Generałowie ostro krytykują prezydenta

2
122


Kolejny dzień w USA, trwały masowe protesty, podczas których domagano się daleko idących zmian, w zachowaniu policji, która nie może być państwem w państwie. Dzisiejsze protesty miały pokojowy charakter.   Protestujący nawiązywali do sentencji wyrytej na gmachu Sądu Najwyższego, mówiącej o równej sprawiedliwości dla wszystkich. Do tej sentencji nawiązał także były sekretarz obrony, generał, James Mattis, który w bardzo ostrych słowach, skomentował pomysły prezydenta dotyczące wykorzystania wojska, w walce z obywatelami USA, domagającymi się sprawiedliwości. Mattis, to otoczony wielkim szacunkiem wojskowy. Mattis stwierdził, iż Donald Trump stanowi zagrożenie dla Konstytucji USA. W identycznym tonie wypowiedział się admirał Mike Mullen, były szef połączonych sztabów. On także nie godzi się na wykorzystanie wojska, w walce z obywatelami USA.

Miały miejsce i inne wydarzenia.Główny oskarżony o zabójstwo George Floyda otrzymał poważniejsze zarzuty. W więzieniu przebywają także pozostali policjanci współpracujący w zabiciu Floyda. Prezydent Barack Obama wezwał burmistrzów miast, do dokładnego przeanalizowania sytuacji, w których dopuszczalne jest użycie siły przez policję. Moim zdaniem to bardzo słuszny postulat.

Ameryka jest krajem zbudowanym na prawdzie, zrodzonym w walce z brytyjskim kolonializmem. Ameryka nie wyrzeknie się wolności. Nie będziemy protestować po cichu, idąc do domu, tak, jakby tego chciał prezydent Donald Trump. Mattis mówił, że prezydent Donald Trump jest jedynym prezydentem, w czasie jego życia, który nie stara się łączyć Amerykanów, tylko dzieli ich, na tych, którzy jego popierają, albo krytykują. To co dzisiaj obserwujemy – przekonuje Mattis jest wynikiem pięciu lat braku przywództwa.

Wojskowi oburzeni są, wykorzystaniem wojska, do utorowania drogi prezydentowi, na schody kościoła, koło Białego Domu, gdzie stanął z biblią w ręku. Przeciwko pokojowo protestującym manifestantom użyto gumowych kul i gazów łzawiących. Przekonany jestem, że wielu Amerykanów widząc prezydenta, z biblią w ręku, powiedziało sobie, no nie, dość tego, dość tej szopki. Zwłaszcza, iż związek prezydenta z Kościołem jak taki, jak mój z Kurią Rzymską.

Wierzę, że ostateczny bilans tych protestów będzie pozytywny, że doprowadzą one do koniecznych zmian i niezbędnego odnowienia amerykańskiej demokracji. W Ameryce szykuje się zmiana. Świadczą o tym wstępne wyniki wtorkowych prawyborów,  wśród przegranych jest członek Izby Reprezentantów Steve King.  Idzie zmiana, zobaczymy w listopadzie.

Na razie czeka nas trudna walka o zmiany dotyczące policji. Pierwsze, moim zdaniem zbyt nieśmiałe, reformy zaproponowała już burmistrz Chicago. Jeszcze nie rozpoczęto dyskusji na ten temat, a już szef związku zawodowego policjantów  krzyczy, iż jest przeciw. Pokazuje to, iż łatwo nie będzie. W ogóle przejrzeć trzeba także wszystkie przywileje jakie w wielu miastach policja posiada, na przykład przywileje emerytalne.  

Słabość Polonii w USA

Sytuacja ta pokazała jak słaba jest Polonia w USA. Jak zupełnie nic nie znaczącą siłą, ona jest. To dziwne, że prezes KPA nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie. Co, Frank Spula czeka na dyspozycje z Konsulatu PiS? A może to i lepiej, gdyż gdyby je wydał musielibyśmy się tylko wstydzić.

Internet pełen jest dowodów na to, iż Polonia w USA generalnie  jest umysłowo niestabilna. Ale tak naprawdę, to wielu członków polonijnej społeczności, mentalnie nie żyje w Ameryce, tylko nad Wisła.  Nie rozumiem, dlaczego nie jadą wesprzeć Kaczyńskiego, któremu wyraźnie przestało iść i grunt pali mu się pod nogami.

A ja zastanawiam się, czy w ogóle nie domagać się likwidacji Konsulatu RP w Chicago. Polska otrzymała Konsulat w Chicago w zamian za Konsulat w Poznaniu. Wątpię, aby Konsulat ten był tak ważny dla Ameryki. Konsulat w Chicago, przynajmniej obecnie jedynie szpieguje Polonię i odgrywa generalnie negatywną rolę.

Foto: US News & World Report.com

Wideo: @The Lincoln Project

Andrzej Jarmakowski

2 Komentarze

  1. Chyba ten redaktor ktory pisrze bzdury siedzi sobie na stolku I nie zna co mysli Polonia w Chicago. Wieszosc prawnych obywateli USA I Poloni jest za tym co robi przydent Trump. Nie mamy problemu z protestami ale niszczenie I rabunek nie moze miec miejsca. Nigdy nie byl I nie jest wlascicielem zadnego bisnesu I nie musi go bronic z bronia w reku przed zlodziejami ktorzy w imnie strajkow pala I rabuja. Policja stoi I nic nie robi.

  2. Ciekawy komentarz, Szanowny Pan Walter wie, że popiera prezydenta Trumpa, to już coś. Ponadto pisze, że policja stoi i nic nie robi. Po części, jeżeli przyjąć punkt widzenia Pana Waltera, to policja jest odpowiedzialna, przynajmniej po części, za rabunki. Skoro stoi i nic nie robi. A przecież powinna robić! A może wiele tych rabunków to prowokacja? Co na to Pan Walter?

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: