Francja intensyfikuje naloty na Państwo Islamskie

0
356

francjaPrezydent Francji powiedział, że jest zdecydowany zniszczyć tak zwane Państwo Islamskie. Francja wraz z USA prowadzi intensywne naloty na pozycje islamistów w Syrii i Iraku. Prezydent Hollande ma rozmawiać z prezydentem Putinem, w celu skoordynowania wysiłków na rzecz pokonania tworu zwanego Państwem islamskim. Z kolei państwo islamskie grozi kolejnymi atakami terrorystycznymi między innymi w Waszyngtonie. Amerykański wywiad ostrzega, że atak w Paryżu nie musiał był jedyną operacją jaką przygotowują terroryści związani z Państwem islamskim.

W samochodzie aresztowanego Polaka, który walczył w Syrii i przeszedł tam odpowiednie przeszkolenie w Syrii, znaleziono masę amunicji i materiały wybuchowe. Groźby państwa islamskiego, aresztowanie Polaka powiązanego z terrorystami, który być może miał szykował zamach w Polsce, pokazują, że przedwczesne jest w tej chwili znoszenie wiz dla obywateli RP. Po zniesieniu wiz tacy ludzie, jak ten aresztowany rodak mogliby bez problemu przyjechać do Waszyngtonu na przykład i zrealizować groźby islamistów. Wiadomo, że w Syrii walczy znacznie więcej Polaków. Podobno jest to kilkadziesiąt osób.

Wojskowi twierdzą, że zniszczenie państwa islamskiego jest możliwe, wymaga jednak zaangażowania większych środków, w tym wojsk lądowych, może niewielkich grup sił specjalnych. Dobre efekty przynosi współdziałanie Amerykanów z Kurdami. Zdaniem ekspertów większą rolę powinna odegrać armia iracka, wspierana przez amerykańskie siły specjalne i lotnictwo.

W Polsce prezydent Andrzej Duda odebrał przysięgę od nowego rządu, teraz czekamy na expose Beaty Szydło, które może zostać wygłoszone już w środę.

Wiemy już kim byli zamachowcy we Francji. To młodzi ludzie, wychowani we Francji i Belgii. Pewnie nie jeden doktorat zostanie napisany o tym dlaczego dochodzi do radykalizacji poglądów takich ludzi.

Z przykrością należy stwierdzić, iż zamachy w Paryżu stały się pretekstem do nowej fali hejtu w polskim internecie, skierowanego przeciwko uciekinierom. Trzeba także zauważyć, iż bardzo dojrzała jest reakcja Francji. Społeczeństwo oczekuje zdecydowanej postawy wobec terrorystów, z drugiej jednak strony Francja, co widoczne jest na ulicach, manifestuje także przywiązanie do wartości na jakich zbudowane jest ich państwo. Francja pozostanie społeczeństwem otwartym, nie wyrzeknie się swoich wartości. Nie zmieni tego kilku wariatów, szaleńców z kałachami w samochodach.

Francja wspólnie z Amerykanami intensyfikuje naloty. Konieczne jest wspólne planowanie i zastanowienie się nad tym jak doprowadzić do pełnego pokonania islamistów. Należy pokonać ich nie popełniając błędu z Afganistanu, gdzie resztki talibów zdołały uciec. Zwycięstwo powinno wykluczać scenariusz, w którym resztki islamistów uciekną gdzieś do kolejnego przyjaznego dla nich miejsca. Co najważniejsze w Europie rodzi się wola polityczna do większego zaangażowania i pokonania tak zwanego państwa islamskiego. W procesie tym nie uczestniczy Europa Środkowa.

AJ

Foto: hamodia.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: