili zdanie. Czyli zostali zyczajnie oszukani i maja tego świadomość Kupując w sklepie pralke, czy komputer mamy cały rok fabrycznej gwarancji. Można oddać, gdy produkt jest wadliwy. PiS Kaczyńskiego nie wytrzymał nawe miesiąc na “gwarancji” To jak to nazwiemy??? Czyste bolszewickie kłamstwa. Nazywanie tego co obecnie robi PiS z Kaczyńskim bolszewickim-hitleryzmem jest w pełni uzasadnione i adekwatne do sytuacji. Kaczyński stosuje czysto bolszewickie metody i retoryke, a hitleryzm bierze się stąd, że władze Kaczyński zdobył legalnie i na samym początku, począteczku miał spore poparcie społeczeństwa. Jak wiadomo bolszewicy władze objeli siłą i nie legalnie, a Hitler dla odmiany przez długi czas miał duże poparcie Niemców, czego nie można powiedzieć o Kaczyńskim.
   Ale w czym tak naprawde jest problem Panie Dusza? Skąd taka krytyka i zaniepokojenie? Skąd ta wrzawa? To ja odpowiem_ ze skurwysyństwa. Czym kto wojuje od tego ginie. W Nieczech nawet dzisiaj są głosy, że dywanowe naloty USA na miasta niemieckie to było bandyctwo i zbrodnie wojenne, chodzi o II Wojne Światową. Niemcom było wolno palic miasta i mordować cywili, a Amerykanom juz nie.Taki był hitleryzm i taki jest Kaczyński. Kaczyński może na swoją demonstracje przywież autokarami bojówkarzy w chełmach, ale marsz KOD ma być radosny i pokojowy. Popatrz pan panie Dusza na film z demonstracji poparcia rządu i prezydenta 13 grudnia. Co tam robi ta masa niebieskich chełmów???Czy to przed udarem słonecznym? W grudniu? To zwykła demonstracja siły i zastraszanie przeciwników. “Śląska woda połamie krakowskim studentom kości” To hasła z marca 68 roku. Pamietam jak w 68 w marcu u nas w elektrowni, wielki zwój kabla elektrycznego pocieli na kawałki, takie po 80cm. rozdali ORMOwcom. A ORMOwcy sie przechwalali: Jedziemy autokarem do Krakowa studentów bic. Tyle, że oni wtedy nie mieli chełmów. U Kaczyńskiego 13 grudnia już byli w chełmach. Panie Dusza ! Pan się poprostu boisz. Boisz się, że ludzie w Polsce pójdą po rozum do głowy i zastosują te same metody, które teraz stosuje Kaczyński z PiSem. Że ludzie poprostu pałkami rozgonią tę bande kryminalistów z PiSu wraz z naczelnym bolszewikiem Jarosławem Kaczyńskim.

 3. Sarkastyczna fotografia ustawiająca Engelberta Dollfussa obok Jarosława Kaczyńskiego ma swoisty sens:

  Wiadomo, że Dollfuss walczył z niemieckim nazizmem i za to za to został zamordowany.
  Czy Progress tym samym propaguje dokonanie zamachu na Kaczyńskiego?

 4. Nie, trzeba znać historię wprowadził on ustawę, w mysl której Trybunał miał orzdkać w pełnym skłądzie. Spowodowało to, iż Trybunał nigdy się nie zebral, zawsze kogoś brakowało. I tak TRybunał przestał działać. Podobieństwo z ustawą PiS uderzające. Cała reszta nie ma tutaj znaczenia, choc to postać ciekawa oczywiście.

 5. Na swoim profilu napisał Andrzej Celiński: “Kochani! Obawiam się o tę jutrzejszą manifestację pod sejmem. Tydzień po tygodniu. Przed Świętami. Ale widzicie co się dzieje. To jest szaleństwo. Treść oczywista. Jakby prawdziwa wroga Polsce agentura zdobyła władzę nie mogłaby chyba lepiej dla swoich mocodawców zacząć. I te noce! Jasne świadectwo choroby. Klasyka. Stalin szedł spać o 5-tej, 6-tej. Nie sugeruję, że Macierewicz, czy Kaczyński to Stalin. Piszę jedynie, że to zadziwiająca potrzeba robić w nocy to, co zwyczajnie zrobić można w dzień. Dramatyzacja zdarzeń przedziwnych przecież nie przypadkowa. Co mają w głowach ci ludzie? Ja nie wiem. Jestem za to pewny, że wizerunek Polaków, którzy “Solidarnością”, Okrągłym Stołem a później udaną zmianą gospodarki zadziwili Europę rozsypał się na drobne kawałki. To się JUŻ stało. Musicie przyjść. Mimo, że to niewygodne. Musicie. Jest bardzo źle. Polska potrzebuje waszej i naszej pomocy. Tamci ją grzebią. To jest istota “dobrej zmiany”, która zapowiadała ta ferajna. Wszystko się rozsypie. Z obornika chleba nie upieczesz”.

 6. Szanowny Administratorze,
  Zbanowanie pana Edwarda na temacie KOD jest wysoce niedemokratyczne, ale w tym wypadku konieczne..
  Nie jest on znawcą tematu. Inni zgromadzeni tutaj zresztą też nie.
  Wszystko sprowadza się do niskiej, bezowocnej pyskówki. Nikt nie podaje faktów. Jak w przedszkolu.
  Ja tu występować nie będę – nie jestem zwolenniczką ani PO, ani PiS-u.
  Mam dość kłopotów we własnym kraju.
  Szczytem kretyństwa jest wnoszenie skarg do Unii Europ., której zwolenniczką zawsze byłam i jestem. To jedyna ostoja Polski w obliczu agresji Rosjan.
  Polska sobie poradzi.
  Nawoływanie do obcej agresji na Polskę jest zdradą stanu!
  Nie powinieneś tego tolerować także.
  Ale to jest Twój blog i Ty będziesz zdawał rachunek z tego, co się tu teraz wyrabia.
  Ach! Tęsknię za rządami Pinocheta! On potrafił wydusić komunę spędzając ją na stadiony!
  Niestety, Pan Prezes ma za miękkie serce. A Lecha już dawno zabito. I cały kwiat konserwy polskiej razem z nim.
  Możemy się tylko uczyć.
  Potrzebny jest nam Cezar, a kurdupelek z kotem na ręku i za pan brat z kołtuńskiem Kościołem ma marne szanse na zwycięstwo.
  Bo polski naród jest głupszy niż przypuszczamy.

  mirosława kruszewska

  ————————-
  Puszczam to na na Twój blog, jako moje memento dla gminu.

  • Nikt nie blokował Pana Edwarda Duszy. Jego komentarzy jest tutaj całe mnóstwo. Natomiast nie będziemy publikowali jako komentarzy artykułów osób trzecich, przekopiowanych z inych portali.

 7. Jeżeli chodzi o Pinocheta, to raczej chyba PiS tworzy taką dyktaturę, której sie ludzie przeciwstawiają. Ja się cieszę, że nalezę do tego gorszego sortu.

 8. Ponadto nikt nie wnosi skarg do Unii Europejskiej. To nie tak. Polska zobowiązała się do przestrzegania pewnych norm, podpisując traktat unijny. Unia z urzędu wszczyna procedury, zaś normalnym jest, że ludzie się wypowiadają w pismach polskich i zagranicznych. Mnie martwi, że PiS rozpoczął marsz na wschód, w marszu tym Polska oddala się od instytucji Zachodu…

 9. KILKA DANYCH FAKTOGRAFICZNYCH DLA NIEZORIENTOWANYCH

  Szanowni !
  Wbrew alarmującym doniesieniom medialnym, demokracja w Polsce nie jest zagrożona. Dziś główne media od rana do wieczora krytykują rząd. Ludzie korzystają z prawa do publicznych protestów. To oczywiste w demokracji, ale to nie był standard w Polsce przez ostatnie osiem lat. To za rządów koalicji PO-PSL naruszane były standardy państwa demokratycznego. Oto kilka przykładów.

  – W ciągu rządów koalicji PO-PSL wielokrotnie dziennikarze niezależni byli nękani przez służby. Rewizje odbywały się w domach m.in. pracowników redakcji „Gazety Polskiej”. W maju 2011 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o szóstej rano weszli do domu internauty, który prowadził satyryczną stronę na temat Bronisława Komorowskiego.
  – Dziennikarzy niezależnych wyrzucano z pracy za to, że domagali się uczciwego śledztwa smoleńskiego. Pracę w mediach publicznych utracili m.in. Tomasz Sakiewicz i Anita Gargas. Z redakcji dziennika „Rzeczpospolita” usunięty został Cezary Gmyz za opublikowanie informacji o tym, że na wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku, znaleziono ślady trotylu. Informację podaną przez dziennikarza potwierdzili prokuratorzy prowadzący śledztwo.
  – W czerwcu 2014 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wtargnęła do redakcji tygodnika „Wprost”, który ujawnił stenogramy z rozmów najważniejszych polityków w państwie. Agenci chcieli zarekwirować komputery i nośniki pamięci należące do dziennikarzy. Afera taśmowa, która wybuchła kilka dni wcześniej, dostarczyła dowodów m.in. na to, że media dobrze piszące o rządzie jako jedyne były dotowane przez spółki skarbu państwa. Ignorowano takie wskaźniki jak czytelnictwo.
  – W ostatnich latach na domy mediowe naciskano, by nie umieszczały reklam w niezależnej prasie. To odcięło dużą część mediów, w tym „Gazetę Polskę”, od płatnych reklam.
  – W grudniu 2014 r. aresztowano dwóch dziennikarzy (Tomasza Gzella z Polskiej Agencji Prasowej i Jana Pawlickiego z TV Republika), którzy relacjonowali protest w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej. Instytucja ta przez tydzień nie była w stanie podać wyników wyborów samorządowych, co wzburzyło Polaków którzy zdecydowali się na okupowanie jej siedziby. Dziennikarzy aresztowano, mimo że mieli przy sobie legitymacje prasowe. Wytoczono im również proces. Wybory samorządowe do dzisiaj budzą wątpliwości, o czym świadczy złożenie w sądach ok. 2 tys. protestów.
  – Rząd w trakcie ostatnich ośmiu lat powszechnie inwigilował dziennikarzy i obywateli. Tylko w 2014 r. służby występowały o billingi 2,177 mln razy. Byliśmy pod tym względem w czołówce Europy. W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie toczy się śledztwo w sprawie podsłuchiwania dziennikarzy niezależnych. Prawdopodobnie służby dokonały tego bez zgody sądu.
  – W maju 2015 r., po przegranych przez Bronisława Komorowskiego wyborach prezydenckich, koalicja PO-PSL złamała konstytucję i postanowiła wybrać nowych członków Trybunału Konstytucyjnego. Politycy chcieli ograniczyć nowej władzy wybór sędziów i doprowadzić do całkowitego zawłaszczenia Trybunału. Dziś, po reformach PiS-u, sędziowie wybrani przez PO nadal stanowią większość. Zajmują w Trybunale Konstytucyjnym 9 miejsc na 15.
  To tylko kilka jaskrawych przykładów. Podobnych naruszeń wolności obywatelskich można znaleźć zdecydowanie więcej. Rząd PO-PSL był również bohaterem wielu afer korupcyjnych. Pod jego bokiem rozkwitła piramida finansowa Amber Gold, która oszukała tysiące Polaków. Społeczeństwo powiedziało „dość” i w demokratycznych wyborach dwa miesiące temu odsunęło koalicję PO-PSL od władzy.
  Demokracja w Polsce w końcu ma się dobrze, zwłaszcza na tle ostatnich ośmiu lat.

  ——————————————————————————–

  LETTER IN ENGLISH

  Ladies and Gentlemen!
  Contrary to alarmists media reports we want to reassure you – in Poland, there are no threats to democracy. The mainstream media keep criticising the current government at will, all day long. People enjoy the right to public protest. This seems obvious in a democracy, however, during the last eight years it was not standard in Poland. It was during the rule of the Civic Platform and Polish People’s Party (PO-PSL) coalition that the standards of a democratic state were frequently violated. Here are some examples.
  – During the rule of PO-PSL coalition, independent journalists were repeatedly harassed by the security agencies. The staff of, among others, “Gazeta Polska” had their homes searched. In May 2011, at six in the morning, agents of the Internal Security Agency entered the flat of an Internet user who ran a satirical website on Bronisław Komorowski.
  – Independent journalists were dismissed from their posts as they demanded honest investigation into the Smolensk crash. Tomasz Sakiewicz and Anita Gargas, among others, lost their jobs in the public media. Cezary Gmyz was dismissed from the editorial staff of “Rzeczpospolita” for publishing information indicating that there were traces of TNT found on the wreck of the plane that crashed at Smolensk. Later, the information was confirmed by the prosecutors leading the investigation.
  – In June 2014, agents of the Internal Security Agency raided the office of a weekly “Wprost” which revealed stenographic records of conversations held by most important politicians. The agents wanted to confiscate computers and data storage discs belonging to the journalists. The so called tape scandal that erupted a few days earlier, provided evidence, among other things, that state-owned companies subsidized only the media writing in favour of the government. They ignored such indicators as reading of the press. Media houses were pressed not to place their advertisements in the independent press. For that reason a huge part of the media, Gazeta Polska included, were deprived of paid-for commercial advertisements.
  – In December 2014, two journalists (Tomasz Gzell of the Polish Press Agency and Jan Pawlicki of Telewizja Republika) were arrested. They covered the protest held at the headquarters of the National Electoral Commission. For a week or so the Commission was not able to provide the results of the local elections which agitated Poles and some decided to occupy the premises of the Commission. The journalists were arrested even though they had their identity cards. They also faced a lawsuit against them. To this very day the results of the last local elections remain highly questionable, the proof being 2 thousand protest notes lodged in local courts.
  – During the last 8 years, the previous government kept journalists and citizens under surveillance as a usual practice. Only in 2014, the secret service applied to have 2,177,000 telephone billings. In Europe we were definitely in the lead. The District Public Prosecutor’s Office in Warsaw is having an investigation into the wiretapping of independent journalists. In all likelihood, the service had no court warrant to do so.
  – In May 2015, after lost election by President Bronisław Komorowski, the PO-PSL coalition violated the constitution and decided to elect new members of the Constitutional Tribunal. The politicians of the retiring coalition wanted to limit the right of the new ruling party to elect judges of their choice and appropriate the Tribunal completely. Today, after the reforms implemented by the Law and Justice (PiS), the judges elected by the Civic Platform still constitute the majority. They occupy 9 of 15 seats in the Constitutional Tribunal.
  These are just a few glaring examples. Similar violations of civil liberties were truly abundant. The government formed by the PO-PSL coalition were also involved in many corruption scandals. Under their nose a pyramid scheme Amber Gold flourished, thousands of Poles were cheated and deprived of their savings. The public said enough is enough and two months ago in democratic election removed the PO-PSL coalition from power.
  Democracy in Poland is doing fine, as compared to the eight years under the previous government.

 10. Demokracja w Polsce jest zagrożona. Opowiadanie o PO-PSL w tym kontekście przypomina stary kawał opowiadany za czasów komuny, kiedy to mówilismy, a u was biją Murzynów. Demokracja jest zagrozona przez zniszczenie Trybunału Konstytucyjnego i nawet profesor Strzembosz, wielki prawny autorytet niegdyś popierany przez Kaczora wskazuje na niekonstytucjonalnośc tej ustawy. To samo czyni Pani prezes Sądu Najwyższego. Niekonstytucyjne są ustawy o służbie cywilnej, gdzie zlikwidowano konkursy, jedynym kryterium będzie przynależnośc partyjna. także konkursy zlikwidowano w przypadku zarządów publicznych. Przypadek redaktora Gmyza. Wyleciał słusznie, wykazał bowiem w sposób skrajny brak odpowiedzialności, pisząc o trotylu na wraku tupolewa. Nic takiego nie miało miejsca.

 11. The president of Poland has signed a controversial reform of the constitutional court into law despite mass protests against the measure.

  The changes require the 15-strong court to reach a two-thirds majority with at least 13 members present, in order to pass most of its rulings.

  Activists say the amendment undermines democratic checks and balances.

  The European Union executive expressed concern over the changes and asked for their introduction to be postponed.

  The amendment was drafted and passed by the conservative nationalist Law and Justice (PiS) party, which has accused the court of blocking its policies.

  “We won the election, but we have no right to set laws and remodel Poland,” the party’s leader, Jaroslaw Kaczynski told a crowd, earlier in December.

  The PiS argue they are defending the court’s role in upholding the constitutionality of the country’s new laws.

  “It’s hard for me to understand the situation we’ve had until now, in which, de facto (just) three judges could rule on the legal fate of legislation passed by the parliament elected by the people,” said President Andrzej Duda – a close ally of the party – who signed the amendment into law.

  Since winning October’s parliamentary election, PiS also named five new judges to the same court.

  As a result, tens of thousands of people protested in cities across Poland and 15 officials issued an open letter voicing “anxiety and opposition” to the changes. These include former Prime Minister Ewa Kopacz, from Civic Platform (PO), as well as former Presidents Bronislaw Komorowski and Aleksander Kwasniewski.

  On the government side, others marched in solidarity.

 12. Z OSTATNIEJ CHWILI:

  Dyrektorzy Programu Pierwszego i Drugiego Telewizji Polskiej, Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i TVP Kultura złożyli dymisje, które zostały przyjęte przez Prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego.
  Nowela ustawy o Radiofonii i Telewizji czeka na podpis Prezydenta Polski.

  A więc pierwsze szczury, które manipulowały narodem schodzą powoli z okrętu.
  Może doczekamy się także odejścia niejakiego redaktora Piotra Kraśko, który przez lata był korespondentem TVPolonia z terenu USA, a który opracowywał swoje korespondencje na kraj, tak, jakby w USA byli tylko sami demokraci (których nieustannie całował w d…). Innych ugrupowań nie dostrzegał. Na skutek ostrych protestów Polonii został odwołany do Polski i rozsiadł się w Wiadomościach TVPolonia drwiąc sobie ze wszystkich. Resortowe dziecko. Mamusia wszędzie za nim stała. Wpływowa komunistka.
  Może doczekamy się i tego, że będziemy otrzymywać pełne wiadomości, a nie tylko PO linii i na bazie PO.
  Każdy dzień niesie niespodziankę. Tego się nie spodziewaliśmy.

  • Tak niesie zmiany w kierunki likwidowaniu w Polsce demokracji liberalnej. Tak teraz zaczna pracować zakłamane szczury smolensko-katolickie.

 13. Pani Kruszewska jest jedynym dziennikarzem polonijnym, który nikomu się nie sprzedaje i pisze prawdę. Jak trzeba przyłożyć szczurom z PO, to im dowala, a jak myszom kościelnym z PiSu, to też się nie waha. Nie czapkuje żadnej partii.

  W świątecznych numerach polonijnych gazet (jestcze takie istnieją!) podano do wiadomości, że książka Kruszewskiej pt “Polacy w Ameryce” dostała doroczną nagrodę literacką Gwiazdy Polarnej, Tow. Krzewienia Nadziei i Dziennikarzy Polskich w Ameryce.
  Książka została też wytypowana do nagrody Józefa Mackiewicza w Polsce.
  Warto iść na Amazon.com i kupić zamiast wódeczki, panowie i panie.

  Do siego Roku!

 14. No i pan Kraśko wyleciał z TVP! Tak, jak mówiłam.
  Nie wiem, czy zauważyliście, że uległo zmianie tło, na którym podawane są wiadomości telewizyjne – nie ma już zegara ze znienawidzonego stalinowskiego Pałacu Kultury, a jest zegar z wieży Zamku Królewskiego.
  I to jest najlepszy symbol zmian w Polsce. Ludzie chcą mieć ją szlachecką, a nie promoskiewską.
  Wierzę bardzo mocno, że Tusk stanie jeszcze przed Trybunałem Stanu.
  Jak widać, moje przepowiednie sprawdzają się.
  Niemcy powoli już podwijają ogony.
  A pan Kraśko, który wżenił się bogato, m. in. w stadninę koni, będzie mógł teraz wiązać koniom ogony.
  “Zaiste – jak mawia pan Edward Dusza – w arcyciekawych czasach żyjemy. Jednakowoż, nie dajmy się zwariować”…

 15. Szanowna pani, promoskiewską polityke to prowadzi rząd PiS, A ja wierze, że przywodcy Polonii w USA za antypolską działalność zostaną pociagnięci do odpowiedzialności. pan Tusk jest wybitnym polskim i europejikim politykiem, pewnie Putin chciałby sądzic takich ludzi, rozbojając jedność Europy. Na razie zapraszam na pikietę pod konsulat.

 16. Wspólna konferencja Dudy i Tuska: “Jako Polacy oczekujemy, że będziemy szanowani w Europie!”.
  ——————————————————-
  Tusk rozpoczął konferencję od krótkiego przemówienia:
  „Dla nas obu to jest ważny osobiście dzień, to pierwsze tego typu spotkanie od czasu, gdy prezydent Duda objął swój urząd. A i sam kontekst jest bardzo interesujący – kontekst spraw polskich. Z dużą satysfakcją odnotowałem wspólnotę poglądów co do strategicznych działań. (…) Rozmawialiśmy o głównych problemach obecnych w dzisiejszej europejskiej polityce. Mamy bardzo podobne oceny zarówno działań w kontekście Brexitu. W interesie UE i Polski jest, by Wielka Brytania pozostała członkiem UE. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Musimy wypracować sensowny kompromis”

  Tusk ocenił też, że „Polska od lat współtworzy strategię Europy”. Tusk podzielił też ocenę prezydenta Dudy w sprawie. Nord Stream 2.

  Rozmawialiśmy też o polskim kontekście, o sytuacji w Polsce – także w związku z decyzjami, jakie podjęła Komisja Europejska. Chcę podkreślić, panie prezydencie, że także nasza rozmowa w cztery oczy potwierdziła, że interes Polski i interes UE jest jeden. Polska nie ma wrogów w UE, możemy powiedzieć o różnych interesach państw członkowskich. Ale od samego początku obecności Polski w UE widać wyraźnie, że to, co służy UE, służy Polsce. A to, co służy Polsce jest dobre dla UE jako całości – dodawał Tusk.
  Szef Rady Europejskiej zaapelował, by nie przesadzać w ocenie tego, co dzieje się w Polsce jak i Europie.
  Trzeba podtrzymywać polityków w Polsce i Europie od agresywnych zachowań. Polska nie ma wrogów w Europie. Chcę sprostować tezy o spiskach, jakie ktoś w Brukseli miałby kreować. W Brukseli pracuje się w dzień, nie w nocy i to nie sprzyja spiskom (…).Zdaję sobie sprawę, że wymogi propagandy są takie, że trzeba czasem mocno kogoś uderzyć. (…) Ale by mówić prawdziwie i o Polsce i Europie. Narracja, że polska sytuacja gospodarcza jest katastrofalna mogła doprowadzić do tego, że ktoś w to uwierzył. Ostatni rating S&P jest przesadzony, ale pokazuje, że od czasu do czasu ktoś może uwierzyć. Cieszę się, że prostowali to urzędnicy nowego rządu. Te słowa były i dla mnie satysfakcją – zaznaczył Tusk.
  Duda: „ zawsze byli w Polsce ludzie, którzy uważali, że jesteśmy po stronie Zachodu. Mówili tylko, że popełniano błąd, sprzedając Polskę w obręb sowieckiej strefy wpływów po II wojnie. Pokolenie mojego ojca walczyło, byśmy się mogli z tego wyrwać – wyrwaliśmy się i chyba nikt trzeźwo myślący nie ma wątpliwości, że niezależnie kto w Polsce rządzi, Polska jest beneficjentem przynależności do UE”.
  Mowa też była o tym, że my jako Polacy oczekujemy, że będziemy szanowani w Europie. (…) Apel o stonowanie dyskusji, o to, by była to prawdziwa debata i dialog. Wszyscy powinni liczyć na chłodny dialog oparty o fakty – rzeczywiste, a nie wykreowane medialnie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością
  (…) W Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego – to spory o charakterze politycznym, ale to nie są spory, które dotyczyłyby podejścia do spraw europejskich.
  Polska jak każdy kraj ma swoją specyfikę. Nastąpiła zmiana władzy, która niesie ze sobą konsekwencje – rozumiem, że nie wszyscy się z tym zgadzają i jest to trudne. Ale zmiana władzy nie jest niczym nadzwyczajnym. Gorzej jeśli władza się nie zmienia, bo zawsze powstaje pytanie, czy to jeszcze kraj demokratyczny
  Tusk odparł zaś, że w agendzie na najbliższe szczyty Rady Europejskiej nie ma zaplanowanej dyskusji o Polsce. Aby sytuacja wewnętrzna w danym kraju stała się przedmiotem szczytu, potrzebne są procedury formalne. Ale jest i mój pogląd na sprawę. Nie uważam, aby dobrym pomysłem była dyskusja na Radzie Europejskiej o sytuacji w Polsce. Chcę podkreślić to z całą mocą: kluczowe dla Polski dzisiaj jest utrzymanie bardzo dobrej reputacji i opinii, jaką Polska wypracowała sobie przez ostatnie 25 lat – podkreślił Tusk.
  Jak mówił Tusk, „wszyscy jedziemy na tym samym wózku, bo Polska jest potrzebna UE, a UE jest potrzebna Polsce”.
  Warto chłodzić rozgrzane głowy i dyscyplinować tych, którzy przesadzają z jakiejkolwiek pozycji się wypowiadają – dodał.
  ——
  Andrzej Duda zaznaczył, że choć przewodniczący Rady Europejskiej ma na swoich barkach sprawy Europy, wielką odpowiedzialność za przyszłość Europy, to jednak siłą rzeczy, ponieważ jest dzisiaj Polakiem, ma spojrzenie na tę kwestię takie, jak patrzy się z Europy Środkowej. Zawsze to troszeczkę inne spojrzenie niż Zachodu, co wprowadza korzystne elementy do dyskusji. (…) Jeśli chodzi o sprawę polską, to przewodniczący Tusk jeszcze do niedawna był premierem Rzeczypospolitej – nie muszę mu tłumaczyć spraw polskich, jest w kontakcie z krajem i może analizować polskie media. (Tusk przerwał wówczas, sugerując, że „nie wszystko rozumie”, Duda odparł: „To godna pochwały skromność”). (…) Sprowadzenie tego na grunt spokojnej rozmowy jest sprawą podstawową. Liczę, że tak będzie odbywał się ten dialog – zaznaczył Duda.
  Zdaniem Tuska polski interes jest zależny od tego, jak bardzo będzie spójna i lojalna Unia Europejska.
  Pytany bezpośrednio o sprawę oceny działań Komisji Europejskiej, Tusk powtarzał przekaz o tym, że „Polska nie ma wrogów w Brukseli”.
  Chciałbym, by moja ojczyzna uniknęła sytuacji, w której jest pod krytycznym komentarzem. Wiem, że KE działa z dobrą wolą – jej intencją jest wyjaśnienie problemu, a nie upokarzanie Polski, chociaż wyobrażam sobie, że ten cel można wypracować innymi metodami – stwierdził Tusk.

  W poniedziałek w Brukseli prezydent Duda spotka się jeszcze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlove’em. Ma to być zasadnicza część wizyty Dudy w Belgii.
  —-
  Tak więc, ochłodźcie swoje rozgrzane głowy drodzy Państwo, bo i Tusk i Duda WSPóLNIE będą dyscyplinować tych, którzy przesadzają z jakiejkolwiek pozycji się wypowiadają.
  Takie jest moje zdanie też.

  Mirosława Kruszewska

 17. To tylko część relacji, w telewizji było widać więcej rzecz jasna nie w TVP, , nie obejmuje ona wzajemnych uszczypliwości. Tusk nie krył swojego negatywnego stosunku do zmian wprowadzanych przez PiS. ja rozumiem, że apel Tuska odnosi się do takich ludzi jak Ziobry, czy Waszczykowski, którzy podgrzewają atmosferę. Dzień wcześniej Tusk mówił nawet o możliwości zwołania szczytu europejskiego w sprawie Polski.
  takie kurtuazyjne spotkania nie mają wielkiego znaczenia. Cóż ten Tusk ma powiedzieć w trakcie spotkania z marionetkowym prezydencikiem. Nie widzę powodu, aby takie komunikaty traktowac zbyt serio.

 18. Darujmy sobie wzajemne uszczypliwości, Pani Bożeno.
  Tusk zachował się poprawnie, a Duda stanął na wysokości zadania.
  Pani komentarze są nie na miejscu i prowokują do agresji.
  Proszę się opanować i przypomnieć sobie dokładnie fakty.
  “Prosowiecka” polityka PiSu najbardziej jest widoczna w czasie agresji Rosji na Gruzję. Wtedy śp. Lech Kaczyński zwołał innych “prosowieckich” prezydentów i “popierał” Rosję. Prawda?
  Oby tak wszyscy tę kochaną Rosję tak popierali. Swiat byłby lepszy.

 19. Oglądałem konferencję prasową w telewizji. Całą. wraz z komentarzamai. Wyglądało to inaczej niz ta relacja zamieszczona przez Kruszewską bez podania źródła. Tylko tyle.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: