Gdzie zniknęło 15 mld zł z opodatkowania kierowców

2
3043

Posłowie PiS chcą utworzyć Fundusz Dróg Samorządowych, z którego mają być finansowane remonty.Na ten fundusz maja złożyć się kierowcy: paliwa mają podrożeć o 24-25 groszy za litr. Rząd chce uzbierać 5 mld zł rocznie, oraz dodatkowy miliard z podatku VAT. A co się dzieje z podatkiem, który już jest i miał być przeznaczany na budowę dróg? 15 mld zł znika, bo jest wydawane na inne cele.

– Już teraz podatki ściągane od kierowców są większe niż wydatki na takie inwestycje – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. – Wpływy z podatków o opłat obciążających kierowców dały w 2016 r. 35 mld zł, a publiczne inwestycje w drogi to tylko 20 mld zł.

Co się stało z 15 mld zł? O tym w materiale wideo.

Wideo: @ MarketNews24

Foto: Jacek Antonik

2 Komentarze

  1. To jest czesc artykulu z netu ” Moim wyborem politycznym jest PiS i długo, długo nic, ale nie dlatego, że to PiS, ale dlatego, że nie ma w tej chwili lepszego wyboru. W żadnym razie nie znaczy to jednak, że głupie pomysły PiS będą przeze mnie sygnowane i promowane. Nigdy i za żadne pieniądze. Obserwując zachowanie PiS i części wyborców PiS przy wprowadzaniu ustawy paliwowej można się naprawdę załamać. Jako jeden z nielicznych przeczytałem projekt ustawy, którego autorzy nawet nie ukrywają, że nie chodzi o budowanie dróg lokalnych. W projekcie jest wyraźnie zapisane, że połowa kasy idzie do budżetu centralnego, druga do wojewodów, a ci mają powoływać jakieś komisje wyłaniające zwycięskich wnioskodawców. Narzędzie stricte fiskalne i polityczne, żadnej drogi nikt za to nie wybuduje, pieniądze będą łatać bieżące dziury i windować „nasze” samorządy.

    Nigdy nie ujawniam źródeł, ale mam informację od bardzo wysokiego przedstawiciela rządu, że cała zagadka beznadziejnej ustawy, to brakująca kasa na Via carpatia w budżecie ministra Adamczyka. Ustawa jest skonstruowana dokładnie pod ten projekt i ma po pierwsze załatać dziurę, po drugie odpalić prawie całą kasę na okręgi wyborcze, w których PiS ma monopol. Zamiast uczciwie powiedzieć elektoratowi, że PO zostawiło dziury po rolowaniu długów, a skrzydło wschodnie jest zapuszczone jak poniemiecki agrest, PiS poleciał patentem PO-PSL i robi idiotów nie tylko z Polaków, ale z własnego elektoratu. W tym miejscu znajduje się granica pomiędzy interesem Polski, a interesem partyjnym.” wobec tego pytam czy to nie haslo jednej uczciwej ” wystarczy nie krasc” co nie ma nic z uczciwoscia do czynienia!

  2. Czytajac wypowiedz dr Laszka uwazam, ze apel p. Szydlo-premier ” wystarczy nie krasc” jest na czasie i odnosi sie do apelujacej!

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: