Głosowanie za granicą – otwórzcie konsulaty

0
204
Konsulat rządu PiS w Chicago


Dzisiaj w polskim parlamencie odbyła się konferencja prasowa poświęcona wyborom na prezydenta Polski, jakie prowadzone także będą poza granicami Polski.  Podczas konferencji wskazano na wiele skarg jakie napływają od Polonii, w związku z organizacją wyborów poza granicami kraju. Polonia się zmobilizowała, zarejestrowało się do tych wyborów ponad 370 tysięcy Polaków zamieszkałych poza granicami kraju. Tylko w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się 120 tysięcy Polaków.

Niestety dociera do nas wiele niepokojących sygnałów. W w wielu krajach, w Komisjach Wyborczych organizowanych w polskich placówkach dyplomatycznych, nie dopuszczono do udziału w komisjach osób zgłoszonych, przez sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego. To skandal, który może podważać wiarygodność procesu wyborczego. Senatorowie Senatu RP domagali się od Ministerstwa Spraw Zagranicznych zmiany tej praktyki. To skandal, aby przedstawicieli sztabu wyborczego jednego z głównych kandydatów nie dopuszczano do pracy w Komisjach Wyborczych.

Do redakcji Progressu docierają także i inne niepokojące sygnały. Do Konsulatu nie sposób się dodzwonić, człowiek godzinami może rozmawiać z automatem.

Obserwując ostatnie sondaże prowadzone w Polsce, widać, że o ostatecznym wyniku głosowania, może decydować stosunkowo niewielka ilość głosów. Dlatego tak ważnym jest, aby prawidłowo zliczyć głosy oraz aby wszyscy zarejestrowani mieli możliwość oddania głosu.

Wielu wyborców obawia się, że nawet jeśli dotrą do nich pakiety wyborcze i natychmiast zostaną odesłane, to i tak dotrą one do adresata po terminie wyborów.

Dlatego senatorowie apelowali do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, by otworzyć Konsulaty dla Polaków, także dlatego, aby osobiście mogli dostarczyć swoje głosy.

Posłuchajmy Konferencji Prasowej jaka dzisiaj zorganizowana została w sprawie wyborów zagranicą w parlamencie.

Wideo: @Platforma News