Jak szybko rosną ceny mieszkań?

0
460

Spośród największych miast w Polsce w ciągu ostatnich 3-4 lat ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadły jedynie w aglomeracji katowickiej. Natomiast tylko w II kwartale 2017 r. spadek przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań zanotowano jedynie w Krakowie – o 130 zł/m2 w odniesieniu do poprzedniego kwartału.

We Wrocławiu,  Poznaniu i  Białymstoku przeciętna cena pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału. W pozostałych ośrodkach miejskich doszło do wzrostu średnich cen mieszkań – w Gdańsku o 156 zł/m2 , w Łodzi o 135 zł/m2 , w aglomeracji katowickiej o 96 zł/m2 , a w Warszawie o 45 zł/m2 .

Aż w sześciu spośród ośmiu analizowanych przez AMRON miast widać silną korelację pomiędzy średnią ceną 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego a liczbą pokoi w mieszkaniu, tzn. wraz ze wzrostem liczby pokoi spada średnia cena jednostkowa. W każdym z analizowanych segmentów najwyższe ceny notuje się w Warszawie. W II kwartale 2017 roku za 1 m2 kawalerki w stolicy trzeba było zapłacić aż 8 588 zł.

Przeciętne ceny mieszkań o większej liczbie pokoi są zdecydowanie niższe. Podobną tendencję zanotowano również w innych dużych miastach. Wyjątkiem są mieszkania czteropokojowe, które w największych aglomeracjach są traktowane jako dobra luksusowe z uwagi na wysoką cenę całkowitą. W lokalizacjach o niższych cenach mieszkań, gdzie nabywcy mogą sobie pozwolić na zakup większego mieszkania, tendencje są nieco inne. W Łodzi średnia cena mieszkania 1 m2 czteropokojowego jest wyższa niż cena 1 m2 powierzchni kawalerki, natomiast w aglomeracji katowickiej ceny jednostkowe mieszkań o różnej liczbie pokoi są zbliżone.

– Z naszej analizy wynika, że od 2013 r. mamy niewielki, ale systematyczny wzrost cen o 6-7 proc. – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON.

Foto: Portal Nieruchomości

Wideo i tekst: @MarketNews24