Ewa Kopacz przedstawiła skład nowego rządu

0
466

URMDesygnowana na premiera Ewa Kopacz, zgodnie z oczekiwaniami przedstawiła skład swojego gabinetu. Wyraźna większość ministrów pozostała na stanowiskach, rekonstrukcja była mniejsza niż można się było spodziewać. Największą sensacją jest Grzegorz Schetyna jako szef MSZ. Ta nominacja z pewnością budzi najwięcej kontrowersji. Sikorski był bowiem bardzo dobrym ministrem spraw zagranicznych, ponadto była to europejska waga ciężka. Schetynę czeka więc ciężkie zadanie, ale to zdolny polityk, może sobie poradzić. W nowym rządzie jest też więcej kobiet niż w poprzednim. – Kopacz nie boi się Schetyny w rządzie, co może być sygnałem, że jest mocniejszym premierem niż Tusk. Czyżby oznaczało to koniec stosowania w PO “zasady bonsai”, która polegała na tym, że ci, którzy za bardzo urośli, natychmiast byli przycinani?

O wzmocnieniu obozu Schetyny świadczy też nominacja Andrzeja Halickiego na stanowisko ministra administracji i cyfryzacji. To sygnał, że PO wycisza wewnętrzne spory. Dr Teresa Piotrowska (nowa minister spraw wewnętrznych) i Maria Wasiak (nowa minister infrastruktury i rozwoju) to polityczne przyjaciółki Ewy Kopacz. Mają za sobą długą karierę w administracji państwowej, pełniły wiele ważnych stanowisk, więc mogą okazać się dobrymi ministrami.

Komentatorzy, internauci  w Polsce obśmiali kandydaturę Schetyny na stanowisko szefa MSZ. Jednak poczekajmy z ocenami. Oczywiście, że Schetynę czeka ciężkie zadanie, wszak niedaleko od polskich granic trwa wojna, zaś zielone ludziki pojawiły się w Naddniestrzu, co także nie wróży dobrze. Schetynę czeka więc masę ciężkiej pracy

Stanowiska zachowali ministrowie z PSL, Cezary Grabarczyk został ministrem sprawiedliwości. Ewa Kopacz tworząc swój rząd pokazała, że nie boi się odważnych decyzji. To dla niej plus. Zrozumiałym jest także, iż chciała ona pogodzić rozmaite frakcje w partii rządzącej. Nie ma w tym złego, jeżeli chcemy Polskę zabezpieczyć przed nieszczęściem jakim byłyby rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Głównym zadaniem tego rządu jest przeprowadzenie Polski przez kampanię wyborczą. Przed Polską bardzo trudny rok i przeprowadzenie kraju w tym trudnym czasie to główne zadanie tego rządu.

Polonia w Chicago jest jak zwykle fałszywie informowana. Media, programy radiowe,  pełne są obelżywych, bezpodstawnych oskarżeń, żeby nie powiedzieć pospolitego, politycznego chamstwa. Do tego jednak jesteśmy już przyzwyczajeni. Polonia w Chicago także dzięki postawie Kościoła katolickiego, poddawana jest nieustannemu praniu mózgu. Powołanie nowego rządy oraz kolejne wizyty politycznych emisariuszy jakie będą miały miejsce w najbliższych dniach są tego najlepszym dowodem.

W chicagowskich programach radiowych pod adresem wysokich urzędników państwa polskiego niemal każdego dnia podają rozmaite oskarżenia. Prezydent RP jest rosyjskim agentem, zbrodniarzem itp. Mamy nadzieję, że nowy minister nie będzie chował głowy w piasek. Polska dyplomacja powinna przeciwstawiać się takim oskarżeniom. Z wielkim zacięciem polskie placówki dyplomatyczne reagowały na rzadko już pojawiające się informacje o polskich obozach koncentracyjnych. Mimo uszu puszczały obraźliwe teksty pod adresem polskich władz, udawały, że nic się nie dzieje, zaś uwiarygadnianie takich polonijnych szczekaczek to już kompletny nonsens.

Światowe agencje dość obszernie relacjonują zmiany rządu w Polsce. Najwięcej mówi się o zmianie na stanowisku szefa MSZ. Podkreśla się, że to odważna decyzja, ale z elementami ryzyka.

Skład nowego rządu:

minister spraw zagranicznych – Grzegorz Schetyna (nowy)
minister spraw wewnętrznych – Teresa Piotrowska (nowa)
minister administracji i cyfryzacji – Andrzej Halicki (nowy)
minister sprawiedliwości – Cezary Grabarczyk (nowy)
minister infrastruktury i rozwoju – Maria Wasiak (nowy)
minister gospodarki – Janusz Piechociński (bez zmian)
minister rolnictwa – Marek Sawicki (bez zmian)
minister pracy i polityki społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz (bez zmian)
minister obrony narodowej – Tomasz Siemoniak (bez zmian)
minister skarbu – Włodzimierz Karpiński (bez zmian)
minister sportu – Andrzej Biernat (bez zmian)
minister środowiska – Maciej Grabowski (bez zmian)
minister edukacji – Joanna Kluzik-Rostkowska (bez zmian)
minister finansów – Mateusz Szczurek (bez zmian)
minister nauki i szkolnictwa wyższego – Lena Kolarska-Bobińska (bez zmian)
minister kultury i dziedzictwa narodowego – Małgorzata Omilanowska (nowa)
Nowym rzecznikiem rządu będzie Małgorzata Fuszara. – Za miesiąc będziemy dokonywać przeglądu wiceministrów – zapowiedziała Ewa Kopacz.

Andrzej Jarmakowski

 

Foto URM, pl.wikipedia.org

WordPress › Error

There has been a critical error on this website.

Learn more about troubleshooting WordPress.