Funt brytyjski na dnie, ale inwestorzy mogą szybko zmienić zdanie

0
103
Brexit series for FT.

Od czasu referendum dotyczącego brexitu minęły już ponad trzy lata, a nadal nie wiemy na jakich warunkach Wielka Brytania opuści UE, a możliwe jest nadal, że w ogóle do tego nie dojdzie.

Izba Gmin poparła ustawę, która blokuje no-deal brexit. Wielka Brytania bardzo oddaliła się od brexitu bez umowy, ale różne scenariusze są nadal możliwe. Po głosowaniu premier Boris Johnson zaproponował wybory na 15 października, jednak rządowy wniosek o przyspieszone wybory nie uzyskał wymaganej większości.

Kurs funta do dolara spadł do najniższego poziomu od stycznia 2017 r. Brytyjska waluta kosztowała momentami mniej niż 1,20 USD.

– Sytuacja, którą wykreował nowy premier coraz bardziej nie  podoba się inwestorom, a nie rozwiązanym problemem numer jeden jest granica pomiędzy Irlandią a Irlandią Płn. – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Brytyjski parlament zdaje sobie sprawę, że wyjście Wlk. Brytanii może doprowadzić do ekonomicznej katastrofy, stąd kolejne nowe pomysły, aby zablokować brexit. Jednak jak pokazują sondaże przyspieszone wybory też nie przyniosłyby rozwiązania.

– Z powodu tej sytuacji funt brytyjski jest ekstremalnie wyprzedany, a gdy duża porcja złych informacji jest już wyceniona na rynku, to potrafi wyrysować się na nim dość istotny zwrot, ale żeby tak było musi dojść do jakiegoś przełomu, aby inwestorzy wiedzieli co ich czeka – ocenia ekspert XTB.

Od redakcji: Rząd Borisa Johnsona utracił większość w Izbie Gmin i poniósł szereg porażek. Twardy Brexit został prawie zablokowany, ale Izba Gmin nie zgodziła się na wcześniejsze wybory. Media w Londynie, opozycji zarzucają tchórzostwo, taki zarzut pada pod adresem lidera Partii Pracy, gdyż opozycja mówi, niech zablokowanie twardego Brexitu stanie się prawem, a wówczas możemy poprzeć przyspieszone wybory.

Wideo: MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: