Górnictwo węgla kamiennego ciągle na minusie

0
353

 kopW ubiegłym roku trzy największe śląskie spółki węglowe zmniejszyły zatrudnienie – w drodze przekształceń organizacyjnych i odejść pracowników m.in. na emerytury i inne świadczenia – łącznie o ponad 16 tys. osób. 2016 rok – choć nie są planowane zwolnienia – będzie kolejnym rokiem redukcji załogi kopalń.

Zmniejszanie zatrudnienia ma następować, jak dotąd, głównie w drodze odejść na emerytury oraz ewentualnych przekształceń. Przyjęcia nowych pracowników są ograniczone do niezbędnego minimum; tym samym liczba odchodzących z pracy będzie w tym roku większa od ilości przyjętych – wynika z planów górniczych firm.

 

 

W I półroczu koszt wydobycia tony węgla był o 30 zł wyższy od ceny sprzedaży. Restrukturyzacja górnictwa jest daleka od zakończenia, a to oznacza, że ograniczanie zatrudnienia jest nieuniknione.

– Od 2013 r. górnictwo węgla kamiennego ma ujemny wynik finansowy, a jego restrukturyzacja jest obecnie finansowana przez państwowe spółki energetyczne, ze szkodą dla nich – mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, ekspert FOR.

Wideo: MarketNews24.pl

Foto: nettg.pl