Illinois zacznie się odmrażać

0
200

I

Wczoraj, czyli w środę 20 maja, Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o rekordowej od początku pandemii ilości potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa. W sumie było to 106 tysięcy nowych zachorowań. 2/3 tej sumy przypadło na trzy kraje, na Brazylię, Rosję i Stany Zjednoczone. W Brazylii, której nieodpowiedzialny prezydent przez długie tygodnie lekceważył zagrożenie, sytuacja jest dramatyczna. Naoczni świadkowie mówią o zwłokach ludzi leżących na ulicach wielkich brazylijskich metropolii, przede wszystkim 12 milionowej metropolii Sao Paulo, która stała się centrum pandemii. Ofiary te grzebane są w masowych grobach, nie są ujęte w żadnych statystykach.  W USA, liczba nowych zachorowań nie spada i utrzymuje się na poziomie ponad 20 tysięcy dziennie. Zauważono wzrost ilości nowych przypadków w stanach, które poluzowały restrykcje, nie spełniając wymogów wcześniej zakreślonych przez władze federalne, które mówiły o konieczności spadku ilości zachorowań przez  14 dni przed poluzowaniem restrykcji. Żaden stan, w którym luzowano restrykcje nie spełnił tego wymogu.

Ponadto pojawiły się informacje, iż kilka stanów: Georgia, Wirginia i Vermont i Teksas manipulują wynikami danych statystycznych.

Ponadto obserwowaliśmy coraz większe napięcie  na linii CDC –Biały Dom. Niestety polityka stanęła na pierwszym miejscu, wyprzedzając działania na rzecz zdrowia publicznego. Dla prezydenta pandemia COVID 19 jest przede wszystkim kryzysem politycznym, na pierwszym miejscu są sondaże, zdrowie publiczne schodzi na plan dalszy. Wszak zbliżają się wybory.

Decyzja gubernatora Pritzkera

Wczoraj, w USA najwięcej nowych przypadków zachorowań stwierdzono, w Illinois bo 2238.  Na drugim miejscy była znacznie bardziej ludna Kalifornia z 2081 zachorowaniami. W sumie w USA stwierdzono w środę 2238 nowych zachorowań, zmarło 1403 osoby. Mimo tego, iż sytuację w Illinois trudno uznać za opanowaną gubernator J.B. Pritzker, poinformował, iż od 27 maja znoszone będą niektóre restrykcje, otwarte zostaną parki, korty tenisowe, parki, działać będą mogły ogródki restauracyjne. Wiele biznesów będzie mogło wrócić do swojej działalności.  Na władze wywierane są coraz większe naciski, aby gospodarkę otwierać, inaczej zastosowane lekarstwo może okazać się gorsze od choroby.

Maleje jednak ilość ludzi leczona w szpitalach, jak i procent testów pozytywnych. Stwarza to podstawy do tego, aby odpowiedzialnie, podjąć decyzję o rozpoczęciu 3 etapu odmrażania gospodarki.  Do 27 maja pozostało jeszcze trochę czasu, mam nadzieję, że przynajmniej w Illinois sytuacja będzie ewaluowała w pozytywnym kierunku, jak ma to miejsce w Nowym Jorku, najciężej dotkniętym pandemią.

Andrzej Jarmakowski