Joe Biden zdecydowanie wygrywa w super wtorek

0
145


Jeszcze na kilka dni przed super wtorkiem mało kto wierzył, że Joe Biden osiągnie tak doskonały wynik. A jednak stało się. Jeszcze w poniedziałek,rano mało kto wierzył, że w środę obudzi się w sytuacji, w której Biden będzie prowadził w ilości zdobytej ilości delegatów na konwencję partyjną, która odbędzie się w Milwaukee. Kampania Joe Bidena nabrała wiatru w żagle, po wysokim zwycięstwie w Południowej Karolinie. Największą niespodzianką była wygrana Joe Bidena w Texasie, gdzie Sanders mógł liczyć na poparcie  licznej grupy wyborców latynoskiego pochodzenia. Joe Biden wygrał w Wirginii, Północnej Karolinie, Oklahomie, Arkansas, Minnesocie, Alabamie Tennessee,gdzie wybory odbywały się nieco w cieniu zabójczego tornado.  Za niespodziankę uznać można wygraną Joe Bidena w of Massachussets, stanie skąd pochodzi Elizabeth Warren. Warren w swoim stanie była dopiero trzecia, co pewnie zakończy jej kampanię. Oczywiście Sanders prowadzi w Kalifornii, co nie jest niespodzianką, ale tam ostateczne wyniki i podział delegatów dopiero poznamy. Biden zdobył delegatów nawet w Deleware, rodzinnym stanie Sandersa.

Okazało się, że wyborcy postanowili postawić na sprawdzonego w boju polityka,który posiada największe szanse na pokonanie Donalda Trumpa. Dla wielu głosujących był to rozstrzygający argument. Bernie Sanders pewnie popełnił zasadniczy, strategiczny błąd, mówiąc o potrzebie rewolucji, wyborcy pokazali, że pragną przede wszystkim rozsądku, a nie rewolucji. Błędem Sandersa było także przedstawianie się jako: „demokratyczny socjalista”. Z drugiej strony trzeba pamiętać, iż Ameryka ma do rozwiązania wielkie problemy, jak rosnące koszty opieki medycznej i edukacji, zwłaszcza na poziomie wyższym. Sanders zgłosił propozycje w tej sprawie.

Oczywiście wielkim przegranym jest Michael Bloomberg.  Choć w reklamy zainwestował blisko miliard dolarów, nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Bloomberg wszędzie był trzeci, zdobył on pewną liczną delegatów, ale nominacji nie zdobędzie. Okazało się, iż Amerykanie nie dadzą się kupić, nie przekonały ich argumenty Bloomberga, uznali, iż Joe Biden daje lepszą gwarancję pokonania, dziwaka, Donalda Trumpa.

Biden zdecydowanie wygrał wśród Afro Amerykanów i wyborców starszych, także w grupie wyborców z wyższym wykształceniem.

Trzeba zauważyć także, iż prawybory w wielu stanach odbywały się przy rekordowej frekwencji. W wielu miejscach ludzie wiele godzin czekali na możliwość oddania głosu, poświęcili mnóstwo czasu, aby uczestniczyć w prawyborach.

Za tydzień kolej na Michigan, gdzie prawybory będą bardzo ciekawe.  Prawybory nie są jeszcze rozstrzygnięte, choć tak zwane „momentum” jest po stronie Bidena. „To „momentum” okazało się ważniejsze od miliardów Bloomberga, który nie wycofał się z prawyborów, pragnie dokonać zmian w swojej kampanii.   Co bardzo ważne dla Partii Demokratycznej, Bloomberg zbudował w wielu stanach infrastrukturą, którą użyje w listopadowych wyborach Joe Biden. Nikt nie spodziewa się, aby poparł on Sandersa.

W środę rano były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, po bardzo nieudanym super wtorku postanowił zakończyć kampanię i oficjalnie poprzeć Joe Bidena. Na wygraną Bidena pozytywnie zareagowała giełda w Nowym Jorku. Po wysokich spadkach we wtorek giełda zyskuje ponad 500 punktów. Donald Trump wielokrotnie straszył, iż w wypadku jego porażki giełda może zareagować dużymi spadkami.

Sojusznik Donalda Trumpa senator Lindsey Graham, powiedział w środę, iż Biden będzie bardzo trudny do pokonania.

Foto: NBC.com

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: