Dentysta zabił lwa

1
399

cecilŚwiatowe media donoszą o amerykańskim dentyście, który brutalnie zastrzelił łagodnego lwa o imieniu Cecil.

Jednak to właśnie ten podły czyn sprawił, że teraz otwiera się przed nami możliwość ocalenia lwów na całym świecie.

Ten dentysta jest jednym z wielu zamożnych Amerykanów i Europejczyków, którzy jeżdżą do Afryki i płacą za możliwość polowania na lwy i inne egzotyczne zwierzęta dla sportu, po czym wysyłają swoje trofea do domu.

Jeśli zaczniemy działać już teraz, możemy sprawić, że w USA i Europie zostanie wprowadzony zakaz importu trofeów myśliwskich. Warunkiem jest uznanie takich praktyk za zagrożenie dla przetrwania gatunku tych majestatycznych zwierząt.

Niektórzy przywódcy już biorą takie rozwiązanie pod uwagę, ale do zwycięstwa potrzebne jest nam globalne wsparcie o bezprecedensowej skali. Możemy je osiągnąć: ten e-mail dotrze do 1,4% użytkowników internetu na świecie. Jeśli każdy z nas podpisze i namówi jedną osobę do podpisania, dotrzemy do niemal 3%. Jeśli każdy z nas nakłoni 3 osoby, będzie to prawie 6%… itd.

Kliknij, aby podpisać i udostępnić przez Facebooka, Twittera, e-maila, gdzie to tylko możliwe. Zanim świat zapomni o Cecilu:

https://secure.avaaz.org/pl/save_africas_lions_loc/?bOQyQib&v=62684

Lew Cecil był ulubieńcem Zimbabwe, znanym ze swojej przepięknej czarnej grzywy i przyjaznego usposobienia wobec turystów i fotografów.

Polowanie, w wyniku którego zginął trwało 40 godzin i było brutalne – myśliwi wywabili go poza teren, na którym podlegał ochronie, postrzelili go i zostawili, by cierpiał przez całą noc. Rano dobili go i nielegalnie zdjęli obrożę z nadajnikiem GPS, a następnie obcięli mu głowę i obdarli ze skóry na trofea.

Co gorsza, prawdopodobnie zginie teraz kilkanaście lwiątek – mogą je zabić inne lwy, gdyż tak właśnie zazwyczaj się dzieje po śmierci samca.

Zimbabwe i inne kraje nie zrobią nic w sprawie tych zbrodni. Nie zmienią regulacji prawnych dotyczących polowań tak długo, jak nic nie zagrozi zyskom, które z nich czerpią. USA i Europa muszą zakazać importu trofeów myśliwskich z krajów, które nie są w stanie udowodnić, że polowania prowadzone na ich terenie nie stanowią zagrożenia dla równowagi naturalnej. Dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że lwy nie znikną z powierzchni naszej planety.

Taka polityka jest wręcz oczywista i niektórzy przywódcy UE już naciskają na jej wprowadzenie, ale bez globalnego ruchu o bezprecedensowej skali nie będzie to możliwe – więc jeśli każdy z nas podpisze petycję i namówi do podpisania przyjaciół, udostępniając informacje przez internet, możemy wygrać.

Podpisz i udostępnij informacje już teraz, zanim zmarnuje się ta wyjątkowa okazja, którą w tak smutnych okolicznościach stworzył dla nas Cecil:
https://secure.avaaz.org/pl/save_africas_lions_loc/?bOQyQib&v=62684

Społeczność Avaaz już wielokrotnie odnosiła niesamowite zwycięstwa w walce na rzecz najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt – od wielorybów, przez orangutany, po tuńczyka błękitnopłetwego. Za każdym razem było to możliwe dzięki szybkiej mobilizacji dokładnie w tym momencie, kiedy pojawiała się szansa na zmianę. I dlatego, że wierzymy w lepszy, bardziej zrównoważony świat. Zróbmy teraz to samo dla naszych lwów.

Z nadzieją,Mia, Rewan, Luis, Danny, Jooyea, Sobaika i Ricken wraz z całym zespołem Avaaz

Dowiedz się więcej:

Gazeta Wyborcza: Najsłynniejszy lew Afryki nie żyje. Podstępnie zabił go kłusownik, prywatnie dentysta z USA
http://wyborcza.pl/1,75477,18443379,najslynniejszy-lew-afryki-nie-zyje-podstepnie-zabil-go-klusownik.html#ixzz3hNNuUWe1

Polska Times: Lew Cecil z parku narodowego w Zimbabwe został zabity
http://www.polskatimes.pl/artykul/4711890,lew-cecil-z-parku-narodowego-w-zimbabwe-zostal-zabity-zlecil-to-james-palmer-dentysta-z-usa,id,t.html

Guardian: Walter Palmer, myśliwy, który zabił lwa Cecila, może stanąć przed sądem (tekst w j. angielskim)
http://www.theguardian.com/world/2015/jul/29/cecil-the-lion-calls-for-prosecution-us-dentist-walter-palmer

National Geographic: Śmierć lwa – ulubieńca Zimbabwe sprowokowała debatę na temat polowania dla sportu (tekst w j. angielskim)
http://voices.nationalgeographic.com/2015/07/21/death-of-zimbabwes-best-loved-lion-ignites-debate-on-sport-hunting/

BBC: Co wiadomo o lwie Cecilu i co jego śmierć oznacza dla jego stada (tekst w j. angielskim)
http://www.bbc.co.uk/newsbeat/article/33699484/what-we-know-about-cecil-the-lion-and-how-his-killing…

Guardian: Po śmierci lwa Cecila władze UE są wzywane do wprowadzenia zakazu importowania trofeów myśliwskich (tekst w j. angielskim)
http://www.theguardian.com/environment/2015/jul/27/killing-of-cecil-the-lion-prompts-call-for-eu-ban-on-importing-lion-trophies

Foto: www.wcvb.com

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: