Dr Fauci ostrzega Amerykę

0
188


Dzisiaj w Senacie zeznania składał  składał między innymi Dr Anthony Fauci, naczelny epidemiolog Ameryki. Jego zeznania stały w sprzeczności z codzienymi informacjami jakie płyną od prezydenta USA. Fauci pytany był o jego relacje z prezydentem, które określił jako profesjonalne, są merytoryczne. Fauci powiedział, iż prezydent informacje czerpie z wielu źródeł, potem zaś podejmuje decyzje.

Fauci ostrzegał Amerykę, mówiąc, iż zbyt szybkie otwieranie gospodarki, przedwczesne łagodzenie restrykcji, może ze sobą nieść bardzo wysokie koszty, w postaci zwiększonej ilości zachorowań i tym samym zgonów. Fauci wyraził przekonanie, iż wiara w to, iż na otwarcie nowego roku akademickiego gotowa będzie szczepionka, to stanowczo, „lądowanie o jeden most za daleko”. Fauci temperował nadzieje na pojawienie się szczepionki w najbliższych tygodniach. Możliwe, że szczepionka gotowa będzie dopiero na początku przyszłego roku – przekonywał Fauci.

Republikański senator Mitt Romney krytycznie ocenił działania administracji w dziedzinie testów. Romney wskazał, na brak jasnej federalnej polityki w tej dziedzinie, krytykował brak polityki federalnej dotyczącej otwierania gospodarki.  Podobnie uważa Fauci, uważa on, że testować należy jak najwięcej Amerykanów. Przesłuchanie Fauci było niezwykle merytoryczne, pozbawione politycznych aluzji, czy wycieczek. Fauci przedstawił się jako optymista, podkreślił, jednak, że walka z wirusem nie jest jeszcze wygrana i Amerykę czekają ciężkie dni.

Można powiedzieć, iż dzisiejszy dzień, na lokalnym podwórku w Illinois potwierdził słuszność tez stawianych przez Fauci, dotyczących ważności testów. Dzisiaj we wtorek 12 maja wykonano w Illinois absolutnie rekordową ilość testów, co wiązało się również z rekordową ilością wykrytych zakażeń wirusem. Zidentyfikowano ponad 4100 mieszkańców Illinois zarażonych wirusem COVID 19. To rekordowa liczba od początku pandemii.

Niestety Senat, jak powiedział senator Lindsey Graham, nie poprze wartej 3 biliony dolarów ustawy pomocowej, z pomocą dla dotkniętych skutkami pandemii, jaką uchwaliła Izba Reprezentantów.  Republikanie zaniepokojeni są dramatycznie rosnącym deficytem finansów publicznych. Republikanie ostrzegali, iż ta lista życzeń uchwalona w Izbie Reprezentantów jest martwa w momencie, przybycia do Senatu. Mówiąc kolokwialnie, zwyczajnie nie ma pieniędzy i tyle.

PenLive.com.

 Andrzej Jarmakowski