Klęska programu Mieszkanie Plus

0
144

K

Program Mieszkanie Plus okazał się największym niepowodzeniem wśród rządowych programów mieszkaniowych. Poprzednie programy też nie były sukcesem. To tylko potwierdza, że państwo nie powinno zajmować się budowaniem mieszkań.

Wprawdzie państwo nadal nie chce zrezygnować z udziału państwa w budowie mieszkań, ale nie ma już jednak mowy o tym, że “rząd buduje domy”. Pojawiły się nowe pomysły, aby stworzyć system przekazywania gruntów deweloperom, którzy w zamian za działkę mieliby oni oddawać 15-20 proc. mieszkań na potrzeby przyszłego programu rządowego. Inny pomysł dotyczy wspierania TBS-ów, od których rząd wynajmowałby mieszkania dla osób najbardziej potrzebujących, o dochodach nie stwarzających szans na osiągnięcie takiej zdolności kredytowej, która umożliwia kupno własnego lokum.

Problemem pozostają wysokie ceny za wynajem mieszkania. Spadną jeżeli na rynku będzie więcej mieszkań i ich właściciele konkurując ze sobą będą zmuszeni do obniżania cen.

– Liczba mieszkań na wynajem rosła dzięki tym, którzy kupowali kolejne mieszkanie i to w takim właśnie celu – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON. – Rola państw powinna polegać na tym, aby stworzyć korzystniejsze warunki dla tych, którzy mają oszczędności i mogliby kupić kolejne mieszkanie.

Wideo: @MarketNews24