Emanuelowi zabrakło kilku procent do wygranej w I turze

1
224

parkPolitycy, i  komentatorzy  powinni zastanawiać się nad frekwencją wyborczą. Może ona być rekordowo niska. Zdecydowana większość zarejestrowanych wyborców postanowiła nie głosować. Wielu z nich nie wierzy, że udział w wyborach ma jakikolwiek sens. W niektórych okręgach wyborczych, na przykład w 30 okręgu wyborczym, gdzie mieszka wielu wyborców polskiego pochodzenia, urzędujący alderman Ariel Reboyras nie miał konkurencji. Niektórzy wyborcy głosowali na burmistrza i  nie oddawali głosów na aldermana Reboyrasa i nie odpowiadali na pytania w referendach.

Urzędujący burmistrz Rahm Emanuel dostał najwięcej głosów, ale zabrakło mu kilku procent do zdobycia 50% głosów, a więc rozstrzygnięcia elekcji w I turze. W 45 wardzie potrzebna będzie dogrywka pomiędzy Johnem Areną i Johnem Garrido. Niestety Anna Góral nie sprostała wielkiej maszynie wspierającej aldermana Zalewskiego. Zalewski wygrał w I turze.

Pytania w referendalne bardzo często były wyrazem populizmu. W kampanii wyborczej mało mówiono o problemach finansowych miasta. Chicago stoi przed poważnymi problemami, większość polityków nie wyobraża sobie, aby przeciwstawić się żądaniom związków zawodowych reprezentujących uprzywilejowane grupy zawodowe. W kampanii wyborczej niewiele mówiono o problemach miasta, o sposobach koniecznych dla zreformowania systemów emerytalnych pracowników miejskich i funkcjonariuszy mundurowych. Jeden z wyborców powiedział mi, iż wybory w Chicago przypominają dawny Związek Radziecki, zwłaszcza w okręgach, gdzie był tylko jeden kandydat.

Po podliczeniu 85% głosów Emanuel miał 45.6%, zaś skrajnie lewicowy Jesus „Chuy” Garcia 33.9%. Wiele miejskich elekcji rozstrzygniętych zostanie w II turze.Emanuelowi brakuje kilku procent do wygrania w I turze. Garcia nie ukrywa, że jest związany  z tak zwanym nurtem “progressive”, czyli skrajnym lewactwem, Emanuel podziękował wszystkim, którzy na niego głosowali, przypomniał, że mamy jeszcze trochę pracy do wykonania. II tura 7 kwietnia. Teraz pewnie kandydaci będą debatować o problemach miasta. Można powiedzieć, iż prawdziwa kampania zaczyna się dopiero teraz.

AJ

Foto: en. wikipedia.org

 

 

1 Komentarz

  1. Panie Jarmakowski, Rahm dziękował a nasz brunet Jesus “Chuy” wszystkich zwyzywał, że tyle głosów dostał na swoje konto.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: