Hejt, hejt, Polonia!

10
2877

Słucham nieraz prawicowych mediów. Z kronikarskiego zwyczaju. I z ciekawości. Czytam komentarze w internecie. Coś mnie inspiruje. Coś irytuje. Nieraz, aż mnie kręci, aby komuś przywalić, powiedzieć coś ostro, nawet wyzwać. Przykładowo, w Gazecie Polskiej jedno hasło krzyżówki brzmi: “pasożyt, który jak założy czerwone okulary jest nudziarzem”. Prawidłowa odpowiedź: “owsik”. Jakie dowcipne, prawda? Od razu cieszą się ci, którzy są przepełnieni pogardą do WOŚP. Nienawiść potrafi łączyć i jednoczyć.

Rekord świata w nienawiści. Spikerka polonijnego radia, Łucja Śliwa, nazywała Jurka Owsiaka “owsikiem” przez ponad 20 lat. Proszę sobie wyobrazić, ile w kimś musiało się nagromadzić zła, aby wyzywać drugiego człowieka niemal przez ćwierćwiecze? I że też jeszcze jej nie rozerwało? Bo przecież nienawiść bardzo piecze. Nie pozwala spać. Katoliczka z Rabki! Bogobojna! Zna modlitwy i pieśni religijne. Lubi kolędy. Podobno nawet ma psa.

I słuchałem dzisiaj fragmentu jej audycji radiowej. Mówię wam, że mały fragment wystarczy. Śliwa już nie nazywa Jurka “owsikiem”, gdyż fama o jej nienawistnych programach dotarła do Polski i nawet tam wywołała pewne zdziwienie. Ale znalazła nowe tematy. Myślę, że Śliwa mogłaby zostać asystentką Cejrowskiego.

Tym razem spikerka Śliwa wyrażała się z głęboką pogardą wobec wdowy po Pawle Adamowiczu, pani Magdalenie. I nazywała ją z ironicznym namaszczeniem “wdowa celebrytka”, sugerując, że pani Magdalena przez mord na swoim mężu zyskała na popularności. Przy czym głos Śliwy, jej tonacja, to naprawdę koncert nienawiści. Tylko dla brzmienia tego głosu warto ją chwilę posłuchać. Wirtuozeria. Od piszczałki do tuby. Od syczenia po warkot. Okrzyki oburzenia i dramatyczne przerwy. O samym zamordowanym Adamowiczu mówiła mniej więcej tak: “wiecie państwo, te śledztwa przeciwko niemu umorzono, bo on już nie żyje, ale musimy pamiętać, że miał ponad 30 kont bankowych i ileś mieszkań. Skąd miał tyle pieniędzy? Musimy o tym pamiętać”. Ale Śliwie nie chodzi o pamięć. Chodzi jej o nienawiść. Musimy ją sączyć.

Coś okropnego! Chrześcijanka, od której lepiej trzymać się z daleka. Ksiądz Józef Tischner przestrzegał przed takimi religiantami. Papież Franciszek również. A jednak spikerka Śliwa, którą słuchacze dawno powinni pogonić, prowadzi program dla starszej Polonii. To prawda, że mam ochotę jej przyłożyć. Nawet zakląć i wyzwać. I nieraz w myśli tak robię.

Ale jednak nie jesteśmy tacy sami. Mamy inną wrażliwość oraz inne poczucie człowieczeństwa. To nie ja pluję nienawiścią. To nie ja jestem złym człowiekiem. To nie Adamowicz, Janda czy Frasyniuk. To nie Owsiak czy Tusk. To nie ci ludzie wyzywają i złorzeczą. Niech jej pan Bóg wybaczy.

Dariusz Wiśniewski

10 Komentarze

 1. Nie znam pani o której jest artykuł, ale zgadzam się z autorem W PEŁNI. Miałem do czynienia z Polonią przy bardzo wielu okazjach i do dzisiaj jestem mocno zniesmaczony. Oczywiście – generalizuję tutaj, ale tylko z tego powodu, że tych polonusów, których wolałbym w życiu nie spotkać – ich JEST ogromna, o ile nie przeważająca liczba. Przyjeżdżają do Polski raz na 20 lat z kieszeniami pełnymi dólarów i kart kredytowych – i jest im pięknie, Polska jest wspaniała!… – a potem znów przez 20 lat są u siebie… Chodzą na wszystkie spotkania z Ojdyrem, z Macierewiczem i z Pietrzakiem, ich religią jest JP2, RM, Katyń i Smoleńsk (nierozłącznie, “znak równości”) i biorą udział w GŁOSOWANIACH W POLSCE! Głosują “NAJ-GŁóWNIEJ” na PiS, a gdyby mogli, to głosowaliby na RM i na Ojdyra Prezydenta Polski.
  To TRZEBA zmienić. NIKT kto nie mieszka w Polsce na stałe, albo PRZYNAJMNIEJ nie ma stałego adresu W POLSCE – nie powinien mieć prawa wyborczego w Polsce!

 2. Przy części o Jandzie się oplułem że smiechu 😀 teraz dajcie drugą stronę, kaczkę po Smoleńsku z zimnym Lechem, wyrzucanie przez Wałęsę z okien, dozynanie watah, palenie kukieł Kaczyńskiego, Kaczyńskiego z pętlą wokół szyi z marszu PO…. prowokatorów PO pod krzyżem i “jest Lech, jest impreza”

  • poczucie winy Cię zabije… nie idź tą stroną panie Robert….
   …..dojrzałośc człowieka… jest gdy zgadzasz się z człowiekiem… nawet gdy on tysiąc razy nie ma racji…. po prostu aby on w końcu zamknął gębę…. za przeinaczanie faktów …
   a nawet kiedy były marginalne przypadki …..
   czego się spodziewaliście…gdy przez lata używaliście mowy nienawiści w takiej skali…..czego się spodziewaliście trzymając na sztandarach osoby pokroju Macierewicza lub Krystyny Pawłowicz…która niby miała zniknąć z polityki…. a w parę minut po informacji o ataku na Pawła Adamowicza dała popis nienawiści, jak za “najlepszych” czasów? ….czego się spodziewaliście flirtując z kibolami, narodowcami, przymykając oko na faszystów? …… pozdrawiam

 3. Panie Dariuszu
  Z calym szacunkiem ale Ameryki pan nie odkrył to S C I E R W O od wielu wielu lat przez ten otwarty megaphon zatrówa swym katolskim jadem fale eteru i internetu

 4. Tu dopiero można usłyszeć mowę pełna „miłości”.Podziwiam Panią Łucję Śliwę za odwagę mówienia prawdy .

 5. Komuchy jeszcze nieodpowiedzieliscie orawnie za swe zbrodnie.Libero-kretynizm konczy sie w Europie.Niepozdrawiam.

 6. Ja od lat prowadze swoisty protest o ktorym poinformowalam p.Sliwe.Nie wspieram sponsorow.
  Na duza skale to music zadzialac.
  Nie kupujmy w tych sklepach, nie leczmy sie u lekarzy, nie wysylajmy paczek przez firmy ktore sponsoruja program.
  Many wybor.

 7. A ten jad nienawiści to sączy Cezary Gmyz, Adrian Stankowski, Michał Rachoń, Cejrowski, dziennikarze TVP1, Info i o nich trzeba mówić i pisać i nie zostawiać furtki anonimowości,( jacyś oni, ktoś, czy pisowcy, dojna zmiana….itp.) Konkretne, po nazwiskach.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: