Fakty o faktach, czy w Moskwie będzie bezpiecznie?

0
363

W drugiej części  Faktów o faktach pozostajemy, przy  tematyce związanej ze sportem i zbliżającymi się finałami piłkarskich mistrzostw świata. Jak zwykle przy, wielkich imprezach masowych powstają pytania związane z ich bezpieczeństwem. Moskwa, stolica Federacji Rosyjskiej była miejscem groźnych zamachów terrorystycznych, w których ginęli przypadkowi ludzie, niczemu nie winni. Pamiętamy także o ofiarach z roku 1972 roku, kiedy Czarny Wrzesień dokonał zamachu na izraelskich sportowców w trakcie Olimpiady w Monachium. Zginęło wówczas 11 izraelskich sportowców i oficer niemieckiej policji. Pamiętamy o tych ofiarach, każdy z nich miał swoje marzenia. O olimpijskim medalu na przykład. Pozostaną w naszych sercach.

Rosjanie długo i starannie przygotowywali się do mistrzostw, choć zdajemy sobie sprawę, iż nie istnieje żadne 100% bezpieczeństwo.

Mamy nadzieję, że do niczego nie dojdzie, zaś rosyjskie służby poradzą sobie z zagrożeniami.

Pamiętamy Olimpiadę w Soczi i to, że  tuż po niej, doszło do aneksji Krymu przez Rosję. Czy obecnie może być podobnie, czy w skomplikowanej sytuacji, może dojść do gwałtownego zaostrzenia sytuacji? Mam nadzieję, ż nie będzie to tak, jak prognozowała BBC w katastroficznym widowisku opisującym wydarzenia, które doprowadziły świat do nuklearnej katastrofy.

Można jednak wyobrazić sobie zaostrzenie sytuacji na Ukrainie. Rząd w Kijowie informuje o rosnącej ilości incydentów i potyczek z rosyjskimi oddziałami w rejonie Donbasu i Ługańska, które otrzymują obecnie znaczące wsparcie. Przecież nie są to żadni separatyści, tylko regularne oddziały armii rosyjskiej.

Można wyobrazić sobie scenariusz, w którym Rosjanie na przykład podejmą próbę zdobycia Odessy.

Ponadto wspominając zamach w Monachium pamiętać należy i o tym, iż terroryści korzystali wówczas z poparcia komunistycznych służb specjalnych we wszystkich demoludach.  Terroryści odbywali szkolenia między innymi w Polsce.  To taka czarna historia polskiej historii, choć trudno tu Polskę winić, nie byliśmy krajem niepodległym.

Ponadto, gdyby jakakolwiek  przyzwoitość towarzyszyła takim organizacjom jak FIFA, czy MKOL, Rosja nigdy nie otrzymałaby prawa organizacji finałów MŚ. O tym także nie może zapominać, jak i o tym , że FIFA wychodzi z ogromnego skandalu korupcyjnego.

Foto: Hotel-R | Best Hotel Deal Site