Godzina policyjna także w Chicago, nie rozwiąże to problemu

0
281

Już w co najmniej 30 miastach USA trwają protesty po śmierci George’a Floyda. Co najmniej trzy osoby zostały postrzelone w wyniku zamieszek w Indianapolis – informuje CNN. Niespokojnie na ulicach Minneapolis, gdzie mimo godziny policyjnej protestują tłumy. Policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych, by nie dopuścić demonstrantów pod budynek policji. Skandujący tłum zebrał się też przed Białym Domem.  Do protestów doszło także w Chicago, protestanci wybili szyby i weszli do znanego domu towarowego Macy’s przy State Street w Chicago.

Przedstawiciele władz mówią, iż manifestanci, dokonujący aktów kryminalnych, w żden sposób nie reprezentują rodziny zamordowanego George Floyda. To prawda. Trudno pochwalać akty przemocy dokonywane przez manifestantów. Z drugiej strony moim zdaniem, zaistniałej sytuacji winne, jest także,  moim zdaniem mało odpowiedzialne zachowanie władz i poszczególnych departamentów policji.

Tak jak pisaliśmy już wcześniej, postawienie zarzutów tylko jednemu, z grupy policjantów  biorących udział w zajściu, nie uspokoiło nastrojów. Zamordowanie George Floyda, przelało czarę goryczy w wielu miejscach w USA, gdyż w wielu miejscach, istnieje wśród lokalnych społeczności zbiorowe poczucie krzywdy, wywołane zachowaniem policji. Postawienie zarzutów tylko jednemu z policjantów, wielu normalnych szarych ludzi, nie żadnych bandytów, uznało jako dowód tego, iż władze po raz kolejny będą chciały sprawę brutalności policji zamieść pod dywan.

Myślę, iż to dlatego ludzie protestują jak Ameryka długa i szeroka.

Przepraszam, ale w zaistniałej sytuacji nie wystarczy opowiadanie andronów o tym, iż dochodzenie jest prowadzone. Cała Ameryka, ba, cały świat widział, jak przez wiele minut funkcjonariusz dusił Floyda, patrzyli na to koledzy owego funkcjonariusza i nikt z nich nie zareagował . Dla wszystkich policjantów, biorących udział w tym incydencie korporacyjna solidarność była ważniejsza, niż zwykła ludzka przyzwoitość. Nikt z tej piątki nie powiedział dość. Spokojnie patrzyli się jak człowiek umiera. To wkurzyło ludzi i tego efekty, w tej chwili obserwujemy.

Winne jest także doprowadzenie do sytuacji, w której, taka korporacyjna, policyjna solidarność jest możliwa.  Burmistrz Chicago Lori Lightfoot wprowadzając godzinę policyjną, powinna również sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ona ze swojej strony zrobiła wszystko, co do niej należało, aby w Chicago sytuacja z Minneapolis się nie powtórzyła. Czy działania na rzecz reformy Departamentu Policji są wystarczające? Na szczeblu stanowym, to samo pytanie winien sobie zadać gubernator J.B. Pritzker.

Przede wszystkim jednak pytanie takie powinni zadać sobie lokalni władcy w Minneapolis.

Uważam, iż żadna sytuacja nie może prowadzić do rabowania sklepów i rozmaitych innych aktów przemocy.  To fakt. Z drugiej strony też realnie stąpam po ziemi.Oczekiwałbym nie tylko potępień, wobec dopuszczających się kryminalnych czynów.  Oczekiwałbym, wręcz żądam  także powiedzenia, jakie działania zostaną podjęte, aby sytuacja w Minneapolis się nie powtórzyła. Przecież nie może być tak, że stwierdzenie: „Nie mogę oddychać” stało się charakterystycznym wezwaniem dla Ameryki, opisem amerykańskiego dnia codziennego. Przecież to nie jest to pierwszy taki przypadek.Policyjne morderstwo Floyda w Minneapolis to jeden z wielu takich przypadków w amerykańskich miastach. Celowo nie piszę o tym iż Floyd był Afroamerykaninem. Dla mnie nie ma to znaczenia. To zupełnie inna sprawa. Owszem Ameryka walczy z pandemią, ale walczy także z wirusem rasizmu. To inna sprawa, inne zagadnienie. Kiedy w telewizji patrzyłem na demonstracje widziałem, iż wielu miejscach większość uczestników demonstracji stanowili biali. 

– Niestety, to co spotkało Floyda spotkać mogło każdego. To dlatego ludzie się wkurzyli.

Jeżeli władze nie zauważą problemu,tylko  wygonią ludzi do domów, zamkną frustrację w domach, wybuchnie ona po kolejnym incydencie ze zdwojoną siła, z większą brutalnością , czego mam nadzieję, nie chcecie.

Wideo: @MSNBC

Andrzej Jarmakowski