J.B. Pritzker i Bruce Rauner wygrywają prawybory w Illinois

0
565

Wyborcy w Illinois wybierali we wtorek w prawyborach, kandydatów głównych partii w wyborach na gubernatora stanu, Prokuratora Stanowego, w wyborach do stanowej legislatury, Izby Reprezentantów Kongresu USA, rad powiatowych, sędziów i wiele innych urzędów.

Prawybory w Illinois pokazały ogromną, postępującą polaryzację poglądów. Urzędujący gubernator,  Bruce Rauner, poglądami, bliższy tak zwanemu establishmentowi partyjnemu, stoczył zaciętą walkę z Jeanne Ives, kandydatką, wspieraną przez Herbacianych i rozmaitych religijnych fundamentalistów.  Rauner  wygrał, ale dla republikańskich oponentów urzędującego gubernatora był on zdrajcą republikańskich ideałów, co oczywiście nie jest prawdą.  Republikanie zawsze opowiadali się za liberalną gospodarką, wolnym handlem, wolnością jednostki.  Partia ta została skradziona przez zwolenników prezydenta Trumpa i rozmaitych religijnych fundamentalistów.

Z kolei po stronie kandydatów Partii Demokratycznej widać było zdecydowane przesunięcie na lewo. Ostatecznie w szeregach Demokratów, wygrał bajecznie bogaty J.B. Pritzker,  nie głoszący tak skrajnie lewicowych postulatów jak Daniel  Biss, ale także skręcający mocno w lewo.

Pritzker będzie faworytem w listopadzie, także  z powodu rozbicia w Partii Republikańskiej, ale również wzbierającej niebieskiej fali, żywiącą się niechęcią do prezydenta Donalda Trumpa.

Kampania na urząd gubernatora, przy tak ogromnej różnicy poglądów, będzie niezwykle brutalna, pełna demagogii.  Obaj kandydaci wydadzą rekordową ilość pieniędzy.  Już wydali gigantyczne sumy, a najciekawsze jeszcze prze nami.

W obu partiach walczono o nominację na stanowisko Prokuratora Stanowego. Po stronie Demokratów, ostatecznie wygrał reprezentant stanowy  Kwame  Raoul, jego przeciwnikiem będzie  Erika Harold, która stosunkowo łatwo wygrała nominację republikanów.

W 3 okręgu w wyborach do Izby Reprezentantów kongresmen Lipiński uratował stołek, po zaciętej walce, z Marie Newman.W ogóle w  Illinois bardzo dobrze wypadali Latynoscy kandydaci, reprezentujący bardzo lewicowe poglądy.  W czwartym okręgu nominację zdobył niedawny rywal Rahma Emanuela „Chuck” Garcia.

W powiecie Cook w referendum mieszkańcy poparli legalizację marihuany leczniczej, więc w Chicago będzie można sobie legalnie poćpać.

Nominację Demokratów w wyborach na szefa Rady Powiatu Cook zdobyła Toni Preckwinkle. Nie jest to zaskoczenie.

Zważywszy na ogromną polaryzację poglądów, oraz istniejące zwarcie w stanowej legislaturze trudno wyobrazić sobie rozwiązanie finansowych problemów stanu.   Wygrana J.B. Pritzkera i silna pozycja Michaela Madigana, gwarantuje ogromne budżetowe problemy,  a może i budżetową katastrofę Illinois.

AJ

Wideo: @Fox News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: