Ignacy Jan Paderewski: III Festiwal jego imienia w Warszawie

2
478
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na konferencję prasową w hotelu Polonia w Warszawie nasza redakcja otrzymała zaproszenie. Sama nazwa sali – Chicago – była zobowiązująca, nie mówiąc już o bohaterze, czyli Paderewskim. To on przecież spędził zasadniczą rolę w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości, działając także w Stanach Zjednoczonych. Pamięć o nim jednak jest nie dość eksponowana. Co prawda zachowała się przez okres komuny nazwa ulicy Paderewskiego, ale to w peryferyjnym Rembertowie, gdzie zapewne była przed przyłączeniem do Warszawy. Ma to oczywiście swoje znaczenie, podobnie jak zachowanie nazw Waszyngtona, Stanów Zjednoczonych i Ostrobramska, ale budzi pewien niedosyt. Powtarzanie jednak nazw jest niewłaściwe, co widać po dzielnicy Wesoła. Jest to już dziś zakazane odpowiednią uchwałą.

Na szczęście imię Paderewskiego nosi jeden z najpiękniejszych parków Europy na Saskiej Kępie, ale ciągle nazwa ta jest wypierana przez tę odziedziczoną po pastwisku miejskim zwanym Skaryszewskie. Powoduje to zresztą wiele nieporozumień, bo powoduje ona przekonanie, że to Skaryszew tam był, a także jest ciągle zniekształcana jako rzekomo gwarowy Skaryszak. Wszystko to wynika z tego, że Niemcy nazwę Paderewskiego zlikwidowali, jako kojarzącą się z polską wolnością, jako jedną z pierwszych. Komuna nie miała także interesu ją przywracać. Przywrócono ją w roku 1980, ale jakoś mało skutecznie – jako dodatkową. M. in. przystanek komunikacji miejskiej nazywa się ciągle Park Skaryszewski. Na rondzie Waszyngtona, gdzie znajduje się główne wejście do Parku, stoją popiersia Paderewskiego i Waszyngtona naprzeciw siebie.

W parku Ujazdowskim znalazł się w r. 1985 przedwojenny pomnik ufundowany przez Polonię i Jana Wedla, pierwotnie przeznaczony dla parku jego imienia. Musiał być ukrywany przed Niemcami i komuną między innymi pod ziemią. W 1977 r. został ustawiony przejściowo koło szkoły muzycznej (dziś Uniwersytet Muzyczny) na ul. Okólnik.

Ta sytuacja spowodowała inicjatywę fundacji Ave Arte, aby stworzyć Festiwal. Tym razem odbędzie się on w dniach od 5 do 11 listopada, co ma wymiar symboliczny. Dzień Niepodległości powinien być tym dniem, gdy Paderewski jest główną postacią. Przypominamy sobie jego przyjazd do Poznania i Warszawy za pomocą rekonstrukcji historycznych….

Inicjatorem działań jest Wiesław Dąbrowski – prezes fundacji Ave Arte, autor filmów oraz działań na rzecz przywrócenia pamięci o dziele Paderewskiego. W rozmowie, jako działacz dzielnicowy też podsunąłem mu myśl o konieczności przywrócenia nazwy Park Paderewskiego, którą propaguję…

Festiwal wspierają Łazienki Królewskie, orkiestra młodych najlepszych muzyków Sinfonia Iuventus, która występuje pro publico bono, a także Filharmonia Narodowa, w chwili konferencji przebywająca na turnée po USA. Liczni inni sponsorzy byli wymienieni. Dyrektor Dąbrowski napisał kilkanaście listów do ministra kultury i czeka na odpowiedź.

W 2018 r. obchodzimy stulecie niepodległości, którego głównym architektem był Ignacy Paderewski. Mamy nadzieję, na dobre wróci do Warszawy. To cel strategiczny naszych działań. To najwspanialszy obywatel tego miasta. Czy można Paderewskiego wprowadzić do szkół? Zapraszamy warszawskie cztery szkoły imienia Paderewskiego. Bardzo dobry zespół harmonijek ustnych,

Będzie wykonana symfonia h-mol Polonia. Monumentalne dzieło. Niewielu dyrygentów potrafi! Paderewski wygrał Polskę na fortepianie. Napisał on też jedną operę – Manru. Mamy nadzieję, że w 2018 roku zostanie zaprezentowana w Teatrze Wielkim po 30 latach.

Warto przy okazji wspomnieć, że 8 października w Paryżu Wiesław Dąbrowski rozpoczął działania urodzinowe prezentacją, w ambasadzie polskiej swojego filmu o Paderewskim. Odniósł on tam wielki sukces.

W rozmowie z organizatorami, jako działacz dzielnicy, w której znajduje się wspomniany Park , podsunąłem myśl o tym, żeby przywrócić nazwę Park Paderewskiego, zamiast Park Skaryszewski im. Paderewskiego, a tym samy zmienić odpowiednio nazwę przystanku tramwajowo-autobusowego (na przeciwko lokalu Chicago Pizza). Zwracałem na to uwagę wielokrotnie w mojej pracy, co jednak nie spotyka się z odpowiednią reakcją władz i działaczy. Nie wątpię, że Fundacja będzie mogła to przeprowadzić.

A oto skrócony program Festiwalu:

5.11 – Filharmonia Narodowa – koncert inauguracyjny – Teodor Leszetycki, Ignacy Paderewski i Wolfgang Amadeus Mozart

6.11 – Achikatedra św. Jana. Msza w intencji Ignacego Jana Paderewskiego

– Spacer Śladami Paderewskiego spod hotelu Bristol przez niego zbudowanego

– Koncert urodzinowy w Zamku Królewskim – utwory Paderewskiego, Saint Saënsa i Chopina gra francuski pianista François Dumont, a Paulina Skołowska (skrzypce) z Januszem Olejniczakiem (fortepian) – utwory Emila Młynarskiego, Pawła Łysakiewicza i Paderewskiego.

7.11 – Panel dyskusyjny oraz koncert kameralny muzyki polskiej (Paderewski, Różycki, Chopin) i utwory meksykańskie z udziałem pianisty Jose Adolfo Alejo Solisa.

8.11 – Koncert rodzinny – dla rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi oraz koncert zespołu harmonijek ustnych Animato i soliści harmonijek specjalistycznych- dla młodzieży: Moniuszko, Paderewski, Chopin, Mozart, Bach, Albert Raisner, George Dinicu, Johann Strauss II.

Koncert symfoniczny Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Jeana-Marka Groba za Szwjacarii – Paderewski, Frank Martin, Arthur Honegger.

9.11 – Warsztaty muzyczne dla dzieci, master class dla studentów oraz koncert muzyki polskiej (Paderewski, Chopin, Karol Lipiński)

10.11- Pokaz studenckich etiud filmowych na temat Paderewskiego, koncert jazzowy pod kierownictwem Włodzimierza Nahornego i z jego sekstetem jazzowym (Chopin, Paderewski, Szymanowski, Bogdan Maciejewski)

11.11 – W Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się zamknięta msza na jej otwarcie, w czasie której kardynał Kazimierz Nycz wygłosi laudację na temat patrona festiwalu. W Sali Musztry Podchorążówki odbędzie się pokaz filmów w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego poświęconych Paderewskiemu: Bydgoski ślad Paderewskiego, Ameryka Paderewskiemu, Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy.

Szczegółowy program znajduje się na witrynie fundacji Ave Artis….

RAFAŁ WODZICKI

Fot. Rafał Wodzicki: Konferencja prasowa w sali Chicago hotelu Polonia w Warszawie. Po prawej siedzą – pomysłodawca i dyrektor festiwalu – Wiesław Dąbrowski oraz Jan Popis – dyrektor artystyczny.

2 Komentarze

  1. Na koncert muzyki polskiej w Teatrze Królewskim w Łazienkach docierało się w atmosferze “nocy listopadowej”. Park ledwie jest oświetlony oddalonymi światłami. Dla wyznaczenia drogi od strony ul. Agykola (oświetlenie gazowe) ustawiono znicze i latarnie świecowe. Koncert po raz kolejny pokazał m. in.wielkość Paderewskiego, którego dzieła wykonywane wraz z Chopinem i Karolem Lipińskim cieszą swoją różnorodnością. Wystąpili: Małgorzata Pańko, przy akompaniamencie “moskwianko-warszawianki” Iriny Bogdanowicz oraz Konstanty Andrzej Kulka z Grzegorzem Skrobińskim. Jako inżynier eksploatacji kontemplowałem wycyzelowaną eksploatację świetnego zabytku, jakim jest Teatr, instrumentów, głosów i ludzi. Na Karola Lipińskiego zwraca uwagę mistrz Kulka: to kompozytor klasy Paganiniego. Bardzo trudny, ale niesłusznie mało znany.
    Zwraca uwagę zestaw sponsorów: Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW – patrz zdjęcie), którą zakładał sam mistrz, fortepian koncertowy Boston pochodził z firmy Steinway & sons), Ambasada Meksyku (!!!) i Polish Daily z Chicago…

  2. Nikt nigdy nie otrzymał od firmy Steinway fortepianu. Dziś jest on w Polsce. Przez kilkadziesiąt lat Paderewski był twarzą tej firmy….
    Dziś zakończył się Festiwal. Występuję o przywrócenie nazwy Park Paderewskiego, którą zlikwidowali Niemcy i ukrywali quasikomuniści. Jeden z najpiękniejszych w Europie park znajduje się w Warszawie.

Comments are closed.