Donald Tusk w głównej roli, w trakcie majowych obchodów

3
391

Nie ulega wątpliwości, iż głównym momentem obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja w Polsce, był wykład Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, na Uniwersytecie Warszawskim.   Donald Tusk pokazał, iż jest w świetnej formie, uświadomił słuchaczom, zwolennikom i przeciwnikom, iż jest politykiem wagi ciężkiej. Jego wystąpienie z pewnością będzie inspiracją dla wielu Polaków. I o to chyba chodziło, czyli o inspirację dla tych, którzy na wybory nie chodzą. Tusk przestrzegał przed pokusą hegemonią i zagrożeniem rozpadu.

Tusk odwołał się do swojej historii, biografii politycznej, Do Ruchu Młodej Polski, do gdańskich liberałów, Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja.

Główną osią jego wykładu, było stwierdzenie, iż  władza raz w roku obchodzi święto Konstytucji, a przez cały rok, potem ją obchodzi.

Donald   Tusk przestrzegał, przed medycznymi porównaniami typu” Polska sercem Europy”.  Przewodniczący Rady Europejskiej, zwrócił uwagę na wagę zagadnień związanych z ochroną środowiska, czy niebezpieczeństw związanych na przykład ze sztuczną inteligencją. Wskazał na to, co już obecnie dzieje się w Chinach.

Sporo było aluzji do sytuacji w Polsce, ale Tusk sporo mówił o europejskich wartościach. Temu poświęcony był wykład przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk mówił o politycznej gramatyce. W polityce nie może chodzić o to, aby ktoś kogoś unicestwił. Ktoś kto wygra wybory nie może powiedzieć, iż Polska jest moja.

Tusk nie złożył żadnej deklaracji dotyczącej ewentualnego powrotu do polskiej polityki. Był tu bardzo ostrożny. Powiedział, iż zawsze wspierał Europejczyków, do ludzi rozumiejących wartości wspólnych, dla Europejczyków. Każdy może interpretować wystąpienie Donalda Tuska, jak chce.  Było to mądre, filozoficzne wystąpienie, wskazujące problemy stojące przed Polską, ale przed Europą i Światem. Tusk sporo mówił o sprawach, o których w codziennej debacie mówi się mało, gdyż umykają w trakcie codziennej gonitwie.

Odniosłem wrażenie, że głównym adwersarzem dla Donalda Tuska był prezydent Andrzej Duda. A tak w ogóle, to po co zmieniać Konstytucję, skoro się jej nie przestrzega. Opowiedział się przeciwko zmianie preambuły do Konstytucji. Po wykładzie Donald Tusk długo rozmawiał z widzami zgromadzonymi przed audytorium, którzy oglądali wykład na telebimie.

Dobrze, iż Donald Tusk podkreślił wagę relacji transatlantyckich oraz znaczenie sojuszu z USA.

Foto; TVN24
.

Wideo: @Marcin Pikulski

3 Komentarze

  1. NASZYM DRAMATEM JEST WŁADZA BEZROZUMNYCH MENELI POCHODZĄCA Z RYNSZTOKU!
    Od roku 1989 do nadal, władze w III RP sprawuje na przemian rynsztok społeczny.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: