Gwałtowne zaostrzenie sytuacji w Syrii

0
613

Do gwałtownego zaostrzenia sytuacji doszło w Syrii, możliwe jest bezpośrednie stracie lotnictwa USA i Rosji. Amerykanie zestrzelili samolot syryjskich, sił wiernych Assadowi.Do incydentu doszło w rejonie miasta Raqqa, uważanego obecnie za stolicę tak zwanego państwa islamskiego.  Samolot zrzucił ładunki tuż obok miejsca gdzie przebywali Amerykanie.  Pentagon twierdzi, iż zestrzelenie samolotu syryjskiego było uzasadnione.,Amerykanie twierdzą, iż działali w obronie własnej, samolot atakował pozycje sił wspieranych przez USA.

Odmienne zdaniem w tej materii posiada Moskwa, która twierdzi, iż amerykańscy doradcy w Syrii przebywają nielegalnie.

Resort obrony Rosji poinformował o zawieszeniu porozumienia z USA w sprawie unikania incydentów w przestrzeni powietrznej Syrii. Każdy obcy obiekt latający nad obszarami w Syrii, gdzie operują siły rosyjskie, będzie traktowany jak cel – dodano. Jednym słowem Rosjanie ostrzegają, iż mogą zaatakować każdy samolot koalicji zmontowanej przez USA.  Amerykańscy specjaliści z sił specjalnych, wspomagają syryjskie siły prodemokratyczne walczące z reżimem Assada, jak i jednostki kurdyjskie To nie są żadni terroryści jak przedstawia się ich w Damaszku i Moskwie.

Według ministerstwa obrony Rosji Amerykanie przed zestrzeleniem samolotu nie skorzystali z kanałów komunikacji ze stroną rosyjską. Rosyjskie media podały, że zestrzelony syryjski samolot to Su-22 oraz że został strącony przez amerykański F/A-18 E/F Super Hornet.

Amerykanie twierdza, że syryjski samolot atakował pozycje kurdyjskie, sił sprzymierzonych z USA. Na razie nic więcej się nie wydarzyło, do kolejnych incydentów na razie nie doszło.

Sytuacja ta potwierdza fiasko polityki prezydenta  Trumpa w Syrii, który widział w Rosji sprzymierzeńca w walce z islamskimi terrorystami. Tymczasem jak widać Rosja angażuje spore siły tylko po to, aby zapewnić trwanie znienawidzonego w Syrii reżimu Assada. Rosyjscy doradcy w ostatnich dniach nie atakowali pozycji tak zwanego państwa Islamskiego, tylko pozycje sił kurdyjskich i demokratycznych sił syryjskich, dążąc do wzmocnienia pozycji sił wiernych Assadowi. USA przebazowały swoje samoloty, aby unikać incydentów.

Tymczasem w Polsce rozpoczęły się manewry wojskowe w rejonie tak zwanej Bramy Suwalskiej.miejsca blisko granicy Polski i Litwy, stosunkowo niedaleko położonej od Kaliningradu. Planiści NATO obawiają się, że właśnie przez tak zwaną Bramę Suwlaską mogłaby się dokonać agresja Rosji na Polskę. Rosyjskie oddziały pancerne bardzo szybko mogłaby się przemieścić z rejonu Kaliningradu, wlewając się na teren Polski.

Foto: samolot SU-22, który był na uzbrojeniu Wojska Polskiego.

wideo:CNN

Foto: Flickriver