Dopingowicz Lance Armstrong zostanie miliarderem?

0
322
AUCKLAND, NEW ZEALAND - DECEMBER 19: (EXCLUSIVE COVERAGE) Lance Armstrong cycles with local cyclists during a ride in Auckland's Waitakere Ranges on December 19, 2016 in Auckland, New Zealand. (Photo by Phil Walter/Getty Images)


Gdy Uber był wyceniany zaledwie na 3,7 mln USD słynny kolarz i dopingowicz Lance Armstrong zainwestować miał w niego 100 tys. USD. Na debiucie giełdowym zyskałby więc fortunę, bo Uber może być wyceniony na 120 mld USD.

Lance Armstrong w 1999 r. zwyciężył w Tour de France. Ten najcięższy kolarski wyścig świata nieprzerwanie wygrywał rok po roku aż do 2005 r. W roku 2012 został wykluczony z zawodów i dożywotnio zdyskwalifikowany przez Amerykańską Agencję Antydopingową za stosowanie niedozwolonych środków, takich jak erytropoetyna, testosteron i kortyzon oraz niedozwolonych zabiegów, takich jak transfuzja krwi.

Decyzja ta została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Kolarską, w konsekwencji został ponadto pozbawiony wszystkich zwycięstw w Tour de France.

-To jest dodatkowy smaczek, że gdy dojdzie do debiutu giełdowego Ubera, to kibice kolarstwa, którzy źle życzą Armstrongowi, będą obserwowali ile ten kolarz ma akcji, czy jest miliarderem – mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią.

Czy inwestujący w akcje Ubera podczas IPO mogą na tym dużo zarobić? Niełatwo to ocenić, co jest charakterystyczne dla debiutów amerykańskich spółek technologicznych, a taką spółką jest Uber, choć przez wiele osób jest kojarzony tylko jako firma konkurująca z korporacjami taksówkarzy. – Takie spółki bardzo często debiutują mając olbrzymią stratę finansową, a tak przecież było przy Snapie, Spotify, Twitterze, czy Tesli, to są trudne inwestycje – wyjaśnia dyr. Ł.Wardyn. Gdyby wycena 120 mld USD potwierdziła się przy IPO, to inwestorzy, którzy kupowali akcje w 2018 r., przy ich ostatniej emisji, zarobiliby około 100 proc.

To pokazuje potencjał takich spółek, choć jednocześnie przeraża strata Ubera, prawie 2 mld USD, przy bardzo dynamicznie rosnących przychodach, które wynoszą znacznie ponad 11 mld USD. Inwestorzy mogą zaryzykować i zainwestować w przyszłość tej platformy technologicznej, jaką jest Uber, szybko poszerzający swoje usługi. Teraz jest to Uber Eats.

Dostawa jedzenia przyniosła w 2018 r. już 1.5 mld USD przychodów. Dodatkowo, a może przede wszystkim inwestorzy widzą na horyzoncie globalną rewolucję samochodów autonomicznych, gdzie zniknie największy koszt przewozu, jakim jest kierowca. IPO takich spółek technologicznych przeprowadzane jest często bez wielomiesięcznych road show. To może się zdarzyć nawet w najbliższych tygodniach. Na akcjach Ubera będzie można spekulować między innymi poprzez kontrakty na różnice kursowe, czyli popularne CFD.

 Inwestorzy powinni jednak przygotować się na „szaloną jazdę”. Wejście na rynek w niewłaściwym miejscu i po złej stronie (dostępne mogą być pozycje na wzrost lub spadek) może przynieść znaczne straty kapitału.

Foto: The Wrap

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: