Historia Pewnego Miejsca; gdyby ściany mogły mówić

0
918

Klaudia Jachira po wyjściu z przesłuchania w budynku Komendy Policji we Wrocławiu, podzieliła się swoimi wrażeniami, dziwiła się, że jej drobną sprawą, zajmuje się Wydział ds. Przestępstw Gospodarczych. Aktorka stwierdziła, że policjanci z tego wydziału muszą być bardzo zapracowani, skoro do tej pory nie mieli czasu zająć się znacznie poważniejszymi sprawami, na przykład SKOK, albo Aferą Billboardową.

Nie ma tutaj czego komentować. Dla każdego oczywistym jest, że przesłuchania związane z satyrycznym wykorzystaniem logo instytucji publicznej, utrzymywanej z podatków jest prawnym dowcipem oraz polityczną szykaną. W Stanach Zjednoczonych, zdjęcia NASA, czy inne dokonywane przez pracowników rządu, są dobrem publicznym, skoro za publiczne pieniądze zostały stworzone.  Jak widać co kraj to obyczaj, zwłaszcza Polska PiS.

Klaudia Jachira powiedziała także kilka słów, na temat historii budynku, w którym była przesłuchiwana. Przed wojną była tam siedziba Gestapo. Po wojnie budynek przejął Urząd Bezpieczeństwa. Wrocław nie jest jedynym miejscem, gdzie historia komend wojewódzkich Milicji Obywatelskiej jest tak zagmatwana. Nie mogę nie wspomnieć o gdańskiej komendzie, którą znam przecież z autopsji. Ta przed wojną także, była to siedziba Gestapo. Wolne Miasto Gdańsk 1 września 1939 zostało wcielone do Rzeszy. W budynku tym bywał podoficer Jan Kaszubowski, który w czasie wojny zajmował się tropieniem ludzi z Gryfa Pomorskiego. Po wojnie zmieniły się mundury, ale nie metody. Kaszubowski już jako oficer UB zajmował się szykanowaniem dawnych „gryfowców”. Potem został rozpoznany, odbył się proces, ale koniec końców Kaszubowski wylądował w NRD, gdzie w STASI dorobił się stopnia pułkownika. Budynki komend wojewódzkich milicji, policji nie jednego miały pana. Aktorka ma rację, dzięki PiS zasłużone budynki komend odzyskują swoje dawne znaczenie. Brawo PiS!

Zdjęcie przedwojenne, siedziba Gestapo, po wojnie UB: Foto: Historia Trójmiasta – Trojmiasto

Wideo: Klaudia Jachira

Andrzej Jarmakowski