Dramatyczne ultimatum szefa Pentagonu

0
505

Generał James Mattis we wtorek wydał dramatyczne w swojej wymowie ultimatum pod adresem Korei Północnej.  Generał Mattis powiedział, iż Korea Północna powinna zaprzestać nieprzyjaznych działań, jeżeli chce uniknąć destrukcji swojego kraju i ludności. Rząd Chin wezwał obie strony sporu do powstrzymywania emocji.  Jednocześnie generał Mattis wyraził nadzieję, iż sprawę koreańskiego programu jądrowego, jak i budowy rakiet balistycznych uda się załatwić na drodze dyplomatycznej. Generał przyznał, iż zastosowanie opcji militarnej miałoby katastrofalne konsekwencje. Korea Północna straci armię, która zainicjowałaby jakiś konflikt. Oświadczenie Mattisa miało zapewne także tłumaczyć oświadczenie prezydenta o “ogniu i furii”.

Podstawowe pytanie brzmi, czy Stany Zjednoczone mają jakąś opracowaną strategię postępowania z Koreę Północną. Wczorajsze oświadczenie prezydenta grożące Korei Północnej ogniem i furią wygłoszone zostało w klubie golfowym, nie wiadomo, czy wcześniej było ono konsultowane z pentagonem, czy z innymi przedstawicielami administracji.

W tej chwili nie widać, aby Waszyngton posiadał opracowaną strategię postępowania. Na razie po ogłoszeniu sankcji nałożonych na Koreę nic się praktycznie nie wydarzyło, poza zwolnieniem kanadyjskiego pastora. Obie strony wzajemnie nakręcają wojenną retorykę.

Korea Północna dysponuje bronią jądrową, zaawansowaną mniej więcej tak jak zaawansowane były amerykańskie bomby jądrowe zrzucone na Japonię.

Gdyby Kim Jong Ung zdecydował się zaatakować Hawaje, tor lotu pocisku rozpoznany zostanie mniej więcej w cztery minuty po odpaleniu rakiety. Ludność na Hawajach po włączeniu syren alarmowych będzie miała 15 minut na dotarcie do schronienia. Prezydent Trump powiedział w poniedziałek, iż ma nadzieję, że broń jądrowa nie będzie używana w rozwiązaniu konfliktu konfliktu w Północną Koreą.

Dowiedzieliśmy się także, iż agenci FBI dokonali rewizji w mieszkaniu byłego szefa kampanii Donalda Trumpa Paula Manaforte.  Rewizji miano dokonać w dzień po zeznaniach Manforte przed senacką komisją badającą wpływ Rosji na przebieg kampanii prezydenckiej w USA.

Na codziennej konferencji prasowej w Departamencie Stanu poinformowano, że sekretarz stanu Rex Tillerson rozmawiał dzisiaj z prezydentem Trumpem. Rzecznik Departamentu stanu stwierdziła, że Korea Północna w ostatnim miesiącu dokonała dwóch prób z rakietami balistycznymi.  Język siły to jedyny język, który ten reżim rozumie. Na dyplomatyczny język ten reżim nie reaguje. Departament Stanu wraz z sojusznikami chce wywrzeć maksymalną presję na Koreę, aby zrezygnowała ona ze swojego programu nuklearnego i budowy rakiet balistycznych.

AJ

Wideo: Youtupe Mania

Foto: Military.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: