Dolar słabszy po komunikacie FED

0
396

UNITED STATES - DECEMBER 15:  The U.S. flag hangs on the facade of the Federal Reserve Bank of New York headquarters in New York, U.S., on Monday, Dec. 15, 2008. The Federal Reserve Bank of New York hired executive search firm Korn/Ferry International to help find a replacement for its bank president Timothy Geithner.  (Photo by Daniel Acker/Bloomberg via Getty Images)

Wczoraj wieczorem o godzinie 20:00 czasu polskiego poznaliśmy decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz komunikat do decyzji. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rezerwa Federalna USA nie podjęła działań zmieniających koszt pieniądza, a w opublikowanym komunikacie odniosła się do gospodarki, ryzyka i inflacji.

FED w swoim najnowszym spojrzeniu na gospodarkę zaznaczył, że rozwija się ona w umiarkowanym tempie z zadowalającym wzrostem nowych miejsc pracy w czerwcu, po słabszym odczycie w maju. Przedstawiciele banku centralnego USA oczekują, że rozwój gospodarczy Stanów Zjednoczonych gwarantuje tylko stopniowe podnoszenie stóp procentowych – tak więc wykluczone zostały podwyżki np. co kolejne posiedzenie.

Z czynników ryzyka FED bacznie monitoruje inflację oraz sytuację gospodarczą na świecie. Odnośnie poziomu cen, to ten nadal znajduje się poniżej celu wynoszącego 2 proc. Dodatkowo, inflacja może pozostawać niska w najbliższym czasie i może wrócić do celu 2 proc. dopiero w średnim terminie, gdy zacznie zanikać efekt spadku cen energii.

Wydaje się, że to ostatnie zdanie, wraz ze wczorajszym spadkiem cen ropy naftowej na światowych rynkach wynikającym ze wzrostu zapasów surowca spowodowało, iż rynek nie spodziewać się rychłego powrotu inflacji, a co za tym idzie szybkich podwyżek stóp procentowych, co także przełożyło się na wyprzedaż dolara amerykańskiego.

Obecnie najważniejszym wydarzeniem, oprócz kolejnego posiedzenia Rezerwy Federalnej, będzie sympozjum w Jackson Hole, które odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia. To tam Janet Yellen będzie mogła ponownie wyrazić swój pogląd na temat polityki monetarnej, poznając kolejne dane z gospodarki.

Autor: Daniel Kostecki, Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych HFT Brokers

Wideo: Youtube/FT

 

Foto: fortune.com

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: