Klęska kandydatów PiS w II turze wyborów

4
296

starowkaW niedzielę w 846 gminach i miastach na prawach powiatu odbywała się II tura wyborów samorządowych. Prezydentów miast wybierano praktycznie we wszystkich największych miastach Polski. Z dużych miast w pierwszej turze wygrał na przykład Wojciech Szczurek w Gdyni. II tura oznaczała klęskę kandydatów PiS. W pojedynku wagi ciężkiej Hanna Gronkiewicz – Waltz pokonała Jacka Sasina z PiS. Zacięta walka we Wrocławiu, gdzie według sondażu wygrał Rafał Dutkiewicz wygrał nieznacznie. Paweł Adamowicz z PO nadal będzie rządzić czwarta kadencję. Jacek Majchrowski wygrał w z kandydatem PiS. W Poznaniu wygrał Jacek Jaśkiewicz z PO. Kandydaci PO wygrają pewnie jeszcze w wielu innych miastach.

Po pierwszej turze wyborów, po kłopotach z systemem informatycznym i podaniu się do dymisji Państwowej Komisji Wyborczej, Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło kampanie polityczną, twierdząc, iż wybory zostały sfałszowane. Niezwykła wprost intensyfikacja pisowskiej propagandy nastąpiła także w Chicago. Co prawda nie potrafiono podać żadnego konkretnego przykładu fałszowania wyników, ale o fałszowaniu wyborów mówiono jak o pewniku. Nie wiadomo co robili w komisjach ludzie delegowani przez PiS oraz mężowie zaufania. Prezes PiS Jarosław Kaczyński od lat mówił o tym, iż wybory mogą być fałszowane, zapowiadał, iż pisowska armia będzie pilnować każdej komisji. Jarosław Kaczyński sugerował więc, iż delegowani przez niego ludzie albo spali, albo niczego nie widzieli, albo sami fałszowali wyniki.

Jeden z członków Komisji Wyborczej w Łodzi podał Kaczyńskiego do sądu, twierdząc, iż jest obrażamy przez lidera PiS ciągłymi zarzutami o fałszowanie wyborów.

PiS ogłosił, iż wygrał wybory samorządowe, było to jednak zwycięstwo na niby. W demokracji wybory wygrywa ten, kto o ogłoszeniu wyników jest wstanie rządzić. PiS dostał minimalnie więcej głosów od Platformy Obywatelskiej, w wyborach do sejmików wojewódzkich, ale to PO wraz z PSL-em będzie rządzić w 15 województwach, zaś PiS tylko w jednym. PO w sejmikach wojewódzkich zdobyła więcej mandatów od PiS. Wyborów samorządowych nie można ograniczać jednak do sejmików wojewódzkich. PiS słabo wypadł w wyborach do rad powiatów. Ogromne znacznie posiadają wybory na prezydentów wielkich miast. Zwycięstwo w kluczowych miastach ważniejsze jest nawet od sejmików wojewódzkich. Prezydenci Warszawy, Wrocławia, Gdańska i innych dużych miastach decydują o podziale wielu środków finansowych, w tym funduszy unijnych.

II tura była klęską kandydatów PiS ludzie uznali, iż głównymi polskimi miastami dobrze rządzą politycy związani z Platformą Obywatelską. Oni rządzić rządzić będą najważniejszymi polskimi miastami w kolejnej kadencji.

PiS zapewne nie uzna wyników wyborów. Jarosław Kaczyński będzie burzył państwo. Nie wykluczone, iż doszedł on do wniosku iż nigdy nie wygra on wyborów. Jedyną szansą dla niego jest podpalanie państwa, wyprowadzanie ludzi na ulice. Demonstracje zapowiedziano na 13 grudnia. W Chicago z kolei trwa we mediach akcja „Obudź się Polsko”. Polska jednak dość obojętnie potraktuje wezwania lidera PiS,czy krzyki coraz bardziej tracącej kontakt z realną Polską, chicagowskiej Polonii.

Na razie w polskich samorządach PiS będzie opozycją. Będzie mógł tropić wyimaginowane spiski. A tak w ogóle, to jeżdżąc po Polsce widać, że miasta rządzone przez PO są dobrze zarządzane. Tak uważa zdecydowana większość Polaków.

Aktualizacja godz. 18.20

PO wygrała także w  Sosnowcu. PiS rządził do tej pory, w dwóch miastach w Radomiu i Elblągu, które w tych wyborach stracił. Robert Biedroń z Twojego Ruchu wygrał w Słupsku. Komentatorzy podniecają się nieco faktem, iż PiS zdobył sporo głosów w Warszawie.  Odnoszę wrażenie, iż komentatorzy sporo przesadzają. W drugiej turze, wygrana różnicę 20% to w demokracji pogrom.  bardzo będę się cieszył, jak PiS będzie tak wygrywał wybory jak te samorządowe. W Polsce nieco się wyniki spłaszczyły, ale wyciąganie na tej podstawie daleko idące wnioski jest niepoważne.

W Poznaniu kandydat PO wygrał z Grobelnym, gdyż ten związał się za radykalnym skrzydłem Episkopatu, odwoływał spektakle teatralne, czy inne imprezy kulturalne. k

Co może zainteresować wielu mieszkańców Chicago, kandydat Platformy Obywatelskiej wygrał także w Tarnowie.

PKW ogłosiło, że system informatyczny działał bez zarzutu. W ogóle nie rozumiem logiki PiS. Prezes Jarosław Kaczyński po I turze wybory sfałszowano. Po II turze, gdy PiS dostał sporego łupnia, prezes twierdził, że wszystko jest w porządku. Jak ktoś zrozumie tę logikę, to proszę bardzo. Moje możliwości to przerasta.

Późnym wieczorem IPSOS podniósł prognozę dla Hanny Gronkiewicz Waltz. Prezydent Warszawy pokonała swojego konkurenta z PiS różnicą blisko 20%.  PO rządzić będzie w Bydgoszczy Sosnowcu i Rybniku. PiS wygrał w Zamościu i Białej Podlaskiej.  Wynik Sasina w Warszawie nie świadczy rzecz jasna o tym, że głosy Sasina to głosy dla PiS w innych wyborach. Te wybory przede wszystkim pokazały, że w Polsce prezydentem miasta może zostać gej i ateista. Tak stało się w Słupsku. PiS staje się coraz bardziej partią niewybieralną.

W poniedziałek PKW ogłosiła ostateczne wyniki II tury, stwierdzając, iż nie zasłużyła na tak masową krytykę. PO ma trzy razy więcej prezydentów miast niż PiS. Sporo sukcesów odnieśli kandydaci niezależni. W Warszawie zwycięstwo Hanny Gronkiewicz Waltz jest nieco wyższe niż prognozowano.

Andrzej Jarmakowski

Foto: trips.com.au

4 Komentarze

 1. Zobaczycie, że jutro Śliwa i inne palanty będą gadać o sukcesie PiS. Będę się ze śmiechu skręcał. Swoją drogą słuchanie jutro czasu Boga, Luśki i innych oszołomów, będzie dobrą rozrywką…

 2. O matko jakies fatum zawislo nad panioM usienkoM kochanoM toz to bedzie rzez niewinnych lowieczek cala pisuarowa niedorznieta watacha larum nad sfalszowanemi wyborami bedzie
  wyc w rozpaczy najpierw sfalszowali teraz przegrali.

  P.S. a co to jest za nowum tyn czas boga brak jasnosci w temacie?

  • Jarkacz dobrze wiedzial w 2007 co robi.Jako,ze nie umi on ani jego przydupasy nic no to sa opozycja ktora w kazdym demokratycznym kraju musi byc i z tego balakania wcale dostatnio se zyja smiejac sie z Polakow,Wolakow i calego swiata.Oni wcale sie nie przejmuja tym co sie dzieje wokol nich.Najlepiej swiadcza o tym ich balakanie po dzisiejszej II turze.
   Ot,taki wybryk natury(PiSJarkacz) sie nam w Polsce trafil.Moze i dobrze?

 3. Ciekawe, czy nasza pani Lusieńka kochana zorganizuje jakaś pielgrzymkę na demonstrację do Polski na 13 grudnia Może Pan Golba pojedzie budzić Polskę, a może Panna Skoczylas, albo inni chicagowscy polonijni deble pojadą do Polski walczyć o wolność. Nie, pielgrzymki nie będzie. Oni spierdolą z widok pierwszej policyjnej pały..Ha, Ha ha!!!

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: