Jeśli dyplomacja zawiedzie, Ameryka gotowa do ataku

0
477

Eksperci z pewna nutą niepokoją informują, iż pomału wyczerpuje się czas, w którym za pomocą dyplomacji można rozwiązać konflikt wokół Korei Północnej.  Stany Zjednoczone konsekwentnie twierdzą, iż nie zaakceptują Korei Północnej jako mocarstwa nuklearnego. Korea Północna odpowiada, iż jej status nuklearny nie podlega negocjacjom i w ogóle nie zamierza negocjować na ten temat. Na tym koło się zamyka.

Pomału chyba, Rosja i Chiny pogodziły się z sytuacją, w której między USA i Koreą Północną dojdzie do wojny, nie wykluczone nuklearnej. Byłaby to katastrofa dla Półwyspu Koreańskiego.

Chiny poczyniły pewne przygotowania na wypadek, gdyby do Chin chcieli przedostać się uchodźcy z Północy. Chiny i Rosja wzmocniły swoje jednostki wojskowe na Dalekim Wschodzie.

Sekretarz Stanu Rex Tillerson powiedział, iż amerykańskie siły militarne są gotowe do akcji, gdyby negocjacje zawiodły.Amerykanie mogą jednak negocjować w każdej chwili, jeśli Korea będzie chciała rozmawiać. Amerykanie – powiedział Tillerson, nie stawiają żadnych warunków wstępnych.

Korea Północna w ostatnim czasie przeprowadziła serię prób  z rakietami balistycznymi. Po ostatniej próbie reżim północnokoreański oświadczył, iż w zasięgu jego rakiet znajduje się całe terytorium Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem Tillersona trudno jest rozmawiać, jeżeli Korea kontynuować będzie program rakietowy oraz prowadzić będzie próby z bronią jądrową. Trudno wyobrazić sobie rozmowy, podczas których dowiemy się o kolejnych próbach z koreańskimi rakietami balistycznymi.

Biały Dom zaprzeczył twierdzeniom Tillersona, stwierdzając, że obecnie, nie jest  czas na rozmowy z Koreą Północną, która musi zaprzestać kolejnych prób z rakietami balistycznymi.

Stany Zjednoczone starają się wywierać maksymalną presję na Koreę Północną, jeżeli działania te nie przyniosą rezultatu, pozostanie opcja militarna, do której Ameryka jest gotowa.

Eksperci przekonują, że gdyby doszło do konfrontacji militarnej, kolejne etapy eskalacji konfliktu mogą następować z minuty na minutę. Mało prawdopodobne jest, aby konflikt udałlo się ograniczyćdo terenu Półwyspu Koreańskiego.

W Waszyngtonie mówi się o znacznym pogorszeniu stanu zdrowia senatora Johna McCaina, bohatera wojny wietnamskiej.  Trwają także spekulacje na temat przyszłości Paula Ryana, który nie za bardzo chce pełnić funkcję spikera Izby. Mówi się, iż Ryan chciałby być przewodniczącym Komisji Budżetowej Izby, niektórzy twierdzą, że ogóle może to być ostatnia kadencja Ryana w Kongresie. Ryan nie wynajmuje w Waszyngtonie mieszkania, do stolicy tylko dolatuje z Wisconsin. Mówi się także o złych relacjach Ryana, z prezydentem Trumpem.

Foto: Army.mil

AJ

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: