Dramatycznie spada wycena polskich spółek energetycznych

0
380

imageRestrukturyzacja górnictwa, utrzymanie nierentownych kopalń kosztuje spore pieniądze.

Ponad 1,1 mld zł wyda w tym roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie trafiają kopalnie likwidowane lub przeznaczone do wygaszenia wydobycia węgla. W stosunku do poprzedniego roku oznacza to wzrost wydatków o połowę, a posłowie niedawno podnieśli limit łącznych wydatków na ten cel do 2018 roku do 7 mld zł.

Spada wycena spólek górniczych Ponad 33 mld zł rząd stracił jako właściciel spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa. To przede wszystkim efekt nakłaniania spółek do inwestowania w budowę nowych elektrowni węglowych, te inwestycje nigdy się nie spłacą.

– Wartość PGE, Energa, Enea i Tauronu spadła o ponad 33 mld zł, dziś te cztery spółki są warte poniżej 30 mld zł – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

W jego ocenie ten spadek wartości aktywów czterech polskich koncernów wynika z decyzji rządu – jako właściciela spółek – o inwestowaniu w nowe elektrownie węglowe, aby ratować kopalnie węgla kamiennego.

– To ogromne ryzyko dla tych spółek, ponieważ różne analizy nie potwierdzają, że te inwestycje kiedykolwiek się zwrócą. Rząd forsuje wizję rozwoju PGE, Enea, Energa i Tauronu niezgodną ze światowymi trendami.

Polska jest krajem, który rozwija górnictwo węglowe, nie bacząc na na problemy z ochroną środowiska.

wideo: http://www.marketnews24.pl/

Foto: Wikipedia.org