Dramatyczna eskalacja wojny handlowej z Chinami

0
199


Po raz kolejny eskalowała wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami. W reakcji na ogłoszone przez Pekin karne cła na amerykańskie produkty, Donald Trump zapowiedział zwiększenie ceł na chiński import. Na tym jednak nie poprzestał: firmy z USA zostały wezwane do wycofania się z Chin. Giełda w piątek giełda natychmiast zareagowała nerwowo, najwaźniejszy wskaźnik Dow stracił ponad 600 punktów.

Trump zapowiedział, że cła zwiększone zostaną z 25% eo 30%.

Ta niewielka strata na giełdzie nie ma znaczenia, komentatorzy zastanawiają jak daleko posunie się prezydent Trump w żądaniach, aby biznes wycofał się z Chin. Czy prezydent będzie chciał skorzystać z możliwości jakie daje mu tak zwana  Emergency Economic Powers Act of 1977. Prezydent, w nadzwyczajnej sytuacji może  żądać wycofania się biznesu z danego kraju, gdy prowadzenie tam biznesu zagraża bezpieczeństwu USA.  tyle, że Chny pewnie w odpowiedzi znacjonalizują amerykański kapitał w Chinach. Chiny mogłyby zacząć, na swoich warunkach handlować amerykańskim długiem. To taka ekonomiczna broń jądrowa.

Prezydent tą nadzwyczajną ustawą straszył już Meksyk, o ile nie powstrzyma od napływu imigrantów do USA.

Wszystko to odbywa się tuż przed kolejnym szczytem G-7 we Francji, gdzie Trump będzie pewnie zupełnie izolowany.  Będzie mógł poklepywać się z bez premierem Johnsonem zachęcając go do twardego Brexitu. Trump krytycznie wypowiadał się o 3% podatku nałożynym, przez Francję na firmy technologiczne, na co ochotę ma także Polska.  Na G-7 spodziewać można się kolejnej awantury. Komentatorzy we Francji zastanawiają się nad sensem odbywania spotkań G-7. Trump chciał, aby zaprosić na potkanie Putina, ale Europejczycy się na to nie zgodzili. Trump będzie namawiał Europejczyków, aby postępowali tak jak on. Ci jednak politykę Trumpa uważają za samobójczą.  Szans na porozumienie raczej nie ma.  Prezydent Francji, Macron broniąc szczytu mówił, iż jest to próba ratowania demokratycznego porządku w świecie.

Będzie więc tylko gorzej. Raczej należy przygotować się na to, iż wojna handlowa wpędzi świat w recesję, co zresztą już się dzieje.  Polityka handlowa Trumpa jest zupełnie nieskuteczna. Prezydent mówi o miliardach, pozyskanych z ceł nałożonych na Chiny. Mimo to drastycznie rośnie deficyt budżetowy USA, w tym osiągnie wartość nieco poniżej biliona dolarów, zaś w przyszłym toku przekroczy tę sumę. Nie wygląda to dobrze. Przygotujcie się na bardzo ciężkie czasy. Po G-7 Prezydent USA będzie w Polsce. Washington Post pisze, że lepiej byłoby, aby prezydent Trump zamiast lecieć do Warszawy został w domu.

Foto: wprost.pl

Wideo: @Sky News Australia

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: