Forrest Claypool CEO chicagowskiego Okręgu Szkolnego

0
340

forestBurmistrz Chicago Rahm Emanuel mianował swojego długoletniego politycznego przyjaciela Forresta Claypoola CEO największego w USA okręgu szkolnego. Claypool uchodzi za faceta, specjalistę od załatwienia i naprawiania podupadłych rozmaitych miejskich agencji. Claypool kierował ostatnio miejskim przedsiębiorstwem komunikacyjnym CTA. Wyprowadził CTA na jako taką prostą. CTA funkcjonuje jednak tylko dzięki temu, że z budżetu stanowego otrzymuje spore dotacje. Bombą z opóźnionym zapłonem jest także fundusz emerytalny pracowników CTA.

Chicagowski Okręg Szkolny w związku z lukratywnymi kontraktami wywalczonymi przez związki zawodowe nie ma pieniędzy. Cała miejska polityka sprowadza się do tego, aby jakoś wykombinować kasę na emerytury dla nauczycieli, policjantów, strażaków, czy miejskich biurokratów.

Burmistrz liczy, że Claypool pogoni związek zawodowy nauczycieli, zapewni spokojną pracę szkół wraz z rozpoczęciem nowego Roku Szkolnego. W Chicago mówi się, że to Claypool był autorem pomysłu likwidacji 50 szkół publicznych, które uznano za zbędne.

Claypoola czeka oczywiście ciężkie zadanie, kierować będzie Okręgiem Szkolnym i nie spowoduje, że nagle w kasie Okręgu pojawi się więcej pieniędzy. Z pustego nawet i Claypool nie naleje. Niektórzy twierdzą, że funkcja CEO chicagowskiego okręgu szkolnego jest stanowiskiem dla politycznego samobójcy. Dla Emanuela to jednak ważne.Sytuacja szkół publicznych ma kluczowe znaczenie, gdyż na Chicago nie kończą się polityczne ambicje burmistrza. Bankructwo systemu szkolnego i bankructwo miasta skutecznie przekreśliłoby polityczne ambicje burmistrza. Claypoool ma tam zrobić porządek. Nie będzie to proste, Okręg Szkolny to prawdziwa stajnia Augiasza. Pełno tam osób zatrudnionych na zasadzie politycznych koneksji, zresztą Claypool też przecież otrzymał najnowszą fuchę dzięki temu, że jest politycznym przyjacielem burmistrza. Będziemy przyglądać się tej sytuacji, mamy nadzieję, że Claypool nie dojdzie do wniosku, że jedynym wyjściem, są podwyżki podatków od nieruchomości.

AJ

Foto: chicagotonight.wttw.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: