Kadłubowe posiedzenie Sejmu, propozycje opozycji

0
184

Łamiąc demokratyczne standardy, na piątek zwołano posiedzenie Sejmu, które ma zająć się propozycjami pomocy dla dotkniętych ekonomicznym tsunami, wywołanym przez koronawirusa. Co prawda rząd na czas nie przygotował odpowiednich projektów, nie przekazał ich posłom, aby możliwa była praca nad nimi. Swoje projekty przygotowała opozycja. Propozycje Koalicji Obywatelskiej oparte są na dwóch filarach, pierwszym filarem jest służba zdrowia i drugim pomoc dla przedsiębiorców.

Jak zaznaczono podczas konferencji prasowej w parlamencie, ustawy napisane zostały prostym językiem, zostały odpowiednio skonstruowane, aby każdy, przedsiębiorca, czy lekarz oraz pielęgniarka jasno wiedzieli na jaką pomnoc ze strony państwa mogą liczyć.

KO uważa, iż rząd, ze środków europejskich powinien przeznaczyć na służbę zdrowia 20 miliardów złotych. Rząd mówi o 7 miliardach, ale to zdecydowanie za mało.

Środki te powinny być przeznaczone na stworzenie mobilnych laboratoriów, wykonujących między innymi testy. W Polsce testów wykonuje się zdecydowanie za mało, do wykonywania testów zachęca Światowa Organizacja Zdrowia. WHO, organizacje lekarzy mówią, testy, testy, testy, rząd ciągle limituje testy. Mamy już ofiary śmiertelne, które nie doczekały się na wykonanie testów.

Ponadto wszyscy pracujący na pierwszej linii frontu, często po kilkanaście godzin dziennie, muszą dostać specjalne pieniądze.

Rząd ma inny pomysł, chce ich wysłać w kamasze, likwidując limity godzin, chce ich musić do pracy, ustawą, bez zagwarantowanych pieniędzy. Tak nie zwalczy się pandemii, ludzie muszą chcieć pracować. Ponadto do szpitali dokupić trzeba spore ilości sprzętu. Wcieleni w kamasze lekarze szybko pójdą na zwolnienia lekarskie i tyle rząd ich zobaczy.

Pragnąc zagwarantować poczucie bezpieczeństwa Polaków, należy stworzyć proste rozwiązania, a więc  przynajmniej na trzy miesiące zwolnić samo zatrudnionych ze składek ZUS i podatków. Mysi to dotyczyć także pracowników firm, które wstrzymały produkcję oraz zatrudnionych o umowę o dzieło. Pomocą objąć należy wszystkie formy zatrudnienia.  Na trzy miesiące odłożyć należy raty leasingu i raty spłat kredytów, przedsiębiorcy winni otrzymać środki, aby każdy pracownik dostał minimalną pensję, aby zachować miejsca pracy. Detale w nagraniu z konferencji prasowej.

Wideo: @Platforma News