Dramatyczna sytuacja w Puerto Rico

0
425

Minął już tydzień czasu od uderzenia huraganu Maria w Puerto Rico. Niestety władzom USA nie udało się do tej pory zorganizować pomocy dla 3.4 miliona Amerykanów mieszkających na tej Wyspie. Mieszkańcy Puerto Rico są Amerykanami.Na lotnisku w San Juan wielu pasażerów, pozbawionych jest wody i żywności, z nieczynnymi bankomatami, oczekuje na możliwość opuszczenia wyspy. Na Wyspie nadal nie ma prądu, wody, brakuje wszystkiego.

Samo dostarczenie żywności na lotniska, nie rozwiązuje sytuacji. W wielu wypadkach drogi są nieprzejezdne, pełno na nich powalonych drzew  i części rozbitych domów.  Póki co rzeczywistość w Puerto Rico to raczej niepowodzenie administracji, mamy nadzieję, że sytuacja zmieni się w najbliższych dniach. Na wyspie nie widać działań FEMY i innych rządowych instytucji.

Senator McCain zaproponował zmiany ustawodawcze, które ułatwią wysyłanie pomocy dla Puerto Rico.

We wtorek w Alabamie odbyły się uzupełniające wybory do Senat, w których wybierano senatora na miejsce opuszczone przez Jeff Sessiona, który został Prokuratorem Generalnym.

No i ogromna niespodzianka. Przegrał kandydat wspierany przez prezydenta Donalda Trumpa, Lather Strange. Senatorem zostanie Roy Moore, sędzia, którego w ostatnich dniach wspierał wyrzucony z Białego Domu, do niedawna główny strateg Trumpa, Steve Bannon. Media donoszą, iż  prezydent wściekły był, iż postawił w Alabamie na przegranego konia.  Prezydent oraz wiceprezydent Pence osobiście zaangażowali się w kampanię Strange. Kandydat prezydenta przegrał i to, choć nie zmienia układu sił w Senacie, to porażka kandydata Trumpa w takim stanie jak Alabama, daje sporo do myślenia. Trzeba pamiętać, że tylko 36% Amerykanów wspiera działania prezydenta Trumpa. To  wynik ostatniego sondażu.

W Kongresie ogłoszono dzisiaj główne, ramowe założenia reformy systemu podatkowego.  Wielu polonijnych dziennikarzy w programach radiowych mówi, iż ogłoszono projekt reformy podatkowej. To tylko świadczy, o totalnej niekompetencji polonijnych dziennikarzy. Ramowe założenia, to nie jest projekt reformy.  Założenia. zakładają wprowadzenie trzech progów podatkowych, w wysokości 12%, 25%, 35%. Natomiast podatek dla korporacji miałby zostać obniżony do 20%. Kongresowe Biuro Budżetowe musi teraz wyliczyć przewidywane skutki dla budżetu. Istotne będą rzecz jasna widełki, w jakich załapiemy się do średniej stawki podatkowej.

Generalnie założenia zakładają obniżenie podatków dla najbogatszych Amerykanów. Reforma może oznaczać także podniesienie podatków dla klasy średniej. Wszystko zależy od tajemniczych widełek. Teraz oczywiście w ustawie zdefiniować trzeba, które odpisy podatkowe zostają,a jakie nie. Biały Dom nie przygotował żadnego projektu ustawy, więc trzeba będzie go napisać w Kongresie, co zajmie nieco czasu.

Prezydent twierdzi, że obniżenie podatków zrównoważy szybszy wzrost gospodarczy. Tylko, że w tej chwili tego szybszego wzrostu nie widać, gospodarka raczej zwalnia.

Czy w Kongresie reforma uzyska niezbędne poparcie? Będzie można zacząć dyskutować o tym, gdy pojawi się jakiś konkretny projekt. W tej chwili mamy jedynie zamki, wznoszone na plaży z piasku.

Natomiast Korea Północna zatrudniła amerykańskich psychologów, którzy pomogą rozwikłać tajniki osobowości prezydenta Donalda Trumpa.  Natomiast prezydent nadal krytykuje ligę futbolową NFL. Dzisiaj prezydent stwierdził, że jak NFL nie rozwiąże problemu protestujących graczy, to pójdzie do piekła. Amerykanie wcale nie popierają tego protestu, ale uważają także, iż prezydent zbytnio angażuje się w tę sprawę. Ameryka ma za sobą długą historię sportowych protestów, przypomnijmy tylko boksera Ali.  Protest ten traktują trochę jak stadionowy  folklor. Ameryka jest potężnym silnym krajem, i chyba trudno uznać, aby wytatuowany zawodnik, który zazwyczaj dawno nie widział fryzjera, mógł Amerykę obrazić.  Jeżeli chodzi o NFL, to rację miał były trener Chicago Bears Mike Ditka, który proponował, aby każda drużyna zatrudniła fryzjera dla graczy, gdyż wielu z nich nożyczek bardzo pilnie potrzebuje.

Wideo: ABC News

Foto: Popular Long Hair 2017

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: