Fakty o Faktach 2, Nowy autorytaryzm wśród Polonii?

0
738

Dlaczego Polonia w Chicago tak łatwo pozwala sobą politycznie manipulować? Czy różni się od ludu pisowskiego w kraju ? A może jest taka sama jak lud pisowski w Polsce? Dlaczego ten lud głosuje na PiS? Maciej Gdula szukając odpowiedzi na to pytanie. Wraz ze współpracownikami ruszył  do niewielkiego miasteczka na Mazowszu, gdzie przebadano wyborców PiS. W wyniku pracy socjologów powstała książka „Nowy autorytaryzm”, w której omówiono wyniki badań. Obraz przedstawiony w książce jest przerażający. Gdula stworzył termin „neoautorytaryzm” , dla opisania tego zjawiska. Uproszczeniem byłoby stwierdzenie, że wyborcy dali się przekupić za program 500+. PiS przyciągnął do siebie mnóstwo ludzi, którzy dobrze sobie radzili  w nowej Polsce. Są jednak sfrustrowani i pragną rozliczenia tak zwanych elit.

Znacząca część Polonii pochodzi z Podlasia.  Na obszarze tym rząd dusz sprawowała Narodowa Demokracja. W ostatnich wyborach przed II wojną światową, gdy cichły spory polityczne, endecja wezwała do bojkotu wyborów. Frekwencja wyborcza w wielu gminach Podlasia wyniosła 10%.

Obserwując polonijną rzeczywistość, odnoszę wrażenie, że jest jeszcze gorzej niż pisze Gdula.

W Polsce polityka zagraniczna podporządkowana została polityce wewnętrznej. Wyborcy PiS-u kochają wpadki premiera, opowiadającego banialuki o historii, gdyż traktują to trochę jako rozliczenie starych elit. A dowalić im, nie cofniemy się na krok! To rzecz jasna merytorycznie brednia, ale tak jest. W symbolicznym miastku wyborca nie lubi demokracji, ale  popiera premiera w sporze z Izraelem.  PiS odwołując się do ukrytych strachów rozegrał sprawę uchodźców. W miasteczku boją się obcych, nie chcą ich, niech utoną w morzu!

Do rozmowy tej na temat Polonii,  nawet w szerszym gronie, wrócimy za tydzień.W tej chwili sytuacja jest taka, że polską politykę prowadzi Władymir Putin. Zresztą,w ostatnim  czasie  wyszło na jaw sporo informacji potwierdzających bliskie związki Antoniego Macierewicza z wywiadem rosyjskim.

Dzisiaj powstała sytuacja nienormalna. Broniąc Polski trzeba mówić, że premier jest stuknięty. Głupota podniesiona została do rangi cnoty.  Morawiecki mówi, że za wszystkie zbrodnie wojenne odpowiadają Niemcy! Czy on oszalał? A gdzie jest Związek Radziecki, gdzie jest Japonia? Dzisiaj broniąc dobrego imienia Polski, trzeba bronić Polski przed polskim rządem i także przed Polonią.

Foto: Salon24

Andrzej Jarmakowski