Harris wygrywa debatę z Pence

4
287


Wczoraj odbyła się telewizyjna debata kandydatów na urząd wiceprezydenta. Debata była znacznie bardziej cywilizowana niż pierwsza, debata prezydencka, można powiedzieć, Amerykanie oglądali, w miarę normalną dyskusję o najważniejszych problemach kraju.  Prowadzący w sondażach Demokraci, chcieli uniknąć wpadek, które mogłyby zmienić bieg kampanii, więc Kamala Harris prowadziła bezpieczna grę, nie wykorzystując kilku okazji, aby bardziej zdecydowanie zaatakować swojego politycznego konkurenta.  Debata ta, niczego nie zmieni, jej wpływ na przebebieg kampanii nie będzie wielki, choć, co najistotniejsze Kamala Harris potwierdziła, iż jest osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje do pełnienia najwyższych urzędów w państwie. Mike Pence, też pilnował się, choć znacznie częściej przerywał swojej konkurentce. Nie odpowiedział na wiele ważnych pytań. Pence słysząc trudniejsze pytania, mówił długo, tworząc własną wirtualną rzeczywistość. Pence nie odpowiedział więc na pytanie, czy prezydent powinien udostępnić informacje dotyczące przebiegu jego choroby, przede wszystkim zaś, kiedy wykonano ostatni negatywny test u prezydenta na obecność znanego wirusa.

Pence nie odpowiedział na pytanie, jak republikanie zamierzają rozwiązać problem istniejących, zastanych problemów medycznych u ubezpieczonych, jeżeli odwołają Obama Care. W sumie aż siedem razy Pence unie ignorował pytania, wygłaszając krótkie tyrady. Harris tylko raz uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, czy Demokraci zwiększą liczbę sędziów w Sądzie Najwyższym, jeżeli akceptację Senatu, uzyska faworyta Donalda Trumpa. To oczywiste, iż taka opcja jest na stole. Pence przez większość debaty był defensywie, zwłaszcza w segmencie, gdy dystkutowano o pandemii.  Pence nie uniknął też opowiadania nieprawdy. Nieprawdą jest, że prezydent Trump wprowadził pełny zakaz przyjazdów z Chin, po stwierdzeniu pierwszych przypadków koronawirusa w USA. Wprowadzone zakazy nie obejmowały stałych rezydentów USA jak i obywateli USA. Wyjątków było zresztą więcej. Pełny zakaz przyjazdów z Chin nigdy nie został wprowadzony. Zresztą jeżeli chodzi o fakty, to w pierwszym okresie pandemii większość zarażeń, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu dokonywała się w wyniku przyjazdów do USA podróżnych z Europy, nie Chin.

Fakt, iż Pence unikał odpowiedzi na pytania, była pewnie jedną z podstawowych przesłanek, które zadecydowały, iż w sondażu prowadzonym na zlecenie CNN 59% oglądających debatę zwycięstwo przyznało Kamali Harris, a tylko 39% urzędującymi wiceprezydentowi.

O tym nie było mowy w debacie, jednak ostatnio USA zanotowały rekordowy deficyt w handlu zagranicznym. Prezydent Donald Trump na początku pandemii mówił, iż ograniczenie deficytu handlowego, stanowi dla niego priorytet. Nie udało się tego osiągnąć, deficyt handlowy wzrósł. Owszem ograniczono nieco deficyt handlowy z Chinami, ale wzrósł on per saldo. Polityka prezydenta na odcinku deficytu handlowego zakończyła się kompletną klapą. Porażek jest znacznie więcej. Prezydent zapowiadał ograniczenie cen leków, nie udało się tego osiągnąć, ciągle ceny wielu leków nadal są absurdalnie wysokie. Porażka ta oznacza dramat wielu Amerykanów, których często nie stać na zakup wielu ważnych medykamentów. To ważny problem, którego rozwiązanie stanie przed nową administracją.

Za tydzień, przynajmniej teoretycznie druga debata prezydencka. Prezydent nie jest politykiem, tylko gwiazdą reality Show, wiec niezależnie od tego co mówi dzisiaj, stanie do debaty, dla Niego to kolejny telewizyjny show. Zobaczymy co będzie.

Na koniec ciekawostka, popularna mega gwiazda estrady Taylor Swift poparła w wyborach Joe Bidena.

Andrzej Jarmakowski

4 Komentarze

 1. Nic nowego. Redaktor J. forsuje swoja bzdurna teorie o przewadze Demokratow tylko dlatego, ze zazdrosci Prezydentowi Trampowi sukcesow.

 2. Gdybym był Bidenem to bym zaskoczył podczas nastepnej debaty obietnicą włączenia do medicare opieki stomatologicznej. Albo czymś podobnym. Trzeba brać przykład z populistycznych metod Kaczyńskiego.

 3. jarmakowski jestes zenujacy z twoimi wywodami opierajacymi sie na cnn moze juz czas zebys zakonczyl ta zalosna dzialalnosc juz nikt inny nie jest zainteresowany twoimi wypocinami to i pare centow z progres tez chapniesz no coz inteligentny inaczej jak mozesz sie golic patrzac w lustro

 4. Polonijny redaktor Andrzej Wąsewicz w Wietrznym Radio definiuje sukces Trumpa jako oszukanie polskich robotników budowlanych, najpierw zatrudnionych a potem zostawionych bez zapłaty. Redaktor Andrzej Wąsewicz chwali takie biznesowe podejście Trumpa prychając z pogardą na oszukanych Polaków: no i co sie stało? Podali go do sądu i dostali zapłatę.
  Redaktor Andrzej Wąsewicz rekomenduje taką biznesową etykę. Sprytny Trump i głupi, naiwni Polacy. Sami sobie winni, suckers. Redaktor Andrzej Wąsewicz trzyma z Trumpem i popiera jego biznesowe metody.
  Na których to metodach Trump budije swoje rzekome “sukcesy”.
  *
  Każdemu, w tym @Januszowi serdecznie życzę takich pracodawców jak Trump.

Comments are closed.