Fakty o faktach 3: Polska w kryzysie kulturowym?

0
449

W trzecim segmencie rozmawiam z Januszem Majewskim rozmawiamy o zakończonych zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Olimpiadę, wielkie wydarzenia sportowe pozostają w naszej pamięci dzięki sportowym indywidualnościom. W Korei takimi wspaniałymi indywidualnościami  były z sprawą kosmicznych wręcz umiejętności i wspaniałej osobowości były dwie rosyjskie nastolatki, łyżwiarki figurowe : Jewgenia Miedwiediewa i Alina Zagitowa. Obie dziewczyny na długie lata mogą zdominować swoją dyscyplinę.

Jeżeli ktoś pytał się co to jest piękno, perfekcja, to występy tych młodych zawodniczek są właśnie definicją piękna. Powody do radości mieli Czesi, Koreańczykom z Południa, z Korei tej miłej, należą się wyrazy  uznania za doskonałą organizację i gościnność.

Dla polskiej reprezentacji nie była to udana Olimpiada. W Soczi Polska zdobyła 4 złote medale, w sumie sześć krążków, w Korei tylko dwa, w tym jeden złoty.

Janusz Majewski, człowiek, który poznał chyba wszystkie  trasy maratońskie na świecie,zgodził się ze mną, iż Olimpiada pokazała, iż polski sport znalazł się w kryzysie. Nie tylko sport. Polska zaczyna odstawać od świata, przeżywając także kryzys kulturowy.

Janusz z pewną dozą dobrego humoru potraktował moje stwierdzenie, iż jesteśmy potęgą w skokach narciarskich. Wcale nie jesteśmy. Jednak na Olimpiadzie odbyły się także konkursy skoków kobiet!  A gdzie Polki? Publiczność elektryzował również turniej hokeja kobiet. Turnieje kobiet i mężczyzn były równie wspaniałe.  O tym, jak bardzo Polaka zaczyna odstawać od świata przekonał mnie finałowy mecz curlingu kobiet, w którym wystąpił także zespół gospodarzy. Komentator informował, iż liderka koreańskiego zespołu, gra od dziecka, grała w drużynie, w szkole średniej, a potem w zespole uniwersyteckim. Korea odnosiła wspaniałe sukcesy także dlatego, że,posiada dobrze zorganizowaną piramidę sportową, od szkoły podstawowej, przez szkoły średnie po uniwersytety. Amerykanki dobyły złoty medal w hokeju na lodzie, po dramatycznym meczy wygrywając ze swoim odwiecznym rywalem na lodowisku. Czyli z Kanadą! W amerykańskim zespole grały reprezentantki 16 różnych drużyn uniwersyteckich. Patrząc na piramidę sportową, widać, że kolejne Olimpiady dla Polski mogą być tylko gorsze, o ile radykalnie nie zmieni się system organizacji sportu.  To bardzo szeroki temat. Polska została wiele lat z tyłu.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy

Foto: TVP Sport

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: