Grozi nam płacenie odszkodowań, co obciąży każdego obywatela

1
442

Zmiany w ustawie prawo farmaceutyczne, która czeka na podpis prezydenta, oceniane są jako niekonstytucyjne. Uderzają w podstawowe prawo własności, ponieważ przedsiębiorcy nie będą mogli otwierać nowych aptek. Zagraniczni inwestorzy będą mogli domagać się odszkodowań, wypłacanych z budżetu państwa, czyli będzie to obciążeniem dla podatników.

Zmiany wprowadzone w nowej ustawie dotyczą możliwości rewizji aktualnie obowiązujących pozwoleń na prowadzenie aptek. – Może to oznaczać otwarcie drogi na administracyjne zamykanie już dziś funkcjonujących aptek – mówi o tym agencji MarketNews24 Paweł Borowski, adwokat, szef Praktyki Ochrony Zdrowia w kancelarii prawnej Kochański Zięba i Partnerzy.

Co wynika jeszcze z ustawy? Nowe apteki będę mogły być otwierane wyłącznie przez farmaceutów. To sytuacja w której sieci aptek z kapitałem, który nie pochodzi od osoby fizycznej będącej farmaceutą lub spółki partnerskiej farmaceutów nie będą mogły otwierać nowych placówek. Kolejne zmiany dotyczą aspektów lokalizacyjnych. W gminach większych niż 3 tys. mieszkańców nie będzie można otwierać aptek w odległości mniejszej niż 500 metrów od istniejącej już placówki aptecznej.

Wideo i tekst @MarketNews24

Foto: Rynek Aptek

 

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: