Giełda traci 700 punktów, Chiny odpowiadają na cła Trumpa

0
204


Nie stanowi to zaskoczenia, Chiny odpowiedziały na ostatnie cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Chiny podniosły cła na szereg towarów amerykańskich do 25% ich wartości. Amerykańskich eksporterów kosztować mają chińskie cła około 60 miliardów dolarów w skali roku. Chińczycy nie podnieśli ceł na cały amerykański import, jakby chciały dać do zrozumienia, że pragną zawarcia porozumienia. Jenak póki co, po zakończeniu piątkowych rozmów, w Waszyngtonie nie wyznaczono nowej daty rozmów, w chińskiej stolicy.

Jednak chińskie ministerstwo finansów dało do zrozumienia, iż rozważa rozpoczęcie sprzedaży posiadanych przez siebie obligacji amerykańskich obligacji. Chiny posiadają nieco ponad biliona dolarów w obligacjach USA. Ich sprzedaż mogłaby rozchwiać światowy system finansowy, na pewno doprowadziłoby to do znacznego podniesienia kosztów obsługi długu rządu USA.

Co prawda sprzedaż długu USA mogłoby doprowadzić do wzrostu wartości chińskiej waluty,  i spadku opłacalności chińskiego eksportu. Jednak rząd Chin ma duże możliwości regulowania kursu waluty.

Giełda w Nowym Jorku traciła w południe około 700 punktów. Prezydent Donald Trump grozi, iż w przypadku braku porozumienia handlowego z Chinami wprowadzi kolejne cła nakładając opłaty na cały import z Chin. Oczywiście budzi to ogromne niepokoje na Wall Street. Trzeba powiedzieć jasno, iż brak porozumienia eskalować będzie kolejnymi działaniami w wojnie handlowej z Chinami.

Na giełdzie twierdzi, iż sprzedaż obligacji amerykańskich przez Chiny, to taka ekonomiczna broń jądrowa. Czy Chiny zdecydują się na ich użycie, to zupełnie inna sprawa, ale podenerwowanie w Waszyngtonie jest znaczne.

Dodajmy, że atak na tankowiec Bliskim Wschodzie spowodował wzrost cen ropy naftowej o około 2%, do ponad 62 dolarów za baryłkę.

Doniesienia z frontu wojny handlowej zepchnęły na drugi plan informacje dotyczące kłótni  Kongresu USA z prezydentem dotyczącym udostępnienia jego zeznań na temat jego podatków.

Foto: Tapatalk

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: